Reklama
Řidičův chleba

Dva hrdinové zachránili čtyřčlennou posádku z potápějícího se auta. Skončilo na střeše v rybníce

Pokud se dostanete s vozem do vody, je nejdůležitější správné rozhodnutí v prvních vteřinách
Zdroj: HZS Karlovarského kraje

V pátek odpoledne zasahovali hasiči Karlovarského kraje u vážné nehody, při které se jedno z havarovaných aut po nárazu převrátilo a spadlo do rybníka vedle silnice. V autě byli v tu chvíli čtyři dospělí lidé, kteří by dle tiskového mluvčí hasičů Martina Kasala bývali měli velký problém se ze zdemolované Octavie Combi dostat. Naštěstí si ale nehody všimli dva odvážlivci, kteří neváhali ani sekundu a do rybníka skočili. Během chvilky se jim podařilo z vraku dostat celou čtyřčlennou posádku.

Martin Kasal k tomu řekl: „Rychlý a obětavý zákrok svědků nehody zachránil posádce převráceného auta život. Vyprostit osoby z převráceného vozidla, které se potápí pod vodu, navíc v aktuálních klimatických podmínkách, je nesmírně složité. Bez jejich okamžité pomoci by následky byly mnohem vážnější.“ Hasiči se po příjezdu na místo ještě z auta snažili dostat psa, ale pro něj už bylo bohužel pozdě. V druhém havarovaném autě byli zraněni dva dospělí a jedno dítě. Všichni by ale měli být brzy v pořádku.
Reklama

Hlavně klid!

Nehod aut, která skočí ve vodě, není překvapivě úplně málo. Víte, jak se v takové chvíli zachovat? Jako u každé jiné dopravní nehody je nejdůležitější zachovat chladnou hlavu a klid. Je jasné, že to se snáze řekne, než udělá, ale právě to nakonec může zachránit život. Prvních několik desítek vteřin, kdy je auto ve vodě, rozhoduje.

Auto se totiž nepotápí rychle, zvláště poté, co spadne do vody v běžné poloze, tedy koly směrem dolů. Nejprve plave jako loď a jeho ponoření může trvat i několik minut.

Pokud jsou v autě samí plavci a nikdo není vážněji zraněn, nezdržujte se voláním o pomoc. V opačném případě ihned volejte 112, nebo policii, tedy 158. 

Snažte se postupně jakkoliv dostat z auta, nejprve pro to udělejte nutné přípravy. Dokud funguje elektrické stahování oken, stáhněte je tak, abyste jimi prolezli. Většina moderních aut se potápí nejprve přídí. Více času tedy budete mít, pokud se přesunete dozadu, kde často navíc bývají ještě mechanická "švihadla". Okna lze i rozbít. Třeba kovovými "nohami" vyjmutých hlavových opěrek nebo dámským podpatkem.

Pokud už je auto z větší části pod vodou, dveře většinou neotevřete. Tlačí na ně okolní voda. Pokud jste prošvihli možnost dostat se ven okny a zkusíte to dveřmi, musíte počkat, až se kabina téměř naplní vodou. Těsně před tím se zhluboka nadechněte, a pak za ně pořádně vezměte. Neplavci by si měli vzít na pomoc třeba prázdnou pet lahev, která je bude alespoň trochu nadnášet.

Jak jsem zažil s autem skok do vody

Psal se rok 2006 a Autosalon pořádal nevídanou akci - skok auta do vody pod dohledem televizních kamer, záchranářů a stovek diváků. Organizoval ji František Fiala a mě se poštěstilo být coby tehdejšímu šéfredaktorovi Světa motorů na zadním sedadle členem čtyřčlenné posádky. I proto, že Svět motorů podobnou taškařici pořádal už v sedmdesátých letech.

Na brněnském výstavišti se kvůli tomu naplnila nádrž a připravila nájezdová rampa. K akci jsme použili bazarový Ford Mondeo.

