Reklama
Řidičův chleba

Cena ropy se dostala i do mínusu, benzinu zadarmo se ale nedočkáme. Bude stát minimálně 15 Kč

Většinu ceny pohonných hmot tvoří daně, a na ty si stát sáhnout nenechá
Zdroj: Ondřej Běhal

Pandemie koronaviru v kombinaci s doznívající saudsko-ruskou ropnou válkou, která proběhla v březnu, přinesly na ropné trhy paradoxní situaci. 21. dubna klesla cena americké lehké ropy WTI o 306 % a dostala se do výrazně záporných hodnot na -37,63 dolarů za barel. Jednalo se o obchody s dodávkou v květnu a v praxi to znamenalo, že za každý odebraný barel musela prodávající strana ještě zaplatit. Logicky se tak nabízí otázka, jestli by se mohlo něco podobného přenést i k pumpám.

Záporná cena ropy. Co to znamená?

Jak se to vůbec může stát? Odpověď je poměrně jednoduchá a logická - výrazný pokles poptávky způsobil, že dosavadního množství vytěžené ropy byl citelný nadbytek a došlo k situaci, kdy nebylo kde ropu skladovat. Obchodníci se jí tedy museli zbavit za každou cenu, a jak se ukazuje, i za cenu zápornou.

Jakkoliv odborníci tvrdí, že ceny ropy budou rozkolísané i v následujících měsících a problémy se skladování budou přetrvávat, nelze předpokládat, že stav záporných cen trval nějak zásadně dlouho. Již na červnové dodávky se ceny podle všeho zase vrací do tradičních kladných hodnot.

Může být u nás někdy benzín úplně zadarmo?

Pokud jste se v přívalu těchto zpráv zaradovali a říkáte si, že v takové situaci by se měly pohonné hmoty nejen dále zlevňovat, ale třeba se přiblížit i nule, musíme vás vyvést z omylu. Benzín a ni nafta u nás nikdy zadarmo nebudou, naopak kvůli daním víme docela přesně, kolik by byla jejich minimální cena, i kdyby došlo k teoretické situaci, že obchodníci budou ropu dostávat zdarma. I tak by v takovém případě diesel stál kolem 13 Kč a za benzin bychom zaplatili ještě o necelé tři koruny více, tedy zhruba 16 Kč.

Aktuálně se v Česku dá u nejlevnějších čerpacích stanic koupit litr benzinu za přibližně 22,50 Kč, tři čtvrtiny z této ceny však tvoří náklady (doprava, pronájmy, poplatky...) a zejména pak daně (DPH a spotřební). Prostor pro zlevňování tak mají obchodníci poměrně limitovaný a nákupní cena se do výsledné ceny promítá jen velmi pozvolna a hlavně částečně. Na výsledné ceně benzinu se nákupní cena promítá pouze zhruba 20 %.

Pro představu - aby se litr benzinu prodával na pumpě za 20 Kč, musela by současná nákupní cena z rafinerie, která je zhruba 4 Kč, klesnout na polovinu.
Reklama

Tankovat plnou teď, nebo ještě vyčkat?

Trend pro následující období nasvědčuje tomu, že levnější pohonné hmoty na tuzemských čerpacích stanicích ještě přetrvají, pravděpodobně až do letních měsíců. S postupným restartem ekonomiky nejen u nás, ale i globálně, sice postupně poroste poptávka po ropě , ale vzhledem k jejímu nadbytku a rovněž pozvolnému tempu růstu spotřeby, se neočekává nějaké její výrazné zdražení. Pokud tedy v létě bude kam jezdit, můžeme čekat, že za pohonné hmoty přeci jen trochu ušetříme.

