Reklama
Retro

Retro: Hvězdou autosalonu v L.A. byla před 15 lety Tatra 603. Její nová reinkarnace předběhla dobu

Francouzské studio Faurecia postavilo velice zdařilý koncept legendární české limuzíny
Zdroj: Tiskový servis Faurecia

Nezaměnitelný koráb československých silnic 50. až 70. let jsme si v retro rubrice už několikrát u různých příležitostí připomínali. Dnes už skoro zapomenutým epilogem její slávy je (zatím) kreace představená francouzskou firmou Faurecia na losangeleském autosalonu v roce 2007. Nadčasový design původní šestsettrojky zde byl použit jako skořápka pro představení interiérových vymožeností budoucnosti. Mnohé z nich se o mnoho let později skutečně uplatnily v sériové výrobě.

Původní skelet

Francouzská společnost Faurecia koupila v Berlíně dva automobily Tatra 2/603 z roku 1972 za deset tisíc eur. Jeden v pojízdném stavu, druhý, respektive jeho karosérie, byl kompletně nově přestavěn a modifikován. Sloupek C byl přemístěn o 10 cm dozadu, sloupky B byly odstraněny, a proto se dveře otevírají proti sobě. Zásadní úpravy se dotkly i přídě s futuristickou bílou maskou a tehdy supermoderními xenonovými reflektory.
Reklama

Vykuchané vnitřnosti

Hlavním smyslem konceptu Faurecia Premium Attitude, jak se upravená tatrovka oficiálně nazývala, bylo ale především ztvárnit vnitřek prémiových automobilů budoucnosti. Snad z osobních sympatií se tvůrci konceptu rozhodli k tomuto účelu využít právě kopřivnický vůz. Jeho interiér je totiž přibližně stejně prostorný jako tehdejší prémiové modely střední třídy formátu BMW řady 5 nebo Mercedesu-Benz třídy E.

Kromě už zmíněných protisměrně otevíraných dveří zavazadlový prostor umístěný oproti originálu vzadu, který disponuje vysouvatelným dnem i se zadním čelem. Pod ním najdeme supertenký tlumič výfuku, jaký ve své době neměl žádný sériově vyráběný vůz.

Nový byl také koncept ultra tenkých a lehkých sedadel, která si zachovávají všechny funkčnosti a která mají vzadu dřevěné obložení (vyskytuje se i na jiných místech) z bílého dubu, dodávající pocit většího luxusu.

Specialitou je sedadlo řidiče, do kterého je integrována loketní opěrka, která se posouvá spolu se sedadlem, což přispívá ke zvýšenému komfortu. Další zajímavostí je samonosná přístrojová deska, která nepotřebuje příčník, čímž se ušetří prostor i hmotnost. Multifunkční ovladač nespojují s displejem kabely, ale tehdy revoluční bezdrátová technologie Bluetooth.

 Hlavové opěrky se vysunou až v případě nárazu. Přední sedadla jsou vybavena integrovanými bezpečnostními pásy, ukotvenými ve středu vozidla. Při rychlé jízdě se sedadla posunou dopředu, při vystupování se elektricky posunou vzad a natočí. Každý ze čtyř cestujících má k dispozici svojí klimatizaci.
Reklama

Na výši i dnes

Pozoruhodným bylo v době vzniku multimediální rozhraní mezi řidičem a autem, který se spolu s fubkcí s přiléhavým názvem "magická vlna" přizpůsobuje jízdním požadavkům a různě zpřístupňuje a překrývá informace na displejích přístrojové desky.

Například když jezdíte sportovně, centrální displej se zakryje a vidíte pouze údaje o rychlosti a navigaci, přesně před sebou, za volantem. A pokud jezdíte komfortně ve městě pomalou rychlostí, tak si můžete odkrýt tu střední část s velkým komfortním displejem a různými provozními údaji o jízdě. A abychom nezapomněli: interiér osvětlují velmi příjemným a decentním světlem světelné diody. Zkrátka dnešek jako vyšitý.

Při americké prezentaci před 15 lety (nikdy více už se tato "nová" 603 na veřejnosti neukázala) vcelku logicky vyvstala otázka, jestli snad značka Tatra nechystá návrat mezi automobilové výrobce a jestli náhodou celý projekt nefinancovala. Nic z toho bohužel nebyla pravda - Tatra, alespoň jako výrobce osobních automobilů skončila ještě o 10 let dříve s modelem 700. Tvar klasické Tatry s motorem vzadu nicméně nadchne i dnes. Odváží se ještě někdy nějaký výrobce k podobnému designu?
Reklama

Diskuze

gustlhustl - 25.04.2022 14:45:56
aj jo vypadá gut,hlavně intec,přední maska vypadá jako když ju blbě vořezal bo spěchal po haklu dom či na pivo....
trent - 24.04.2022 09:22:25
15 let je sice z pohledu člověka nějaka doba, ale už v té době třeba xenony nebyly supermoderní. Byť za příplatek, mohly být už v malých městských autech. A revoluční technologie BT byla v té době už naprosto běžná.

Tatra nezná bratra aneb den, kdy legendární 613 vrazila do dějin formule 1. Doslova

Při pamětihodném závodě v Maďarsku hasičská tatrovka přizabila japonského jezdce F1
18.04.2022 08:48
|
6
Reklama

Poklady stodol a garáží: Unikátní Tatra 613 kupé existuje v jediném kusu, sedačky z ní uzmul Husák

Překrásný dvoudveřový vůz s designem od studia Vignale po mnoha peripetiích opět jezdí
06.11.2021 08:13
|
11

Tatra postavila opravdickou formuli 1. Místo velkých cen jezdila T-607 potupně ve službách Svazarmu

Unikátní monopost doplatil na bolševickou zabedněnost a na Západ nikdy nevyrazil
22.08.2021 20:16
|
10

Kvíz pro znalce automobilové historie: Proč je volant kulatý a co znamená slovo šofér?

Některé samozřejmosti z dnešních aut mají původ, o kterém vědí jen znalci. Patříte mezi ně?
02.10.2022 08:57
|
0

Neřídím se předpisy, když nedávají smysl, říká v rozhovoru nový testman Autosalonu Pavel Liška

Známý herec přiznává, že si občas jede podle svého. Za klasického motorkáře se rozhodně nepovažuje
28.09.2022 09:01
|
4
Reklama

Yamaha začíná šlapat do čtyřkolek. Na českém trhu představila širokou modelovou paletu

Testovali jsme klasické pracovní čtyřkolky i pracovní SSV modely s volantem a ryzí závoďák
27.09.2022 10:55
|
3

Test motorky: Aprilia Tuono 660 Factory vás nezabije, ale posílí vaše dovednosti na silničním biku

Kříženec naháče a ryzí silnice zcela naplňuje pověst o vášnivém temperamentu italských žen
25.09.2022 19:21
|
0
Reklama
Autosalon TV