Reklama
Retro

Poklady českých stodol a garáží: Saab 99. Poctivý kus železa býval nejdražším autem našich silnic

Tuzexového krále s intelektulálním nádechem si mohli dovolit jen ti nejprivilegovanější
Zdroj: autowp.ru

Některé automobilky vždy vyráběly auta tak trochu mimo hlavní proud. Zkrátka se nemohly, nebo ani nechtěl zavděčit všem. Platí to třeba o Alfě Romeo, o Citroënu a také o Saabu. Právě posledně jmenovaná značka představovala vrchol individualismu mezi západními vozy dováženými na náš trh sporadicky Tuzexem. Typ 99 byl v tomto směru špičkovým zbožím.
Reklama

Saab byl vždy jiný druh

Výrobky firmy Svenska Aeroplan Aktiebolaget měly u nás vždy punc. Nejen proto, že stávaly dvoj- i vícenásobek běžného domácího či východního vozidla z nabídky Mototechny, ale také proto, že Saab byl prostě jiný. A nejen u nás – v celé Evropě si podržel status vozidla, po němž sáhnou lidé poněkud výstřední či vyznávající odlišné hodnoty než kupci milionů různých koncernových výlisků. I v západní Evropě se majitelem Saabu 99 stal někdo ze skupiny preferující např. rover, cestovní lancii, velký čtyřdveřový triumph či Alfu Romeo 2000 Berlina.

Velkou popularitu si i díky sportovním úspěchům domácích borců Zdeňka Treybala, Dalibora Janka či Teodora Pištěka (ano, slavný filmový výtvarník byl i výborným závodníkem) získal už předchozí, většinou dvoutaktní typ 96. Ten dobyl díky legendárnímu Ericu Carlssonovi i dvě vítězství na Monte Carlu, takže není divu, že byl v Tuzexu opravdu horkým zbožím. Typ nové generace označený číslovkou 99 byl ale podstatně modernějším a lepším autem.

Severský elegán

„Devětdevítka“ se představila na sklonku roku 1967, když se už několik měsíců továrna netajila snímky prototypů s dvojicí kulatých světlometů, s odlišnostmi zádě a tvaru zadního okna. Od začátku roku 1968 se výroba rozběhla naplno, a jelikož tehdejší Československo patřilo už delší dobu k pravidelným odběratelům (byť nevelkého množství), dalo se očekávat, že i elegantní a nadčasová novinka obohatí náš chudičký trh.

Po dnes poněkud nezvyklém otevření kapoty dopředu byl v motorovém prostoru k vidění vizuálně subtilní čtyřválec britské konstrukce Triumph, dávající z objemu 1700 cm3 výkon 80 koní. Od roku 1972 se dodává Saab 99 s dvoulitrem, který má lepší výkonovou křivku a je i elastičtější. Progresivně řešené saaby se prodávaly se dvěma, čtyřmi dveřmi či pěti dveřmi, vzniklo i několik prodloužených provedení, policejní speciály, a dokonce prototypy kabrioletů a STW.

Zajímavostí je úspěšný vývoj a výroba modelu 99 Turbo, jednoho z prvních sériových přeplňovaných vozů na světě, zamýšlených pro běžný denní provoz. Montáž „devětdevítky“ trvala celých šestnáct let a skončila v roce 1984, kdy už byla řada překřtěna na číslo 90.
Reklama

Originál každým coulem

Uživateli nabízel švédský ingot příjemnou syntézu všech dobových vymožeností s přidanou hodnotou v podobě originální atmosféry a jízdního projevu. Silně panoramatické čelní okno má ještě typ 900, kterým jsem jezdíval do práce, devětdevítka je však stylově čistším autem s řadou krásných technicistních detailů vně i uvnitř.

Severská auta byla vždy známa svou účelností a důrazem na bezpečnost, takže nepřekvapí, že interiér saabu působí o generaci moderněji než u dobových soupeřů. Nechybí tedy nevídané kruhové ovladače topení, elektrické rozmrazování zadního okna nebo opěrky hlavy. Výhled je vnikající, atmosféra uvnitř je ale poněkud dekadentnější než třeba u Renaltu 16 – vůbec se nedivím, že si značku Saab oblíbilo tolik intelektuálů a umělců.

Chudý dovoz pro bohaté

Dovozy Saabů 99 do Československa se realizovaly pouze v řádu desítek kusů ročně (celkem 500) a skončily v roce 1976. Dovážely se zprvu dvou- a později i čtyřdveřové verze, pár desítek aut se ke konci prodalo i přes plebejskou Mototechnu.

Na našich silnicích byly saaby bílou vránou. Poněkud zapadaly pouze ve srovnání s Chryslerem 180. Saab byl prostě střízlivější, nesázel na opulentnost a přemíru ozdob, představoval spíše zdrženlivost. Z celé nabídkové palety Mototechny i Tuzexu byl ve své době nejdražší. Model z našeho článku stál 25 000 tuzexových korun, což při neoficiálním kursu činilo více než 120 000 Kčs! Za tenhle obnos jste mohli mít Škodu 110 R, k tomu škodovku „stovku“ a ještě zbylo na benzin. Ale za výlučnost se platilo.

A platí se za ni i dnes. Pěknou devadesátdevítku nesežente zpravidla pod 100 000 korun, vzácné Turbo stojí přinejmenším čtyřnásobek!
Reklama

Diskuze

Jarda - 13.12.2021 10:44:01
Dost drsný příspěvek. Já začínal svoji saabskou karieru s 95V4, po nehodě už žádný jiný vůz do domu nesměl. Napsat, že 99 se překřtila na 900, tak to je taky pěkná blbost!!! Dnes jezdím 9000CS. Snad o Saabech i něco vím.
defender110 - 14.05.2020 07:29:53
:D :D ten PICHAV, to je dobrý retard. Toto fakt chodí mezi námi?

Poklady českých stodol a garáží: Renault 16 se mohl stát žigulíkem. V ČSSR jej kupovali umělci

Průkopník pětidveřové koncepce rodinných aut a evropský vůz roku 1966 stojí nejméně 200 tisíc korun
05.05.2020 19:58
|
16
Reklama

Kontroverzní kosočtverec nebyl vždy znakem Renaultu. Přídě francouzských vozů zdobil tank či kočár

Geometrický útvar symbolizující u nás ženský pohlavní orgán se dostal na kapotu v roce 1924
01.05.2020 20:20
|
2
Reklama

Máte auto starší 30 let? Veteránské doklady šetří peníze a usnadní život. Nedostane je však každý

Nízké povinné ručení je velkým lákadlem, každoroční povinné testace už tolik příjemné nejsou
25.02.2020 07:10
|
20

Tohle jsou nejrajcovnější škodovky, jaké jste kdy viděli. Majitelé veteránů nafotili kalendář

Tváří pro rok 2020 se stala Eva Decastelo. Potěší i pohled na Škodu Tudor, kabriolety a sporťáky
01.11.2019 13:45
|
7

Jak dobře se vyznáte v socialistických autech a motorismu za ČSSR? Vyzkoušejte si to v kvízu

Při oblíbených hospodských vzpomínáních se často mísí pojmy s dojmy. Jak to bylo doopravdy?
12.05.2024 07:56
|
2

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4
Reklama

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2
Reklama
Autosalon TV