Reklama
Řidičův chleba

Dalniční známka bude muset v příštím roce zdražit. Její cena by mohla být 1800 korun

Naposledy se zdražovalo před deseti lety. Současná situace si žádá zvýšení cen nejen kvůli inflaci
Zdroj: Tiskový servis Ministerstva dopravy ČR

Podle návrhu Národní ekonomické rady je na místě zdražení dálniční známky. V návrhu stojí požadavek na 50 až 100% zvýšení ceny. Ministr Kupka v rozhovoru pro CNN Prima News (partnerský web Autosalonu) tento rozsah zmírnil, avšak nevyvrátil, že k tomu pravděpodobně dojde. Autosalon se proto zeptal předních českých ekonomů, co si o zdražování dálniční známky myslí.

Přes deset let stejná cena

Mnoho let zůstala cena dálniční známky stejná. K poslednímu zdražení o dvě stovky došlo v roce 2012. „České silnice jsou ve stavu, že by vláda ještě měla platit řidičům za to, že je musí používat. Ale na druhou stranu buďme realisté: pokud inflace za rok 2022 v průměru byla kolem 15 procent a letos to bude v průměru kolem 10 procent, je logické, že i stát chce valorizovat tuto daň,“ uvedla ekonomka Martina Šichtařová. Plánované zdražování by podle NERV přineslo do rozpočtu až pět miliard korun ročně. Finance by se navíc mohly využít na rozšíření dopravní infrastruktury a především zlepšení stavu silnic, které jsou v některých případech v tristním stavu.

Veřejnost byla ale vždy k takovým návrhům na zdražení spíš kritická, lze tak očekávat, že podobná situace nastane i s tímto návrhem. „Motoristé jsou ve většině po léta stejného názoru - jestliže budou adekvátní služby a kvalita dálniční sítě, je možné vyšší cenu akceptovat. A naopak. Proto se oprávněně zvedla vlna nespokojenosti motoristů v době rekonstrukce páteřní dálnice D1, kdy se začalo hovořit o navýšení ceny,“ řekl Autosalonu Igor Sirota, mluvčí ÚAMK.  

„Vzhledem k tomu, že pro zvýšení ceny dálničních známek je nutné v Česku upravit zákon, dojde podle všeho k této změně teprve od roku 2024,“ doplnil Sirota. Letos mohou být řidiči v klidu. Navíc podle odhadů odborníků z ÚAMK by zdražení bylo asi o 20 procent proti stávající ceně, to by znamenalo navýšení ceny na 1800 korun.

To by mohlo přispět i ke vzniku jednodenní dálniční známky. „Lze očekávat, že jednodenní viněta se v Čechách stane realitou právě v roce 2024, má to svoji logiku - přijít s novými cenami a zároveň uvést "povinnou" jednodenní známku, o kterou se zasadila EU. Ta také stanovila, že by měla činit devět procent hodnoty celoročního kuponu,“ dodal Sirota.

Zdražení se také promítne do ceny měsíční i týdenní dálniční známky. „Když půjde o zdražení v rozsahu do dvaceti procent, odezva v oblasti poptávky by byla nejspíš jen vlažná, protože jde o růst cen, na který už jsme všichni z posledních měsíců bohužel zvyklí. Bylo by ovšem velmi dobré, aby byl tento krok doprovázen komentářem, který vysvětlí, proč je třeba zdražovat v takovém rozsahu,“ řekl Michal Skořepa, ekonom České spořitelny.

Vyšší zdanění rovná se méně aut na dálnicích?

Lze očekávat, že letos se bude diskutovat nejvíc o procentuální výši zdanění. Zda to bude jen o 10 nebo o 70 procent je pouze na rozhodnutí vlády. Návrh NERV zároveň počítá i s mírným poklesem prodejů, někteří řidiči by prostě na dané zdražení neměli dostatek financí. „Že by Češi přestali dálniční známky nakupovat, si nemyslím, protože jde o tak specifický produkt, že se mu opravdu hodně obtížně vyhýbá a jen málokdo, kdo má auto, se dokáže dálnicím vyhnout. Z tohoto pohledu by nejspíš Češi byli ochotni akceptovat i mnohem vyšší zvýšení této daně – v tom to má vláda snadné,“ řekla Šichtařová.

Jestli bude správný postup v jednorázovém zdanění na několik let dopředu, nebo zvítězí podobný systém jako mají třeba v Rakousku, na to se v současné době nedá odpovědět. „Každoroční úprava ceny známky by jistě byla principiálně správná, a to podle nárůstu skutečných nákladů tohoto systému navýšených případně o jakousi daň ze škodlivých dopadů, které má využívání dálnic na jejich okolí. Stát by ale měl být schopen tyto náklady a dopady aspoň nahrubo spočítat,“ dodal Skořepa. Podobného názoru jsou také odborníci z ÚAMK, kteří se přiklánějí k zavedení rakouského systému.
Reklama

Diskuze

Josef - 23.03.2023 20:23:29
Já bych to srovnal s Německem dálnice osobní bez známek práce na dálnici i v noc i krásná jízda teď sem v důchodu, ale tam sem se naučil jezdit!
Pepa - 30.01.2023 22:06:51
To se ji to kecá když mají všichni vládní darmožrouti statisícové platy a všechno zadarmo dopravu včetně letecké, bydlení a v jejich jídelnách obědy za 20 Kč, chlebíčky za 5 Kč, panáka vodky za 10 Kč a pití jako cola či pivo k jídlu zdarma.

Na dálnici jen 100 km/h, ve městě 30. To je podle aktivistů recept na úsporu miliard litrů paliva

V Německu a ve Francii se objevily hlasy volající po snížení rychlostních limitů. I kvůli válce
28.07.2022 13:01
|
20
Reklama

Dálniční známky a mýta v Evropě: Kolik stojí a co se stane, když projedete bez zaplacení

Za využívání dálnic je nutné uhradit poplatek. Bez něj čeká motoristu vysoká sankce
10.06.2022 11:30
|
12

Dálniční policista si nechával pokuty od cizinců. Přijít si mohl i na několik set tisíc korun

Prokázáno mu však bylo jen několik desítek tisíc korun. I tak mu hrozí až pět let za mřížemi
31.05.2022 07:27
|
0

Autor tváří škodovek má nové místo. Navrhovat bude auta pro čínské značky, včetně MG

Designér Jozef Kabaň působil řadu let u koncernu VW. V minulosti také navrhl kabátek pro Bugatti
25.04.2024 10:02
|
0

Motoristé ignorují blokové čištění ulic. Pak se diví, kde mají auto a proč platí pokutu

O konkrétním dni úklidu informují značky sedm dní dopředu. V Praze skončí údržba na konci června
22.04.2024 07:46
|
3
Reklama

Největší český autobazar využívá umělou inteligenci. Povídá si s lidmi na zákaznické lince

Síť AAA Auto chce překonat hranici 100 tisíc prodaných aut za rok. Teď je na hodnotě 26 tisíc
19.04.2024 12:00
|
2

Dynamické hrany a téměř neviditelná světla. Nissan Qashqai má nový kabátek i výbavu

Designový jazyk značky je inspirovaný zbrojí japonských samurajů. Nejvíc to je vidět na masce
17.04.2024 18:15
|
0
Reklama
Autosalon TV