Reklama
Retro

Lada Samara předběhla Škodu Favorit, s jejím vývojem pomáhalo Porsche. S wankelem jela přes 200 km/h

První ruské auto s předním pohonem nebylo špatné. Zmíralo ale na humpolácké zpracování a korozi
Zdroj: Ondřej Kroutil pro Autosalon.tv

Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124. Na sklonku 80. let byl však ve východním bloku pravým trhákem první původní ruský vůz s předním pohonem. Samara se začala vyrábět tři roky před Škodou Favorit a vydržela s jistými změnami ve výrobě do roku 2013. Z našich silnic už dávno vymizela, zato na východ od Slovenska se stále hojně vyskytuje.

Nebyl čas ztrácet čas

Vznik modelu VAZ 2101 byl pro sovětský automobilový průmysl přelomovým momentem, který poznamenal silnice východního bloku až do našich časů. Samotná nulajednička, která nebyla ničím jiným než na sovětské poměry upraveným Fiatem 124 neboli autem roku 1966 se rychle stala prodejním hitem a i v bývalém Československu platila za uznávaný vrchol přijatelně dostupné automobilové konfekce.

To samé platilo také o jejích pozdějších derivátech. V polovině 70. let však soudruhům z vedení závodu v Togliatti i na moskevském ÚV začínalo být jasné, že pokud nechtějí, aby VAZu (resp. Ladě) ujel na evropských trzích vlak a s ním i tolik postrádané devizy, je zapotřebí urychleně zahájit vývoj vozu moderní koncepce s předním pohonem. V opačném případě hrozilo, že se gigantický výrobní závod na žigulíky stane skanzenem, o jehož produkty nebude zájem jinde než v širé domovině.

První předokolka z východu

Už v roce 1978 proto spatřil světlo světa první prototyp třídveřového hatchbacku s moderně vyhlížející karoserií. Speciálně pro vývoj samary bylo nakoupeno více než dvacet zahraničních licencí na komponenty typu hřebenového řízení, předních kotoučových brzd nebo dveřních zámků. Smlouva o spolupráci na vývoji byla mezi jinými uzavřena i s firmou Porsche, čímž se majitelé přeživších samar na potkání s oblibou honosí.

První sériové vozy opustily brány továrny v roce 1984, tedy tři roky před oficiální premiérou Škody Favorit a Samara se tak stala svým způsobem mezi slepými v socialistickém táboře jednookým králem. Díky široké zahraniční spolupráci se nový vůz moderních tvarů mohl chlubit takovými vymoženostmi, jako bylo bezdotykové zapalování nebo pětistupňová manuální převodovka v bloku s diferenciálem. O pohon se zpočátku starala třináctistovka o výkonu 65 koní, časem byly k mání i motory 1,1 a 1,5 litru, z jichž zejména ten poslední poskytoval vozu docela slušnou dynamiku.

Revoluce přišla příliš brzy

V roce 1987 se objevila praktičtější pětidveřová verze, která se v roce 1990 se zpožděním dostala i na československý trh. Stejné štěstí už neměl ve stejně době představený čtyrdveřový sedan, nicméně při pohledu na jeho neforemné tvary, jinak hojně vídané v jeho domovině nemusíme zase tolik litovat.

V roce 1991 se Samara dočkala první a v roce 1997 druhé, rozsáhlejší modernizace, přesto ale nezapřela osmdesátkový původ. Na Západě se přitom zprvu vůbec neprodávala špatně. Zájem o ni byl například ve Finsku, kde byl jeden z výrobních závodu, v oblibě Samaru měli i britští nebo němečtí tuneři.

Na kapitalistické trhy pochopitelně mířily modely s lepší výbavou, čítající například kvalitní německé rádio nebo střešní okno. Také kvalita montáže exportních kusů bývala výrazně lepší. Zajímavou epizodou v rodinné mytologii Samary byl vznik verze s wankelovým motorem, který atakoval stovku za osm vteřin a jezdil přes 200 km/h. Nicotné množství vyrobených vozu připadlo nechvalně známé KGB.

Pro sportovní využití v následně zaniklé skupině B připravil známý soutěžák Stasis Brundza rallyový speciál, který v roce 1986 dokonce absolvoval dvě soutěže světového šampionátu! Zatímco na západ od ruských hranic se model vydržel prodávat jen do poloviny devadesátých let, v rodné zemi byl nový k mání ještě v roce 2013, kdy sjel z výrobní linky vůbec poslední kus.
Reklama

Lesk a bída socialistické reality

Béžová samara z našich obrázků byla v vyrobena v roce 1988 a je typickým příkladem vozu, které byly (zřídka) k dostání na československém trhu - ve třídveřové verzi a s motorem o objemu 1,3 litru. Mototechna si za něj tehdy účtovala 85 000 Kčs, tedy o pár stovek víc než za Škodu Favorit.

