Reklama
Retro

Nejkrásnější české auto vzniklo v dobách tvrdého komunismu. Nikdo neví, kam zmizelo

Tatra JK 2500 vznikla v polovině padesátých let. V přídi měla znělý V8, vzadu zase dvě nádrže

Těžko si představit horší čas pro vývoj sportovních aut než tvrdý komunismus Československa padesátých let. Přesto se i v této době našli lidé, kteří měli obrovskou touhu postavit pohledné a výkonné kupé pro volný čas. Jedním z nich byl Július Kubinský. Stvořil vůz, který lze bez okolků označit za nejkrásnější vůz české automobilové historie.

Projekt z garáže

Kubinský v padesátých letech pracoval pro brněnskou Karosu. Podnik byl původně nakloněn myšlence stavby zajímavého vozu, na kterém by se ukázalo, že i československá auta stojí za pozornost. Záhy se ale situace měnila a tak Kubinský přesunul projekt do vlastní garáže, kde na něm pracoval ve volném čase. I proto ho dokončil až za pět let.

Auto stálo na prostorovém rámu svařeném z trubek. Podle některých pramenů si je konstruktér pořídil v nedalekém železářství. Přední nápravu požil z německého vojenského vozidla KdF, zadní pak byla typu De Dion. Překvapením je instalace italské techniky, ať už bubnových brzd z vozu Lancia Aurelia nebo motoru Alfa Romeo. Šlo o řadový šestiválec s objemem 2,5 litru a výkonem 90 koní.

Přímo mistrovským dílem je pak karoserie. Ta vznikla ruční výrobou z oceli, se kterou Kubinskému nadšeně pomohl jeho kolega Jan Heger. Auto dostalo na tu dobu typické GT vzezření s dlouhou přídí, vystouplými světlomety a přívětivě tvarovanou maskou chladiče. Nad ponton karoserie vystupovala malá bohatě prosklená kabina. Nápadné bylo dvoubarevné provedení a chrom použitý na mnoha detailech.

Tatrou až posléze

Jak je patrné, na začátku neměl vůz s Tatrou vůbec nic společného. A i když se Kubinský zabýval myšlenkou instalace tatrovácké pohonné jednotky, musel si počkat na dokončení jejího vývoje. Nakonec se mu podařilo získat vzduchem chlazený osmiválec z nákladního vozu Tatra 805, kterým nahradil původní šestiválec. Mohl se tak zbavit chladicího okruhu a i když byl motor větší než italská jednotka, nakonec se pod přední kapotou našlo místo také pro rezervu. Motor dodával výkon 105 koní.

Takové auto Kubinský v roce 1956 ukázal Světu motorů. Vůz se objevil na první stránce s oslavným titulkem: „Také to dovedem!“ Vedení Tatry bylo nadšené a Kubinskemu nabídlo nejen možnost přejít do Kopřivnice, ale ještě zafinancování pětikusové výroby. Nadšení ale dlouho nevydrželo.

Poměry v tvrdém komunismu se rychle měnily, a tak z produkce nakonec nebylo nic. Kubinsky si ale nestěžoval, přechodem k Tatře se mu totiž do rukou dostal ještě výkonnější osmiválec, který měl 140 koní. Díky tomu prý auto uhánělo rychlostí až 200 km/h. Mimochodem, vůz se chlubil i vynikajícími jízdními vlastnostmi. Měl například dvě palivové nádrže vzadu a motor umístěný až za osou předních kol. Díky tomu oplýval ideálním rozložením hmotnosti.

Prý existuje, ale kde?

Vůz se sice do produkce nikdy nedostal, ale z dobových pramenů je patrné, že byl stejně splněným snem svého konstruktéra. Ten si ho nechal pro sebe a dalších 13 let s ním brázdil silnice Československa. Za volantem krásného kupé s registrační značkou OZ 97-25 se nechal i hrdě fotit.

Pak se rozhodl vůz prodat. Komu a za kolik není jasné. Po vozu se od té doby slehla zem. Objevovaly se ale informace o tom, že by se mohl skrývat v garáži tajemného sběratele, který logicky nechce o svých vzácných vozech veřejně hovořit. Pak prosákly i informace, že se už pracuje na jeho renovaci. Ty se ale nikdy nepotvrdily a tak to, jestli se vůz dochoval do dnešní doby, vlastně není zřejmé. Pokud ano, je záhadou i to, kde se skrývá.
Reklama

Diskuze

Jan - 08.08.2021 20:32:04
V ČR byl někdy komunismus?
Pavel - 09.08.2021 11:49:33
Pro pana Jana: V Ceskoslovensku se po valce chopila moci luza, ktera do te doby ekonomiku na spici Evropy po 40. letech vlady srazila ekonomicky i moralne na chvost. Kazdy normalni clovek tomuto obdobi hruzovlady bolseviku rika komunismus. Staci?

Poklady stodol a garáží: Škoda Felicia bývala v 90. letech stejným hitem jako dovolená v Bibione

Poslední autorsky vyvinutá Škoda se přestala vyrábět před dvaceti lety, dnes stojí pár korun
18.07.2021 08:25
|
11
Reklama

Poklady stodol a garáží: "Polák" skončil před třiceti lety, luxusem předčil všechno východní

Polákům to s vlastními auty moc nešlo a tak musel nastoupit Fiat. Typ 125p jezdil hojně i u nás
11.07.2021 09:07
|
9

Poklady stodol a garáží: Avia bývala nejrychlejším autem na silnici, jela vždy na čele kolony

Jako nová patřila mezi nejmodernější auta svého druhu, pověst jí pokazilo až třicet let výroby
04.07.2021 09:00
|
24

Na prodej je luxusně vybavený obytný stroj pro dobrodruhy. Stojí méně než chata na Sázavě

Na palubě nechybí topení ani klimatizace. Elektřinu uchovávají baterie Tesla, spaní je pro dva
17.01.2022 12:08
|
5

Koupí ojetiny investice nekončí. Na servis si schovejte aspoň pětinu ceny vozu, radí odborníci

Čím složitější auto, tím náročnější údržba. Kontrola v servisu před koupí není samozřejmostí
17.01.2022 07:22
|
3
Reklama

Proč v autě vozit písek a jak se zbavit škrábání? Zde jsou tipy pro snadnou cestu na jarní prázdniny

Díky těmto osvědčeným tipům a trikům bude cesta na prázdniny pohodovým zážitkem
14.01.2022 15:56
|
2

Ženy budou potřetí vybírat své vlastní auto roku. O titul se utká 24 nominovaných vozů

Porota je složena z 14 novinářek a ženských osobností. Je mezi nimi i Tereza z Autosalonu
14.01.2022 13:43
|
2
Reklama
Autosalon TV