Dominik Rusinko, makroekonomický analytik ČSOB

Jak se aktuální situace na trhu s ropou může projevit na cenách paliv v ČR? Jak hluboko podle vás může klesnout cena benzinu a nafty na tuzemských čerpacích stanicích?
Překotný a z historického pohledu naprosto bezprecedentní vývoj na ropném trhu nahrává pokračujícímu zlevňování pohonných hmot v České republice. Cena severomořské ropy Brent propadla od začátku tohoto roku o téměř 70 % a vzhledem k dříve nevídanému přebytku ropy na trzích vážně hrozí, že cenový pokles bude krátkodobě pokračovat. Hlavním důvodem je výpadek poptávky po ropě v důsledku koronavirové pandemie a striktních karanténních opatření. Ta tvrdě doléhají na pro ropu klíčová odvětví v čele s dopravou a průmyslem. Aktuálně se výpadek poptávky po ropě odhaduje až na 30 mil. barelů denně, tedy přibližně třetinu globální spotřeby ropy. Vzhledem k vývoji na globálním ropném trhu by cena benzínu i nafty na českých čerpacích stanicích mohla v průběhu května klesnout k 25 korunám za litr. U provozovatelů čerpacích stanic, kteří se dlouhodobě snaží držet nízké marže, však může benzin zlevnit až k hranici 21 korun za litr. Ještě výraznějšímu poklesu cen pohonných hmot brání relativně vysoké daňové zatížení. I pokud by se teoreticky barel ropy prodával zadarmo a předpokládali bychom nulové marže zpracovatelů a provozovatelů, cena litru benzinu by byla 15,5 Kč.

Jaké v Česku předpokládáte ceny paliv během července a srpna, tedy během letních dovolených?
Cena pohonných hmot v Česku bude bezprostředně reagovat na dění na globálním ropném trhu. Ten zřejmě v nejbližších týdnech zůstane pod tlakem karanténních opatření, ty by se nicméně mohly postupně začít rozvolňovat v průběhu května a června. Tento krok znovu oživí poptávku po ropě, která by v kombinaci s produkčními škrty aliance OPEC+ měla pomoci redukovat významný převis ropy na trzích, což v konečném důsledku povede k postupnému růstu cen ropy. V reakci na tento vývoj očekávám, že by v průběhu letních měsíců mohly ceny pohonných hmot začít velmi pozvolna růst. Výraznějšímu zdražování bude bránit poměrně hluboká globální hospodářská recese.
Reklama

Diskuze

Lid. - 26.04.2020 11:24:42
Až budou zdražovat ,tak opět nekupovat a oni zlevni
Pandrhola - 26.04.2020 08:01:46
Benzín zdarma....cha cha....neblaznete už takhle provozovatelé brečí že je to za málo.a to nepočítám ty šílený fronty.lidi to berou snad i do kapes nebo co.

Renault Clio umí ukázat aktuální ceny benzínu v navigaci. Ověřili jsme, jestli nekecá

Francouzská novinka navede řidiče k nejbližší čerpačce a přidá i cenový přehled
09.04.2020 16:29
|
5
Reklama

DS7 Crossback E-Tense 4x4 působivě spojuje benzin, elektřinu a pohon všech kol. Cenou se blíží BMW

Francouzské luxusní rodinné SUV ve verzi plug-in hybrid vyvine výkon až 300 koní
29.01.2020 21:05
|
0

Značení paliva na čerpacích stanicích bylo sjednoceno

Od 12. října 2018 bylo sjednoceno značení paliva na evropských čerpacích stanicích. O jaké jde palivo, již od října nepoznají motoristé pouze dle hrdla na čerpací pistoli či různých nápisů na stojanech. Dle nařízení Evropské komise budou muset všechny čerpací stanice povinně používat i jednotná loga pro jednotlivé typy paliv.
23.10.2018 10:08
|
0

Plastové lahve či slupky z rýže, i z takových materiálů se mohou vyrábět udržitelné pneumatiky

Continental chce do roku 2050 vyrábět pneumatiky výhradně z udržitelných materiálů
09.03.2023 16:48
|
1

Evropská komise porušila příslib, proto teď Češi spolu s dalšími státy bojují za spalovací motory

Ministr dopravy Martin Kupka chce výjimku zejména pro použití syntetických paliv
07.03.2023 17:09
|
5
Reklama

Velký test 50 letních pneumatik dopadl jen pro pětinu z nich dobře, sedm absolutně propadlo

Testy pneumatik německého autoklubu jsou už půl století zajímavým vodítkem pro spotřebitele
06.03.2023 13:30
|
13

Volkswagen nehodil sraz GTI přes palubu. Od příštího roku se bude konat ve Wolfsburgu

Zrušená tradiční akce GTI-Treffen u rakouského jezera Wörthersee bude pokračovat v Německu
03.03.2023 10:00
|
2
Reklama
Autosalon TV