Reklama
Řidičův chleba

Část opravy Barrandovského mostu je hotová. To pravé dopravní peklo řidiče ale teprve čeká

TSK hledá dodavatele velké rekonstrukce. Musí splnit i jednu velmi důležitou podmínku
Zdroj: Tiskový servis Magistrátu Hlavního města Prahy

Barrandovský most patří k nejvytíženějším místům pražské dopravy. Jedna z jeho částí byla zprovozněna už v roce 1983 a je to na něm znát. V roce 2020 město ve spolupráci s TSK Praha zahájilo první část velké rekonstrukce, která se ale zatím nijak výrazně nedotkla řidičů, kterých po mostě projede každý den asi 140 000. To se ale změní, řidiče čeká dopravní peklo.

První část je hotová

TSK Praha ve čtvrtek 18. listopadu definitivně ukončí první etapu rekonstrukce, která začala právě v roce 2020. „Jednalo se o kompletní sanaci spodní části mostu, jež probíhala na pilířích i pod hladinou Vltavy. Tato etapa pražskou dopravu negativně neovlivnila, protože betonáže na pilířích byly provedeny v době krátkodobých uzavírek jednoho pruhu o víkendech a v letních měsících, a ostatní provoz stavby byl řešen přístupy a zařízením staveniště z Vltavy,“ vysvětlil Vít Hofman z pražského magistrátu.

V rámci druhé etapy bude provedena celková rekonstrukce nosné konstrukce mostu, včetně rampy Strakonická a rampy K Barrandovu. Součástí toho bude kompletní odstranění vrchní části mostu i samotných nájezdových ramp. Následně budou upraveny a zesíleny nosné konstrukce.

Velmi přísné podmínky

Součástí stavby budou nevyhnutelná dopravní omezení, která pocítí řidiči nejspíš v dlouhých kolonách. Černé scénáře často mluví o dopravním kolapsu Prahy, kolonách na Jižní spojce i v centru, kam se část dopravy přesune. Oprava bude rozdělena do čtyř etap, nicméně TSK i magistrát počítají s tím, že v každém případě bude doprava vedena ve dvou pruzích v obou směrech. A to po celou dobu rekonstrukce. Magistrát navíc slibuje, že budou veškeré práce na zimu ukončovány. Dodavatel stavby, kterého v současné době TSK hledá, bude mít jednu speciální podmínku, která není úplně standardní.

„Uvědomujeme si, jaký dopad na řidiče může mít rekonstrukce Barrandovského mostu. Podle toho jsme taky nastavili hodnotící kritéria veřejné zakázky. Celkem 40 % bude hrát cena, dalších 40 % bude doba dopravních omezení a zbylých 20 % budou zkušenosti uchazeče. Takto se v historii města nikdy nic nesoutěžilo. Barrandovský most je nejvíce dopravně zatížený most v České republice a musíme se o něj starat. Proto klademe důraz na to, aby vliv na řidiče byl co nejmenší a stavba byla co nejkvalitnější,“ říká náměstek primátora hl. m. Prahy Adam Scheinherr.

Rekonstrukce by měla probíhat mezi lety 2022 a 2026, přičemž tato doba má v sobě také rezervu jedné stavební sezóny pro případné koordinace dopravních omezení, protože v této době bude spuštěna také oprava Dvoreckého mostu.

Reklama

Diskuze

kubisek - 14.12.2021 11:57:58
@Petr Akorát porovnáváte neporovnatelné. Je totiž z hlediska termínů zásadní rozdíl, když můžete vše najednou zavřít, zbourat a postavit znovu, vs. tím, když musíte opravovat a zároveň zachovat alespoň nějaký provoz. A délka mostu na to fakt vliv nemá.
Fr_von_Dr - 21.11.2021 08:43:16
Už v současné době, když je potřeba jet do Prahy, to vypadá, že ne: Praha Pražanům, ale Praha cyklistům! Před lety se stálo v Anglické, Žitné, Resslově. Nyní se stojí všude!

Auto je luxus. Praha by měla zpoplatnit vjezd do širokého centra, říká muž z AutoMatu

Podle Vratislava Fillera je parkování pro rezidenty příliš levné a nemotivuje je zbavit se auta
08.11.2021 07:35
|
54
Reklama

Sdílená auta štvou rezidenty, zabírají téměř bezplatně místa v zónách. Praha jim zpřísní fungování

Carsharingové firmy mohou fungovat jako skryté autopůjčovny. Zájem Pražanů o sdílená auta ale roste
28.07.2021 10:36
|
6

Komentář: Praha bezhlavě experimentuje s dopravou. Řidiče i obyvatele má jako rukojmí

Magistrát svévolně ucpává výjezdy z města. Neptá se přitom radních, slovo mají zapálení cyklisté
29.06.2021 14:12
|
9

Retro: Škoda Garde žije ve stínu populárních kupé 110 R a Rapid. Přitom je to mnohem vzácnější auto

Nástupce „erka“ neměl lehký život. Pověst mu pokazila i nekvalitní výroba v Bratislavě
17.02.2024 07:53
|
4

Retro: Ukrajinská Tavria byla nejlevnějším autem v Česku, mizerná kvalita ji zahnala zpět na východ

Malý hatchback mohl trumfnout Samaru, místo toho zůstal jen ubohým mementem centrálního plánování
10.02.2024 10:34
|
9
Reklama

Rolbou jsem nejel a ta částka taky nesouhlasí aneb Pavel Liška v roli fantoma českých hor

Enfant terrible Autosalonu způsobil na Klínovci poprask, na jaký budou místní dlouho vzpomínat
07.02.2024 12:11
|
6

Retro: Trabant a Wartburg se čtyřtaktními motory přišly pozdě. Pád Berlínské zdi jen zkrátil agónii

Východoněmecké automobily bez modrého dýmu z výfuku byly jako vodňanská kuřata bez hlavy
03.02.2024 09:31
|
2
Reklama
Autosalon TV