Reklama
Řidičův chleba

Autokino nabízí kulturu v teple a bezpečí. Pozor ale na mouchy na skle nebo na slabou baterii

Pandemie covid-19 způsobila boom promítacích ploch pro diváky v autech. Jednu jsme vyzkoušeli
Zdroj: Time

Koronavirové restrikce vyhnaly kulturního života chtivé občany do soukromí obýváků, chat či garáží. Člověk je však tvorem společenským a tak více než obavami z infekce covidem-19 mnozí strádají nedostatkem lidského kontaktu a absencí kulturního vyžití. Právě kultura je ze své podstaty jednou z nejzasaženějších oblastí života vůbec. Přinejmenším v kinematografii se však objevilo světlo promítačky na konci tunelu - jako houby po dešti totiž začala na velkých venkovních plochách růst autokina, vynález, který už mnozí považovali za mrtvý.

Starý vynález

Sledovat filmy na ohromných plátnech pod hvězdami z pohodlného sedadla svého vozu a přitom se po libosti bavit, smát se, tláskat a oddávat se intimitám umožnilo americkému filmovému diváku autokino. Tento vynález skýtal rozmanité výhody a v USA byl svého času značně oblíben. Jinde ale zůstal okrajovou záležitostí a dnes je spíš nostalgickým ohlédnutím za zašlými časy. První film před zaparkovanými auty se promítal v americkém Camdenu ve státě New Yersey 6. června 1933.

Největší ze všech bylo autokin vzniklo v Copiague ve státě New York. Mělo venkovní prostor pro 2500 aut a vnitřní pro 1200 diváků, dětské hřiště, restauraci a vláček, který vozil diváky po rozsáhlém areálu. A nejzajímavější bylo "aerokino", které 3. června 1948 otevřel Edward Brown pro auta a malá letadla v Asbury Parku v New Jersey. Mělo kapacitu 500 aut a 25 letadel. Přistávací plocha byla hned vedle kina a letadla se stavěla do řady za auta.

Po poválečném rozmachu přinesla 70. a 80. léta konkurenci v podobě nastupujících satelitních kanálů a televizní zábavy a zájem pozvolna upadal. Mimo USA a Kanadu se autokina nikdy tak velkého rozmachu nedočkala, jakkoli i u nás se průběžně objevovaly pokusy je provozovat. V 90. letech bývalo autokino v Praze na Strahově, později v Plzni, na Vyžlovce či v Čermné nad Orlicí. Málokteré ale přežilo více než dvě sezóny. Za poslední dva týdny u nás tedy díky koronaviru vyrostlo více autokin než za celou historii. 
Reklama

Překotná renesance

My jsme navštívili jedno z nejnovějších autokin, které své šapitó pod patronací Mercedesu rozbalilo na rozlehlém parkovišti pražského výstavního areálu v Letňanech coby Autokino pod hvězdou. Jen v Praze momentálně existuje dalších pět autokin, další najdete v Příbrami, Mladé Boleslavi, Jihlavě, Plzni, Brně, Olomouci či Karlových Varech.

Jak známo, dobrým společníkem náruživého filmového diváka je tma, kterou zaručeně poskytují klasické kinosály. V autokině je to tedy trochu jako v běžném letním kině - čeká se, až obloha patřičně ztemní. Ne každý je však nočním ptákem, takže první představení začíná už v 19 hodin, někde kvůli dětským divákům ještě dříve. Tu pravou atmosféru však dokáže zprostředkovat jen a pouze tma. 

Žádná věda

Jak celá věc funguje v praxi? Technicky to není žádná velká věda. Provozovatel musí v prvé řadě disponovat dostatečně velkou (a sjízdnou) venkovní plochou, pokud možno vzdálenou od rušivých světelných zdrojů.

Promítá se buď klasicky pomocí promítačky nebo častěji na obří LED obrazovky, které mají tu výhodu, že je možné na nich sledovat filmovou produkci i za světla. Zvuk je možné přenášet několika způsoby od propojení multimediálního systému moderních aut přes chytrý telefon k portálu provozovatele přes přenosnou stanici se sluchátky po klasické naladění příslušné frekvence na běžném autorádiu. Právě posledně jmenovaná volba nám nakonec přišla nejjednodušší a nejpřirozenější, chce to ale dobré reproduktory.

Nevystupovat, nepoutat se

Koronavirová epidemie samozřejmě přináší i do autokina mnohé restrikce. U vjezdu vám přes roušku předají manuál, jak se v kině chovat, případně podají občerstvení. Některá autokina ale prodávají kvalitní gastronomii amerického střihu prostřednictvím stevardek přímo na ploše. Pořadatelé následně vás a vaše auto "uvedou" na vhodné místo v "hledišti". Vtip je v tom, že všechna auta musí stát tak, aby si vzájemně nestínila, ta menší a nižší potom v popředí. V praxi se tedy nejčastěji používá vějířovitého uspořádání.

