Reklama
Řidičův chleba

Častý nešvar českých řidičů se v Německu tvrdě trestá. Přitom stačí umět počítat do dvou

Za spoustou vážných nehod na dálnicích stojí nedodržení bezpečného odstupu
Zdroj: Tiskový servis ADAC

Jen málokdy se při jízdě po českých dálnicích nestane, že by se vám někdo "nenalepil na zadek". Byť se i v této oblasti situace pomalu zlepšuje (např. nervózního vyblikávání asi opravdu ubylo), stále se jedná o velmi častý nešvar českých řidičů. Nedodržení bezpečného odstupu je však v dálničním provozu jednou z nejčastějších příčin vážných nehod. Zatímco u nás jej policie víceméně vůbec nekontroluje, v Německu jsou mnohem důslednější - mají nejen špičkovou techniku, ale i obsáhlý sazebník mastných pokut.

Dva jednoduché tipy pro bezpečný odstup

Jízda na dálnici je samozřejmě poměrně rychlá a vyžaduje od řidiče stálou koncentraci na spoustu věcí. Je tak možné, že se k vpředu jedoucímu vozidlu člověk přiblíží více než by chtěl, aniž by byl v jádru pirát silnic či nějaký agresor. Na určení bezpečného odstupu přitom existují dvě jednoduché metody.

1. Pravidlo poloviny tachometru
Určit odpovídající bezpečný odstup podle vaší aktuální rychlosti je snandé. Pokud jedete například rychlostí 100 km/h, měl by bezpečný odstup činit polovinu této hodnoty v metrech, tedy 50 metrů. Pro přesnější zjištění této vzdálenosti mohou posloužit například patníky, které jsou od sebe vzdáleny právě v padesátimetrových rozestupech. Pokud na dálnici jedete ještě rychleji, je tedy logicky bezpečný odstup větší, než je rozteč dvou patníků.

2. Pravidlo dvou sekund
Druhou metodou je pak využití nějakého pevného záchytného body, například mostní konstrukce, stojanu pro přivolání pomoci, výrazného stromu atp. V momentě, kdy tímto místem projede auto před vámi začněte počítat dvě sekundy. Nejdříve pak byste měli i vy projet daným místem.

V Německu mají na měření odstupu super techniku

V sousedním Německu má na "lepiče" či agresivní řidiče, kteří problikávají auta před nimi, policie pěkně políčeno. Nejčastěji za tímto účelem používá sofistikovanou kamerovou a radarovou techniku umístěnou na mostech. Všímavější řidiči jistě zaznamenali na německých dálnicích před mostem často namalované měřicí body (čtyři měřicí, dva kontrolní). Pokud na ně narazíte, je velmi pravděpodobné, že na mostě, z kterého mají kamery minimálně 300metrový dohled, je umístěna měřicí technika. Díky zmíněným fixním měřicím bodům je tento systém schopen kromě odstupu měřit i rychlost vozu.

Podobně měří prostřednictvím pevně namalovaných bodů na povrchu vozovky také druhý typ používaného systému, kde přicházejí ke slovu videokamery. Ty jsou většinou dvě a každá snímá jeden jízdní pruh. Data jsou přenášena do policejního vozu, který sleduje obraz, a pokud vidí nedodržení odstupu, tak pořídí snímek.

Třetím způsobem, který německá policie používá, je měření odstupu přímo z civilního policejního vozidla, které si udržuje konstantní odstup. Z auta je měřena rychlost sledovaného vozu a speciální software z ní počítá odstup.

Hříšníky nemine pokuta a třeba i zákaz řízení

Sazebník pokut za nedodržení bezpečného odstupu je v Německu poměrně precizně odstupňovaný. Do rychlosti 80 km/h rozlišuje zdali vzniklo nějaké riziko (30 €), či nikoliv (25  €), popř. pokud vznikla škoda na majetku (35  €).

V rychlostech nad 80 km/h už vstupují do hry kromě pokuty samotné i trestné body do karty řidiče, popř. i v kombinaci se zákazem řízení. základní kategorie jsou nad 80 km/h, nad 100 km/h a nad 130 km/h. Na posledně jmenované si ukažme způsob určení konkrétní sankce:

Rychlost nad 130 km/h a odstup menší než:
  • 5/10 poloviny rychlosti 100  € a 1 trestný bod
  • 4/10 poloviny rychlosti 180 € a 1 trestný bod
  • 3/10 poloviny rychlosti 240 €,  2 trestné body a 1 měsíc zákaz řízení
  • 2/10 poloviny rychlosti 320 €, 2 trestné body a 2 měsíce zákaz řízení
  • 1/10 poloviny rychlosti 400   €, 2 trestné body a 3 měsíce zákaz řízení
Reklama

Diskuze

Ivo - 27.12.2021 09:10:23
Jo tak proto auta s "D" jezdí jen v levém pruhu, tak to jo.
Josef - 27.12.2021 09:56:30
S pokutou souhlasím, ale měla být vyměřena procentuálně. To znamená třeba 2% nebo 5% z platu. To by bylo nejvíce spravedlivé. V nějakých státech EU se tak již děje.

Řidič kamiónu usnul a udělal škodu za 650 tisíc korun. Nehodě by zabránil adaptivní tempomat

Tunel Panenská na dálnici D8 musel být kvůli havárii několik hodin uzavřen
11.11.2020 07:45
|
0
Reklama

Automatické parkování, příliš velká kola nebo adaptivní tempomat. Nepřiplácejte si za zbytečnosti

Vybrali jsme deset prvků, které bychom v autě klidně oželeli. Většinou jsou totiž spíše na obtíž
16.05.2020 09:56
|
17

Adaptivní tempomat může zamezit vzniku zbytečných kolon a zlepšit plynulost dopravy

Na přeplněných hlavních tazích v Evropě se v letní sezoně tvoří tzv. „fantomové“ dopravní zácpy, které vznikají zdánlivě zničehonic, bez zjevného důvodu. V Německu je prázdninový exodus k moři takovým fenoménem, že se pro něj vžil samostatný termín: „Blechlawine“ neboli plechová lavina.
02.08.2018 09:30
|
0

Originální Škoda Yeti nebo nevýrazný VW Golf Plus? V bazarech je nutné si dát pozor na oba dva

V obou případech se jedná o poměrně mladá auta, takže z hlediska techniky moc problémů není
26.01.2022 13:27
|
3

Na uhašení elektromobilu je potřeba obrovské množství vody. Hasiči však přišli na zajímavý zlepšovák

Byť elektromobily nehoří častěji než běžná auta, jejich hašení je o poznání komplikovanější
25.01.2022 14:14
|
22
Reklama

Malá SUV s pohonem všech kol jsou vzácný úkaz. Kromě Toyoty Yaris Cross jsme našli jen tři další

Kvůli vysoké ceně jsou sice určena pro specifickou klientelu, ale místo na trhu si najdou
19.01.2022 11:14
|
17

Možná i vaše auto zaznamenává pro EU reálnou spotřebu. Prozradí to tři písmena v techničáku

Systém OBFCM je funkční od 1. ledna 2021, takže už disponuje solidní porcí dat
18.01.2022 07:40
|
16
Reklama
Autosalon TV