Reklama
Řidičův chleba

Praha chce redukovat parkovací místa v novostavbách. Zlevní se tím prý byty a zlepší prostředí

Více zeleně, MHD a méně smogu. Parkovací stání se v některých lokalitách stanou spíše raritou
Zdroj: Volně k užití Pixabay

Parkování v hlavním městě by se mohlo stát ještě větší noční můrou, než je teď. Podle novely stavebních předpisů, kterou navrhla stávající koalice magistrátu, by totiž v širším centru nemuselo být zachováno stanovené minimum parkovacích míst, ale počet by závisel především na investorovi. O regulaci však rozhodnou až budoucí radní, vše tedy může být ještě jinak.

Návrh odcházející rady

Nástroj pro výpočet parkovacích míst vznikl v roce 2014, od té doby však neprošel žádnou revizí. Vzhledem k vývoji trendů a také od zpětné vazby odborníků a investorů, je nutné přikročit ke změně. „Cílem je přesněji definovat zóny v mapě na základě přesnějších algoritmů dostupnosti veřejné dopravy i dokončení zásadní modernizace prakticky celé tramvajové sítě od centra dále,“ komentuje novelu v tiskové zprávě Petr Hlaváček, první náměstek primátora hl. m. Prahy.

O schválení návrhu budou rozhodovat už noví radní. „Soud se musí nejprve vyjádřit k námitkám z voleb, následně vyvěsí rozhodnutí na úřední desce a primátor musí do 15 dnů určit termín první ustavující schůze. Na té by měli být zvoleni noví zástupci magistrátu. Předpokládá se, že se tak stane v listopadu,“ řekl Autosalonu referent magistrátu Michal Černoch. 

Pokud by návrh prošel, znamenalo by to, že v některých lokalitách, kde je dobré napojení na městskou dopravu, by nemuselo vzniknout tolik parkovacích míst. Jejich výstavba bývá často ekonomicky náročná. „V historickém centru města může vyjít jedno podzemní parkovací místo až na dva miliony korun. Investoři tak nemusí mít dostatek financí na rekonstrukci budov. Díky tomuto kroku se jim mohou snížit náklady,“ dodává v tiskové zprávě Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje. Zredukování parkovacích míst by se případně nevyhnulo ani návštěvnickému stání. Město by pak mělo lepší možnosti pro budování infrastruktury a navíc by se ještě více mohly snížit ceny za nové byty.

Počty stání podle zón

Praha se dělí do několika zón, které se odlišují dostupností veřejné dopravy a struktury města. Při revizi přepočtu by se tak mohla navýšit volnost při rozvoji města. Například pro umístění budoucích linek městské hromadné dopravy, které by mohly být obyvatelům blíž.

„Minimalizací minim pro parkování odstraňujeme zbytečnou regulaci trhu. Developer si bude moct svobodně vybrat, zda postaví dům s podzemními garážemi, nebo dá přednost bytovému domu bez parkovacích míst, pokud se bude nacházet například v rozvojových územích podél nově stavěných tramvajových tratí nebo metra D,“ komentuje zóny v tiskové zprávě Adam Scheinherr, náměstek primátora pro dopravu.

Udržitelnost na prvním místě

S minimem parkovací míst se může využít prostor pro rozvoj udržitelného města. Části, které by jinak sloužily pro auta, tak může vystřídat například zeleň nebo služby. Současní radní se nechali také inspirovat zahraničím. Některá města totiž zrušila parkovací minima úplně a jejich zřizování ponechala zcela požadavkům trhu. Což ale v současné době nelze aplikovat na Prahu.

„Od redukce parkovacích minim si kromě pozitivních dopadů na podobu a fungování města slibuji hlavně zlevnění bytové výstavby a umožnění realizace menších bytových projektů, které dnes kvůli požadavkům na parkování ekonomicky nevycházejí. Zlevní se tím i výstavba městského nájemního bydlení, kterou Praha připravuje,“ doplňuje v tiskové zprávě pražský radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský.

Návrh změny nyní projde připomínkovým řízením na úrovni městských částí a začátkem roku 2023 bude pražská rada moci změnu schválit.

Jak probíhá výpočet počtu parkovacích míst?

Existuje vzorec pro každý typ parkovacích stání (vázané, návštěvnické, návštěvnické, administrativní). Z celkového počtu hrubé podlažní plochy se vypočítá, kolik má být na pozemku parkovacích stání. To je pak dále závislé na zónách, které jsou rozděleny dle dostupnosti MHD a struktury města. Právě úpravy v těchto zónách jsou předmětem novely.
Reklama

Diskuze

Dušan Nárožný - 28.11.2022 16:55:05
Fantastické, zrušit parkovací místa úplně a nastěhovat tam pouze ekologické aktivisty. Ušetřené parkovací místa přidat zase kupujícím v organizaci motoristy sobě.
Yarda - 28.11.2022 15:48:12
No to je 3,14čovina.

Řidiči se snaží čelit pokutám za parkování přelepováním espézetek. Postih není jednoznačný

V Praze přibývá případů, kdy se řidiči snaží vyzrát nad kamerovými vozy, které kontrolují parkování
24.08.2022 13:31
|
4
Reklama

Ohnul ji, jinak by neodjel. Neznámý řidič zřejmě nechtěl platit za parkování a raději zlomil závoru

Brněnská policie pátrá po muži, který na parkovišti způsobil škodu v hodnotě 100 tisíc korun
04.03.2022 11:31
|
6

Dohled mentora zatím znamená méně nehod mladých. Sedmnáctiletí řidiči mohou být úspěšným projektem

Mladí motoristé pod dozorem více jezdí. Stávají se z nich bezpečnější účastníci provozu
11.07.2024 14:00
|
3

Reportáž: Klus to rozjel v kempu Kristýna. Léto jsme odstartovali na Volkswagen Transporter srazu

Setkání se zúčastnilo 235 fanoušků a majitelů. Téčka byla k vidění po celém kempu
04.07.2024 14:28
|
0
Reklama

Cestování s dětmi po Evropě má svá specifika. Ne všude platí stejná pravidla jako v Česku

Bezpečná cesta je nejdůležitější. Rodiče by měli pořídit kvalitní dětské autosedačky
02.07.2024 13:30
|
0

Když nabouráte: Jak správně vyplnit formulář o dopravní nehodě a kde ho stáhnout

Ještě před vyplňováním zkontrolujte místo nehody. Výstražný trojúhelník i vesta jsou nutností
28.06.2024 08:04
|
0
Reklama
Autosalon TV