Pokud máte před vjezdem čas, omyjte si někde důkladně zvenku i zevnitř přední sklo - pohled na plátno přes rozpláclé mouchy nebo obtisky od držáku telefonu není úplně to pravé ořechové. V kině už se v současné době z auta vystupovat nesmí, nebo jen v nejnutnějších případech jako je nutnost vykonání nejpřirozenější potřeby.

Sledování filmu z auta s sebou kromě originálního zážitku a mnohých výhod přináší i některá technická úskalí. Především venku nesmí moc pršet - to se obvykle produkce ruší. Když je chladněji, což večer bývá, mohou nastartovaná topící auta rušit sledování jak motorem, tak také, byť nechtěně, rozsvícenými světly.

Když naopak necháte motor vypnutý a váš akumulátor není v optimální kondici, může jej poslech zvuku z radiopřijímače zcela "vymlátit". Na tuto eventualitu bývají už naštěstí pořadatelé připraveni a tak se po představení běžně na parkovišti handluje s boosterem a startovacími kabely. Elektromobily to mají zatím horší.

Autokino je každopádně příjemným zážitkem, často tím spíš, že jej provozovatelé podporují kvalitní filmovou produkcí, typicky i s automobilovou tematikou. Takže ne, že se na cestě domů budete chtít převtělovat do Steva McQueena brádícího San Francisco v zeleném Bullitu! 
Reklama

Diskuze

PICHAV - 18.05.2020 13:09:15
PROBOHA PROC ??? V TETO MODERNI DOBE ??? TO NENI NIC PRO MODERNIHO CLOVEKA !!!! KTERY SI ZABOHA NECHCE PRIPADAT JAK OVCE VE STADE !!!! TO UZ SE MUZE DIVAT NA MOBIL V KREMROLI !!! PRA ZACI TOMU RIKAJI METRO !!!! AUTOKINO JE RETRO !!!! HROB
PICHAV - 18.05.2020 13:13:15
ALE JO PROTI KOUK NA MOBIL V KREMROLI JE AUTOKINO VIC SOUKROMI !!! A NECITITE TEN PUCH A POT OVCI KOL VAS !!!! AVSAK STEJNE PROC ??? DNES MAJI KARY I DVA DISPLEJE JAKO PORSCHE TAYCAN !!!! TAKZE JEDEN PRO MNE A DRUHY PRO SEXBOMBU !!! ABY NEBOLELO ZA KRKEM

Koronavirus Škodě pomohl. V březnu v prodeji nových aut v Evropě porazila Ford, Peugeot a Renault

Tržní podíl české automobilky se proti předkoronavirové době na kontinentu zvýšil
19.04.2020 19:35
|
2
Reklama

Řidič tatrovky s betonem se zachoval jako filmový kaskadér. Vyskočil z ní, než se převrátila

Pod tíhou nákladního vozu se u Sušice utrhla krajnice. Tatra 815 skončila v kotrmelcích
02.11.2019 07:28
|
1
Reklama

Německá policie zabavuje upravená auta. Neprojde ani zlatý polep nebo příliš zatmavená skla

Němci mají speciální policejní tým na chytání "tunerů". Zakázáno je i túrování motoru v kolonách
17.10.2019 12:28
|
26

Robot si hraje v automobilové fabrice Kabáty. To není film, ale česká realita

Prozkoumali jsme výrobní závod Škody Auto ve Vrchlabí zaměřený na převodovky DSG
11.10.2019 16:47
|
0

Sportovní verze Škody Enyaq bude vypadat jako Lamborghini Urus. Máme první živé záběry z dálnice!

Kupé-SUV ve stylu BMW X4 či Mercedesu-Benz GLC kupé přijede na trh v příštím roce
23.10.2020 18:49
|
4

Nový Hyundai Tucson dostal českou cenovku. Základní motor má výkon 150 koní!

Populární nošovické SUV přináší rozšířené možnosti konfigurace. Stát bude přinejmenším 529 990 Kč
23.10.2020 12:37
|
1
Reklama

Moc dlouho to netrvalo: První úpravce přišel s nabídkou střízlivější přídě pro nová BMW

Německý úpravce Prior design se rozhodl spasit nové BMW M4 a dopřát mu klasičtější ledvinky
23.10.2020 10:56
|
0

Němec najezdil s Teslou 1,2 milionu kilometrů. První baterie měnil už ve 300 000 km

Čistě teoreticky by elektromobily měly mít menší náklady na údržbu. Realita je ale trochu jiná
22.10.2020 15:59
|
1
Reklama
Autosalon TV