Reklama
Řidičův chleba

Autoškoly zdražují až o tisíce korun. A postupně nasazují nové otázky do testů

Už neplatí, že nejdelší odpověď je správná. Testovací videa pak mohou být lehce nejednoznačná
Zdroj: Tiskový servis Autoklubu ČR

V posledních několika letech se toho v autoškolách moc nezměnilo. Ovšem v posledních měsících je těch změn najednou hned několik. Autoškoly byly nuceny po opravdu dlouhé době zdražit a Ministerstvo dopravy si pro ně navíc připravilo zbrusu nové otázky do testů. Ty jsou standardně jak formou dotazníku, tak ale nově i formou video otázek. V jedné z nich mají žadatelé označit největší nebezpečí pro řidiče. A v tom může být problém, každý ho totiž vnímá jinak.

Ceny letí nahoru

Asi si nejde nevšimnout, že vše zdražuje. A to se logicky musí promítnout do služeb, jakými jsou autoškoly. Dražší jsou nejen samotná auta, ale také energie, pojistky, ale třeba i servisní práce. Zatímco tak ještě před pár týdny se ceny za kurz v autoškole pohybovaly průměrně asi kolem deseti tisíc korun, v současné době jsou někde ceny vyšší i o 25 %.

Tradičně bývají nejdražší autoškoly ve velkých městech, jako je Praha, Brno nebo Ostrava. Například v Praze není výjimkou cena i 19 000 Kč. V Brně jsme našli autoškolu za 19 900 Kč, ale i za 15 000 Kč. Do cen se pak promítají i vozidla využívaná pro výuku.

Reklama

Několik desítek nových otázek

Kromě cen ale žadatele o řidičské oprávnění čekají také nové otázky. Některé už autoškoly do testů zařadily, další v brzké době přibudou. Pracovali na nich zástupci Ministerstva dopravy, Asociace autoškol a Ředitelství služby dopravní policie, přičemž otázky mají reflektovat současné dění na silnici. „V textových otázkách ze zkoušky z předpisů o provozu na pozemních komunikacích a zdravotnické přípravy se nyní zaměřujeme na aktuální témata, jako je jízda automobilem za snížené viditelnosti, což je téma v zimě velmi aktuální,“ popisuje novou sadu předseda Asociace autoškol Aleš Horčička.

Nových otázek je 35 a doplňují je další tři, které budou studentům pokládány formou videa. Do testů budou zařazeny od 13. února, nicméně ještě předtím si je každý může vyzkoušet na webu noveotazky.cz. Jednou z video otázek je záběr jedoucího auta, které míjí cyklistu, chodkyni a dodávku přijíždějící z vedlejší. Student má označit nejzávažnější riziko, kterým by měl být cyklista v provozu. Problém ale je, že každý může nebezpečí vnímat jinak, pro některého to může být třeba dodávka, u které si není jistý, že z vedlejší zastaví.

Teoretické zkoušky žadatelů o řidičská oprávnění probíhají na počítačích v 206 obcích s rozšířenou působností po celé republice. Testy skládají žadatelé on-line v systému Ministerstva dopravy. Každý žadatel je musí úspěšně absolvovat, aby mohl pokračovat v praktické části zkoušky, tedy v jízdách.


Diskuze

Fr_von_Dr - 21.01.2022 09:18:25
Posledních pár let to na silnicích vypadá tak, že zpravidla slečna přijede po hlavní před křižovatku , pro jistotu zastaví a čeká co se bude dít. Když všichni zastaví a nic se nehýbe, tak odloží mobil a pokračuje... Fakt je třeba přidávat otázky?
Pádecký - 19.01.2022 18:27:19
Hlavně by se mělo rict že si autoskolu zaplatite, jdete na testy ale pak Vás v provozu nema kdo zkoušet. Jelikoz podminky na komisaře jsou takové že je jich málo a neni vijimka pd testu jít na závěrecku za půl roku!!!!!!

Na autoškolu budou jen tři pokusy, ale neznamená to život bez řidičáku. Poslanci už návrh schválili

Po třetím neúspěšném pokusu bude potřeba absolvovat nezvládnutou část kurzu znovu
15.03.2021 08:27
|
9
Reklama

Řidičské zlozvyky jsou často nebezpečnější než porušování předpisů. Neuhneš, nezablikáš, neprojedeš

Některé nešvary mohou mít fatální následky i pro ostatní účastníky silničního provozu
21.02.2021 08:18
|
1

Mladí řidiči mohou zadarmo do speciální autoškoly, kde se naučí krotit své ego a poznat limity

Projekt probíhá na několika polygonech po celém Česku. Určen je pro řidiče do 24 let
04.02.2021 15:32
|
6

Nejdřív drifty u obchoďáku, pak zběsilé ujíždění policii. Řádění řidiče ukončily až namířené zbraně

Řidič byl přitom střízlivý, nebyl pod vlivem drog a ani neměl problém s řidičákem.
17.06.2022 10:03
|
4

Auta se po silnici rozsypala jako hračky. Řidič kamionu totiž nedodržel zásadní pravidlo

Převrácená souprava zablokovala silnici na několik hodin. Škoda se vyšplhala do milionů korun
15.06.2022 09:30
|
13
Reklama

Vlakový přejezd ve Studénce přitahuje problémy. Řidič dodávky na něm předvedl něco nepochopitelného

Udělal špatně vlastně úplně všechno. Když už na koleje vjel, měl závory prorazit
14.06.2022 10:25
|
2

Povinné ručení kryje jen obvyklé užívání auta. A následky sexu v něm opravdu nejsou

V Americe se ale jedna žena soudí o miliony za to, že se při sexu v autě nakazila HIV
13.06.2022 17:05
|
6
Reklama
Autosalon TV