Reklama
Řidičův chleba

Českým řidičům dělá problém přednost zprava. Nejhorší to je v nákupních centrech před Vánoci

Podzemní parkoviště nejsou náročná jen na parkování. Data ukazují, která centra jsou na tom nejhůř
Zdroj: Michaela Rubešová, Autosalon.tv

Do Vánoc zbývá pár dní a motoristé ve velkém obléhají nákupní centra. Spolu s vánočním spěchem tak roste i nervozita samotných řidičů. Zapomíná se na základní pravidlo, které je nutné na parkovištích i v podzemních garážích dodržovat. Malé opomenutí přednosti v jízdě může totiž podle dat Portálu nehod způsobit nepříjemnou dopravní nehodu.

Největší problémy ve velkých městech

Nerespektování silničních pravidel jako by se stalo standardem při nákupech vánočních dárků. K tomu příliš nepřispívá ani špatné počasí v zimě. To vše a mnohem víc se podepisuje na růstu dopravních nehod v tomto období. Navíc adventní čas překvapí mnohdy i samotná obchodní centra, která nemají na takový nával motoristů někdy uzpůsobenou infrastrukturu.

„K velkému počtu nehod došlo v posledních dvou letech podle analýzy Portálu nehod například u nákupního centra Westfield na pražském Chodově. Patří k největším v České republice, je zde několik parkovišť, v těsném sousedství je velmi vytížená D1 a orientace v okolí centra není pro neznalé řidiče právě snadná,“ uvedl v tiskové zprávě Jan Chalas ze společnosti DataFriends, která provozuje Portál nehod a dodal: „Výsledkem je v tomto nehodovém místě celkem 40 dopravních nehod za dva roky s celkovou výší škody podle odhadu Policie ČR 1,9 milionu korun.“

Nákupní centrum v Praze však není jediné, kde se často v zimě bourá. Problémy má i brněnské centrum Olympia. Za poslední dva roky se u něj stalo podle dat portálu 11 dopravních nehod se škodou za celkem 251 tisíc korun. Podobný počet havárií se stal také u OC Olympia v Teplicích. Zato Fórum Nová Karolína je hned na druhé příčce po pražském Chodově s výší škod, která činila 912 tisíc korun za poslední dva roky. Stalo se tu přitom sedm dopravních nehod.

Na vině je nepozornost i nervozita

Ať už se řidič nachází na běžné vozovce nebo na parkovišti, musí dodržovat všechny dopravní předpisy a značky. Podle analytiků z Portálu nehod jsou příčiny dopravních nehod na parkovištích leckdy banální. „K těm velmi častým patří nedání přednosti v jízdě. Přitom platí i na parkovišti v nákupní galerii. Řidiči pravidlo nedodržují, nerespektují, mají pocit, že přednost mají ti, kdo jedou rovně nebo po komunikaci směřující ven či dovnitř,“ popsal situaci Chalas.

Kromě přednosti zprava je častým prohřeškem motoristů nerespektování dopravního značení, zejména pak jednosměrnosti. Rizikovou je také manipulace s vozidlem. Podzemní parkoviště jsou plná podjezdů nebo nájezdových ramp i stísněných prostorů na parkování. Mnohdy tak řidič může odjet nejen s odřeným lakem. Navíc ve vánočním čase je na místě i zvýšená opatrnost, protože při shonu v nákupních centrech se to hemží krádežemi. Nikdy tedy nenechávejte například kabelku na místě spolujezdce, zatímco vykládáte nákup do kufru.

Reklama

Diskuze

Alík - 22.12.2022 12:15:46
A přitom stačí jednoduché opatření při projektování stavby. Udělat parkoviště "levotočivé", takže "hlavní" objízdná komunikace je vždy zprava. Tím se psychologicky každý při vyjíždění z vnitřních řad zpomalí.
Fr_von_Dr - 21.12.2022 10:55:07
Nepozornost a nervozita?! Dnes je skoro každá křižovatka a přechod se světly. Řidiči(-ky) nemusí přemýšlet, pak nezvládají základní pravidlo.

Senioři mohou svým příbuzným umožnit parkovat zdarma na modrých zónách. Podmínkou je jejich věk

Bezplatné parkovací oprávnění je možné udělit až třem vozidlům v maximálně pěti zónách Prahy
14.12.2022 14:10
|
8
Reklama

Praha chce redukovat parkovací místa v novostavbách. Zlevní se tím prý byty a zlepší prostředí

Více zeleně, MHD a méně smogu. Parkovací stání se v některých lokalitách stanou spíše raritou
21.10.2022 11:51
|
7

Parkování kolem pražského letiště se může prodražit. Poradíme, kde to jde levně a bez odtahu

Než riskovat pokutu za neoprávněné stání, zaparkujte chytře na levnějších parkovištích
07.07.2022 14:15
|
2

Letní teploty, nízký tlak i jízda v noci. Češi příčiny mikrospánku podceňují a pak bourají

Pouhé tři sekundy stačí k nevratné tragédii. V ohrožení není přitom jen samotný řidič
17.07.2024 11:35
|
1

Dohled mentora zatím znamená méně nehod mladých. Sedmnáctiletí řidiči mohou být úspěšným projektem

Mladí motoristé pod dozorem více jezdí. Stávají se z nich bezpečnější účastníci provozu
11.07.2024 14:00
|
3
Reklama

Reportáž: Klus to rozjel v kempu Kristýna. Léto jsme odstartovali na Volkswagen Transporter srazu

Setkání se zúčastnilo 235 fanoušků a majitelů. Téčka byla k vidění po celém kempu
04.07.2024 14:28
|
0

Cestování s dětmi po Evropě má svá specifika. Ne všude platí stejná pravidla jako v Česku

Bezpečná cesta je nejdůležitější. Rodiče by měli pořídit kvalitní dětské autosedačky
02.07.2024 13:30
|
0
Reklama
Autosalon TV