Zatímco zvenku vypadá „laděnka” stále celkem k světu, usednutí do interiéru je spojeno s rozporuplnými dojmy. Design je sice v rámci dobových konotací vcelku nadějný, provedení však velmi, velmi sovětské, a tedy mizerné. Sedadla na pohled nevypadají zle, polstrování je ovšem zoufale neforemné a člověka z nich bolí záda dřív než v první zatáčce vypadne. Beznadějně nelícující plasty žalují podobně jako všudypřítomný typický zápach.

Mnohem příjemnější pocity jsme měli z motoru. Třináctistovka chytá bez odmlouvání a po nezbytném ohřátí překvapuje, jak ochotně jde za plynem. Motor OHC je pocitově lačnější po otáčkách než OHV ve Favoritu. Zrychlování v běžných rychlostech je i na dnešní poměry vcelku dostatečné.

Řazení sice moc přesné není, ale pětku nemusíte na rozdíl od škodovky lovit mezi koleny spolujezdkyně. Podvozek je hodně měkký, což je dáno i vyšší světlou výškou uzpůsobenou ruské realitě, celkově však oproti škodovce působí bytelnějším dojmem. Velké náklony v zatáčkách patří k věci, stopu však samara drží nad očekávání srdnatě.
Reklama

Dítě svojí doby za drobné i za nesmysl

Samaru potkal podobný osud jako její dobové souputníky z naší strany Železné opony. Statisíce udřených strojů, které odvozily nesmyslné množství nákladu, leží zapomenuty mezi kopřivami vrakovišť. Pár jich mělo více štěstí na majitele a starostlivě opečovávané sní na špalkách v garážích o druhém životě ve vlastnictví nadšence do východních youngtimerů. Ceny přeživších vozů se podle toho různí - samaru pořídíte za 20 i 120 000 Kč. 

Diskuze

Zdeněk S. - 22.11.2023 13:34:01
Měli jsme ji u firmy, po dálnici jela až 165, problém byl s blbou převodovkou od Porsche, zpátečka byla těsně vedle jedničky, pružina slabá, takže jste se často rozjeli na světlech dozadu, místo dopředu. Kolega takhle naboural auto za ním.
Radek - 04.03.2021 07:28:09
Tahle Lada, ale i Favorit na svou dobu nebyly zas tak špatné auta. Přes Tuzex se dalo koupit ledaco, třeba Renaul Fuego. Vyšel cenově na necelých 200 tis. tz. více jak dvojnásobek výše zmíněných....a totálně zrezivěl za 6 let....

S takhle vypadajícím Favoritem by asi Volkswagen Škodu nekoupil. Aneb začátek dlouhé cesty

Než byla zahájena spolupráce s karosárnou Bertone, vznikaly v Boleslavi roztodivné prototypy
14.02.2021 19:51
|
18
Reklama

Nejhezčí české kupé z dob komunismu porazilo zahraniční konkurenci. ÚVMV 1100 GT ohromí dodnes

Nenarodilo se však pod šťastnou hvězdou. Vznikl jediný oficiální exemplář, ostatní jsou kopie
07.02.2021 17:38
|
9
Reklama

Nová auta byla za komunistů drahá. Favorit stál po přepočtu jako dnes BMW 318i, daewoo jako dům

Předrevoluční hity? Škoda Favorit a Oltcit. Lidé v ČSSR na ně museli šetřit dlouhé roky
02.02.2021 20:56
|
27

Poklady stodol a garáží: Karosa 700 vezla generaci X s odérem nafty a řízků ze socíku do kapitalismu

Dříve všudypřítomný hranatý bus se tiše vytratil ze silnic. Z ikony všednosti je veterán za 50 tisíc
20.12.2020 17:15
|
16

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4
Reklama

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2

Retro: Havířovská Gazela byla v 70. letech postrachem domácích závodů. Vypadala jako Porsche

Závodník Zdeněk Válek se nechtěl smířit se škodovkami a žigulíky. Tak se zařídil po svém
09.12.2023 09:45
|
7
Reklama
Autosalon TV