Reklama
Retro

Retro: Dovoz Daewoo Racer do Československa byl typickým příkladem socialistického kočkopsa

Kostrbatá obchodní transakce mezi Libyí, Jižní Koreou a ČSSR rezultovala ve 3000 Daewoo v Mototechně
Zdroj: tiskový servis GM

Gorbačovovská perestrojka přinesla do východního bloku a tedy i do Československa přece jen jakýsi závan čerstvého vzduchu. Projevilo se to také v širší nabídce automobilů z nesocialistických zemí. V Tuzexu se postupně objevily západní hity jako Fordy Sierra či Escort, Peugeoty 205 a 309, Renault 21, Fiat Uno nebi dokonce i Tipo. Kupovalo se samozřejmě za tuzexové poukázky, tedy tzv. bony. Jisté množství aut zpoza západní hranice se ale tu a tam objevilo také v Mototechně, kde byly jinak běžně k mání hlavně vozy z tábora míru a socialismu. Doslova perlou samého sklonku bolševického panování bylo v Mototechně Daewoo Racer.

Daewoo zařídil Kaddáfí

K původu tohoto dnes už zapomenutého korejského skvostu se dostaneme později, skoro zajímavější než auto jako takové je ale způsob, jakým se zčistajasna objevil na československém trhu. Za všechno mohl libyjský dluh vůči ČSSR. Ano, slyšíte dobře. Pohledávka bývalého Československa vůči Kaddáfího teroristické říši vznikla v roce 1984, kdy ČSSR dodala arabské zemi vojenskou techniku včetně letounů L-39 Albatros pro libyjské vojenské letectvo.

Pokus celou věc vyřešit přišel v roce 1988, ještě za vlády československých komunistů, kdy byla část pohledávky prodána jihokorejskému koncernu Daewoo. Jihokorejci měli v rámci umoření dluhu do Československa dodat automobily, elektroniku, textil a námořní lodě. Ukázalo se však, že ani Korejcům nehodlá Libye platit, a Daewoo po dodávce části zboží od dohody ustoupilo. Celkem 3000 sedanu Racer však v letech 1988 a 1989 do Mototechen doputovat stihlo.
Zdroj: tiskový servis Opel
Reklama

Není Racer jako Kadett

Evropské auto roku 1985 Opel Kadet E snad není na rozdíl od Daewoo Racer nutné široce připomínat ani dnešním mládežníkům. Vůz zvaný též s oblibou „vajíčko“ pilně šlapal na paty konkurenčnímu Golfu a to až do jeho vystřídání neméně úspěšnou Astrou v roce 1991. O úspěšný model začal být záhy zájem v USA i v Asii a kromě Pontiacu Le Mans proto začali v roce 1986 z výrobních linek v Jižní Koreji sjíždět také Daewoo Racer.

Jestiže karosářsky se Racer kromě nápisů vzadu a trochu odlišnou maskou od originálu praktiky nelišil, pod kapotou i v interiéru se našlo změn více. Důležité také bylo, že Daewoo zprvu vznikalo jen jako čtyřdveřový sedan, což byla u Opelu nejméně oblíbená verze - Kadett se dělal ještě jako tří- nebo pětidveřový hatchback a tří- nebo pětidveřové kombi.
Zdroj: tiskový servis AURES Holding

Nejdražší auto na trhu

Jestliže zákazníci Opelu Kadett mohli vybírat z bohaté palety pohonných jednotek, čeští zájemci z řad zelinářů, taxikářů či zasloužilých umělců se museli spokojit s obstarožní karburátorovou patnáctistovkou o výkonu 72 koní. Ta sice vozu umožňovala papírově vyvinout rychlost 170 km/h, vzpomínky pamětníků ale o velkých dynamických schopnostech Daewa nesvědčí. Velice důležité prý bylo správné seřízení karburátoru - pokud nebylo v pořádku, spotřeba z obvyklých sedmi litrů stoupla klidně na dvojnásobek.

