Reklama
Řidičův chleba

Dálniční známky a mýta v Evropě: Kolik stojí a co se stane, když projedete bez zaplacení

Za využívání dálnic je nutné uhradit poplatek. Bez něj čeká motoristu vysoká sankce
Zdroj: Tiskový servis Ministerstva dopravy ČR

Blíží se doba dovolených, a tak někteří motoristé i se svými rodinami vyrazí nejen za hranice všedních dnů, ale i sousedních států. Před cestou je vhodné si zjistit informace o dané zemi včetně toho, jaké jsou dálniční poplatky. Aby to nebylo příliš jednoduché, v některých státech je nutné koupit elektronickou dálniční známku, zatímco jinde se platí za tu papírovou a v neposlední řadě, například právě v Chorvatsku, se můžete setkat také s klasickým systémem mýta. Vyznat se v tom může být pro cestovatele, kteří často do zahraničí nejezdí, docela problém. 

Jak to chodí v jednotlivých státech Evropy, do kterých Češi jezdí během prázdnin nejčastěji? Možná vás překvapí i záludnosti dálničních kupónů. A pozor! V některých státech je nutné uhradit poplatek i za průjezd tunelem nebo průsmykem.

Německo bez poplatku

Náš západní soused má jednu velkou výhodu oproti ostatním státům. Za využívání dálnic osobními automobily se nic neplatí. Tedy alespoň prozatím.

Navíc si v této zemi řada řidičů ráda vyzkouší i maximálku svého vozu. Na vybraných úsecích německých dálnic totiž platí neomezená rychlost, méně zkušení řidiči by se ale měli držet doporučené stotřicítky. V případě způsobení dopravní nehody při vyšší rychlosti je přestupek posuzován mnohem přísněji! 

V Rakousku pozor při nákupu online

Rakousko je trochu specifickou zemí. Pro méně znalé motoristy je nejlepší si na hranicích zakoupit nalepovací dálniční známku a umístit ji buď doprostřed pod zpětné zrcátko, nebo do levého horního rohu čelního skla. Možný je ale také nákup online. Zde ovšem číhá záludnost, o které je dobré vědět. Pokud dálniční známku kupujete jako fyzická osoba, pak tak musíte učinit v dostatečném předstihu před cestou, neboť platnost začne teprve 18. den od zakoupení. Lze to ale snadno obejít tím, že uvedete, že kupon pořizujete jako firma. Tím pouze rezignujete na právo odstoupit ve lhůtě 18 dní od smlouvy a kupon platí ihned, přičemž je úplně jedno, že žádná firma nejste - důležité je mít pro danou registrační značku uhrazený poplatek.

Sankce za jízdu bez dálniční známky je 150 euro. S tím, že si ji řidič musí neprodleně zakoupit a je tedy nutné počítat s dalším nákladem. Pokud by se věc přesunula do správního řízení, pak je pokuta od 300 do 3000 euro. Pozor také na špatně nalepenou dálniční známku, i to mohou policisté pokutovat.

Poplatky za dálnice v Rakousku

Platnost Osobní automobil Motocykl
10denní 9,60 EUR 5,60 EUR
2měsíční 28,20 EUR 14,10 EUR
roční 93,80 EUR 37,20 EUR
Zdroj: Cebia

Na Slovensku začne platit i v den zaplacení

Nejpohodlnější cesta je koupit dálniční známku den předem a to na internetu. Pokud chcete mít jistotu, je nutné zaplatit platební kartou online, jedině tak se peníze strhnou včas a dálniční známka bude platit od data, jaké jste si zvolili.

Z našich zkušeností není problém poplatek za dálnici uhradit platební kartou tak, aby platnost začala tentýž den objednávky. Na email i telefonní číslo přijde potvrzení, stejně tak upozornění o blížícím se konci platnosti. Pokud budete platit bankovním převodem, je nutné počítat s pár dny, než se platba připíše na účet instituce.

Za jízdu bez dálniční známky mohou řidiči dostat pokutu až 500 euro.

Dálniční poplatek na Slovensku

Platnost Osobní automobil Motocykl
10denní 10 EUR zdarma
30denní 14 EUR zdarma
roční 50 EUR zdarma
Zdroj: eZnamka
Reklama

Polsko má zpoplatněné jen některé úseky

Jestliže vyrážíte do Polska na trhy nebo si natankovat levnější pohonné hmoty, možná vás bude zajímat, kolik zaplatíte za průjezd po dálnici. Zpoplatněné jsou pro osobní automobily jen některé úseky. Rychlostní silnice jsou pro osobáky zdarma. Dálniční známka se nekupuje a hradí se pouze mýtné. Cena není jednotná a platí se vždy v mýtných branách za skutečně ujeté kilometry.

Při placení se není čeho bát, je to velice jednoduché. Nejdůležitější je obdržet na začátku placeného úseku vjezdový lístek. Ten na konci trasy vložíte do automatu a následně se zobrazí částka, kterou je nutné uhradit. Pokud v mezičase lístek ztratíte, platíte nejvyšší taxu mýtného.