Kupodivu nejsem před akcí nervózní. Sedím vedle totiž mladé slečny z deníku Aha!, koukají na mě stovky lidí a vím, že budu v televizi, takže na nějaké obavy není místo. Machruju a házím rádoby vtipné hlášky. František auto rozjíždí na 40 km/h. Hop! Krátce letíme vzduchem, rána, čelní sklo protkne stovky pavučinek, ale nevysype se. A pak ticho a šplouchání.

"Všichni v pořádku?" křikne zpoza volantu František a dostává tři kladné odpovědi. Auto se houpe na vodě a nevypadá to, že by se mu chtělo klesat ke dnu. Stahujeme zadní okna a nejprve se ven přes střechu dostává suchou nohou slečna redaktorka. František hlásí, že jemu už vpředu teče do bot, soukám se tedy za ní. Také se mi podaří vylézt na střechu a skočit z ní na břeh. Trvá několik minut, než se auto přes příď potopí a jediný František vytrvá do konce, zaplave si a je mokrý až po zbytky vlasů na hlavě. Všichni jsme evakuaci zvládli bez sebemenšího zranění.

Ondřej Běhal, šéfredaktor webu Autosalon.tv

Nesnažte se zachránit posádku za každou cenu hned

Víte, jak letušky před startem letadla vždy říkají, že v případě potíží je potřeba dýchací masku nasadit nejprve sobě a až pak dětem či ostatním? Tak v tomto případě jde o stejný princip. Bude to znít drsně, ale někdy je to tak, že pokud se z auta nedostanete nad hladinu vy, nemáte šanci pomoci ostatním. 

V některých situacích je lepší se co nejrychleji dostat z potápějícího nebo potopeného auta a zavolat na hladině o pomoc. Někdy pomůže i v potopeném autě zkusit rozsvítit varovné blinkry a světla. To proto, aby bylo auto dobře vidět a všiml si ho třeba někdo, kdo náhodou jede kolem. Jak jste se mohli dočíst výše, naštěstí mezi námi žije dost takových, kteří neváhají pomoci.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Hasiči nemohli o svátcích hasit na sídlišti. Špatně zaparkovaná auta jim znemožnila průjezd

Projekt "Tři metry k životu" má připomenout, že za špatné parkování nemusíte platit jen pokutou
27.12.2019 12:25
|
13
Reklama

Video: Hasiče u nehody drsně sestřelilo auto. Řidič nedobrzdil na námraze na letních gumách

Náraz byl tak silný, že hasičský speciál odhodil několik metrů daleko a zcela mu zničil zadní část
04.12.2019 18:15
|
6

Podívejte se, jak se v Praze bojuje o parkovací místa: hadicí s vodou, nebo zalehnutím sokova auta

Žena bránila parkovací místo a kropila všechny okolo. Souboj dvou mužů skončil jízdou na kapotě
09.10.2019 08:50
|
2

Řidiči se snaží za každou cenu nezasahovat do pruhů pro cyklisty. Je to nebezpečný nesmysl

Po zakreslení cyklistického pruhu má pruh pro auta zůstat stejně široký, ale někde to neplatí
20.10.2021 07:23
|
10

Neviditelní chodci, mlhovkáři a cyklisté "sebevrazi". Podzim je na silnicích náročný

Řada chodců si neuvědomuje, že když vidí světla auta, neznamená to, že je řidič registruje
19.10.2021 11:25
|
0
Reklama

Povinný odstup od cyklisty budou muset řidiči jen odhadovat. Policie ale využije soudní znalce

Na širších silnicích stačí předjíždět zhruba středem vozovky, na úzkých okreskách protisměrem
18.10.2021 07:31
|
13

Blikají na opačnou stranu, než by měla. Kia a Hyundai svolávají svá auta kvůli kuriózní chybě

I když se to na první pohled zdá směšné, jde o nebezpečný problém. Zatím se ale nestala žádná nehoda
15.10.2021 11:31
|
6
Reklama
Autosalon TV