Zkušenosti majitelů jsou různé, uživatel Šimon v recenzi na serveru Cars.cz píše: „Toto auto je porucha sama o sobě. Z jeho zpracování je cítit jak Korejci chamtivě, nedočkavě pod vidinou levného auta odkoupili licenci od Opelu. Jediné na co se zmohli byl staromódní motor 1,5 – což byla největší chyba na tomto autě.“ Jiní pisatelé jsou naopak zdrženlivější a chválí solidní podvozek a bohatý vnitřní prostor.

Daewoo Racer každopádně nebylo z levného kraje, naopak. Ve své době, tedy v letech 1988 a 89 šlo o nejdražší auto na československém trhu (s výjimkou volně nedostupné Tatry 613). Stálo 189 900 Kčs, což bylo víc než třikrát tolik než základní typ Škody 105 (57 780 Kčs) a více než dvojnásobek v porovnání s nejlepší verzí Škody Favorit 136 LS. Když se dnes nějaký Racer objeví v nabídce ojetin, obvykle jde o zachovalé auto po dědečkovi, což znamená cenu přes 50 tisíc Kč.

Dlouhý život

Zatímco výroba výchozího Opelu Kadett E skončila v roce 1991, Racer vydržel o tři roky déle a v pestřejším spektru verzí se k nám dovážel i po sametové revoluci. V roce 1995 jej nahradilo výrazně modernizované provedení pokřtěné Nexia, které se například v Rusku vyrábělo ještě před čtyřmi lety.
Reklama

Diskuze

Daniel - 04.03.2023 08:41:57
Jedno z těchto vozidel vlastnil i motocyklový závodník Šťastný. Na konci osmdesátek jsem ho s tím vozem viděl, myslim ze měl modré.
PICHAV - 23.01.2023 13:48:02
A JAK SE TO TY K*RVY SIKMOOKE DOZVEDELY !!! ZE PLUKOVNIK MA S HUSAKEM KSEFTY !!!! JAKES DONEDAVNA S RACEREM NA CHALUPU DO JIZEREK JEZDIL !!!! A JEHO BOJLERY TAM KRMIL

Retro: Lavina není jen přírodní nebezpečí, ale i česká rolba. Na horách je dodnes k vidění

Potřeba upravovat lyžařské svahy a dopravovat se po horách iniciovala vznik známého pásového vozidla
24.12.2022 09:12
|
14
Reklama

Retro: V Namibii vyráběli auto, které vymyslel tamní farmář. Dnes pomáhá s těžbou diamantů

Bizarní off-road si poradí s těžkým terénem. Prodává se ve verzi na silnice i jako speciál do dolů
05.11.2022 09:20
|
0

Retro: Rumunské ARO 10 bylo nadějným, leč nekvalitním SUV 80. let. Exportovalo se jako Dacia Duster

Mrštný teréňáček spoléhal ve velkém na techniku Dacie. Většina exemplářů hnila už na výrobní lince
29.10.2022 09:38
|
7

Retro: Ford Sierra se z tuzexového snu stal jedním z prvních manažerských aut raného kapitalismu

Dnešní čtyřicátníci si ji dobře pamatují z našich silnic, vydržela totiž dlouho nezestárnout
18.03.2023 08:45
|
9

Retro: Nejlevnější auto 90. let mělo stát 99 tisíc korun. Vyklubal se z něj indický žigulík

Vůz Premier 118 NE byl mediální bublinou, která v roce 1992 splaskla až po pořádném nafouknutí
11.03.2023 08:02
|
7
Reklama

Retro: Akční modely z 90. let zakrývaly chudou techniku Favoritů a Formanů. Dnes jsou vysoce ceněné

Jména jako Komfort nebo Silver Line patří neodmyslitelně k českým automobilovým devadesátkám
04.03.2023 09:22
|
17

Retro: Porevoluční české autobusy Oasa se chtěly přiblížit Západu. Bránil tomu ale i pach toalet

Designově vcelku povedené dálkové autokary z Čáslavi doplatily na krátký vývoj a omezené zdroje
25.02.2023 09:50
|
35
Reklama
Autosalon TV