Reklama

Dovolenkový ráj Chorvatsko

Konec června se blíží. Po celé léto bude Chorvatsko zažívat nápor turistů nejen z Česka. Chorvatsko je geograficky poměrně "protáhlé", takže se dostat z jednoho konce na druhý docela trvá a je určitě pohodlnější a rychlejší absolvovat tuto cestu po dálnici. Dálniční známka se zde nekupuje, protože Chorvati využívají platbu mýtem.

V podstatě to funguje na podobném principu jako v Polsku. K vybírání poplatků slouží mýtné brány, opět je nutné si z turniketu vzít vjezdový lísteček. Platba se uskutečňuje v mýtných branách na výjezdu a dá se zpravidla platit v hotovosti i platební kartou. Pokud jste připraveni platit výhradně kartou, využívejte u mýtných bran průjezdy označené "Card Only" - bývá u nich výrazně kratší fronta a někdy se k nim dokonce sjíždí o něco dříve a vy se tak vyhnete celé koloně.

Přesná částka se odvíjí od kategorie vozu a úseku dálnice. V hlavní letní sezoně je nutné počítat s mírně dražší sazbou, a to o zhruba 10 %.

Tranzitní Slovinsko

Každému Čechovi, který vyrazí v létě do Chorvatska a má v plánu jet přes Slovinsko, se zježí chlupy na zádech. Slovinci si jsou totiž vědomi, že jsou pro tyto cestovatele pouze tranzitní zemí. Nelze si tedy koupit dálniční známku na 10 dní, jak je tomu zvykem jinde. Turisté, kteří jedou do Chorvatska na klasický pobyt sobota-sobota, si tak většinou musí kupovat buď dvě sedmidenní, nebo lépe rovnou jednu třicetidenní známku. Cenově to vyjde nastejno (30 euro) a při zpáteční cestě alespoň nemusíte řešit další nákup.

Pozor si dejte i na nákup. Nově od února 2022 platí, že se dálniční známka kupuje pouze v elektronické podobě. Je proto nutné ji včas objednat a zaplatit. Zrealizovat to ale samozřejmě jde i na čerpacích stanicích.

Za jízdu bez uhrazeného poplatku čeká motoristy pokuta až do výše 800 euro.

Slovinské dálniční poplatky

Platnost Osobní automobil/Obytný vůz Motocykl
7denní 15 EUR 7,5 EUR
měsíční 30 EUR 30 EUR (platí na půl roku)
roční 110 EUR 55 EUR
Zdroj: Cebia
Reklama

Diskuze

Václav - 05.08.2022 16:45:15
Info o Polsku jsou hodně staré, např na trase Wroclaw - Katowice se platí buď přes apku v mobilu, nebo přes web
Ipkis74 - 11.07.2022 18:44:07
S tou Rakouskou el.známkou. Platí od do. Kupoval jsem ji 48hod. před, aktivoval a platila ihned. Takže žádných 18 dní.

Řidič neměl dálniční známku, čtyři roky neplatil pokuty. Celníci použili šroubovák a dluh byl rychle splacen

Náhodná kontrola uhrazeného dálničního kuponu vedla až k zabavení registračních značek
27.05.2022 07:13
|
16
Reklama

Řidiči mohou nově opravit chybu při zadání elektronické dálniční známky. A to i když už platí

Státní podnik CENDIS změnil pravidla pro dálniční známky tak, aby byla uživatelsky přívětivější
25.03.2022 12:29
|
5

Evropská unie chce zavést jednodenní dálniční známky. Mají stát ve všech zemích stejně

EU se tak snaží obnovit cestovní ruch a zároveň zpřístupnit dálnice i občasným řidičům
24.02.2022 07:35
|
9

Největší český autobazar využívá umělou inteligenci. Povídá si s lidmi na zákaznické lince

Síť AAA Auto chce překonat hranici 100 tisíc prodaných aut za rok. Teď je na hodnotě 26 tisíc
19.04.2024 12:00
|
0

Dynamické hrany a téměř neviditelná světla. Nissan Qashqai má nový kabátek i výbavu

Designový jazyk značky je inspirovaný zbrojí japonských samurajů. Nejvíc to je vidět na masce
17.04.2024 18:15
|
0
Reklama

Abarth 695 Turismo nezapře italský temperament. Radost z řízení ale kazí některé detaily

Oranžová barva budí pozornost kolemjdoucích, stejně jako bublání z výfuku pravých koncovek
14.04.2024 18:26
|
1

SsangYong od začátku roku na českém trhu posiluje. Pomáhá mu k tomu solidní cena

Nejvíce jde na odbyt Korando a Tivoli Grand. Na paty jim však šlape i novinka Torres
10.04.2024 20:15
|
1
Reklama
Autosalon TV