Reklama
Retro

Poklady českých stodol a garáží: Saab 99. Poctivý kus železa býval nejdražším autem našich silnic

Tuzexového krále s intelektulálním nádechem si mohli dovolit jen ti nejprivilegovanější
Zdroj: autowp.ru

Některé automobilky vždy vyráběly auta tak trochu mimo hlavní proud. Zkrátka se nemohly, nebo ani nechtěl zavděčit všem. Platí to třeba o Alfě Romeo, o Citroënu a také o Saabu. Právě posledně jmenovaná značka představovala vrchol individualismu mezi západními vozy dováženými na náš trh sporadicky Tuzexem. Typ 99 byl v tomto směru špičkovým zbožím.
Reklama

Saab byl vždy jiný druh

Výrobky firmy Svenska Aeroplan Aktiebolaget měly u nás vždy punc. Nejen proto, že stávaly dvoj- i vícenásobek běžného domácího či východního vozidla z nabídky Mototechny, ale také proto, že Saab byl prostě jiný. A nejen u nás – v celé Evropě si podržel status vozidla, po němž sáhnou lidé poněkud výstřední či vyznávající odlišné hodnoty než kupci milionů různých koncernových výlisků. I v západní Evropě se majitelem Saabu 99 stal někdo ze skupiny preferující např. rover, cestovní lancii, velký čtyřdveřový triumph či Alfu Romeo 2000 Berlina.

Velkou popularitu si i díky sportovním úspěchům domácích borců Zdeňka Treybala, Dalibora Janka či Teodora Pištěka (ano, slavný filmový výtvarník byl i výborným závodníkem) získal už předchozí, většinou dvoutaktní typ 96. Ten dobyl díky legendárnímu Ericu Carlssonovi i dvě vítězství na Monte Carlu, takže není divu, že byl v Tuzexu opravdu horkým zbožím. Typ nové generace označený číslovkou 99 byl ale podstatně modernějším a lepším autem.

Severský elegán

„Devětdevítka“ se představila na sklonku roku 1967, když se už několik měsíců továrna netajila snímky prototypů s dvojicí kulatých světlometů, s odlišnostmi zádě a tvaru zadního okna. Od začátku roku 1968 se výroba rozběhla naplno, a jelikož tehdejší Československo patřilo už delší dobu k pravidelným odběratelům (byť nevelkého množství), dalo se očekávat, že i elegantní a nadčasová novinka obohatí náš chudičký trh.

Po dnes poněkud nezvyklém otevření kapoty dopředu byl v motorovém prostoru k vidění vizuálně subtilní čtyřválec britské konstrukce Triumph, dávající z objemu 1700 cm3 výkon 80 koní. Od roku 1972 se dodává Saab 99 s dvoulitrem, který má lepší výkonovou křivku a je i elastičtější. Progresivně řešené saaby se prodávaly se dvěma, čtyřmi dveřmi či pěti dveřmi, vzniklo i několik prodloužených provedení, policejní speciály, a dokonce prototypy kabrioletů a STW.

Zajímavostí je úspěšný vývoj a výroba modelu 99 Turbo, jednoho z prvních sériových přeplňovaných vozů na světě, zamýšlených pro běžný denní provoz. Montáž „devětdevítky“ trvala celých šestnáct let a skončila v roce 1984, kdy už byla řada překřtěna na číslo 90.
Reklama

Originál každým coulem

Uživateli nabízel švédský ingot příjemnou syntézu všech dobových vymožeností s přidanou hodnotou v podobě originální atmosféry a jízdního projevu. Silně panoramatické čelní okno má ještě typ 900, kterým jsem jezdíval do práce, devětdevítka je však stylově čistším autem s řadou krásných technicistních detailů vně i uvnitř.

Severská auta byla vždy známa svou účelností a důrazem na bezpečnost, takže nepřekvapí, že interiér saabu působí o generaci moderněji než u dobových soupeřů. Nechybí tedy nevídané kruhové ovladače topení, elektrické rozmrazování zadního okna nebo opěrky hlavy. Výhled je vnikající, atmosféra uvnitř je ale poněkud dekadentnější než třeba u Renaltu 16 – vůbec se nedivím, že si značku Saab oblíbilo tolik intelektuálů a umělců.

Chudý dovoz pro bohaté

Dovozy Saabů 99 do Československa se realizovaly pouze v řádu desítek kusů ročně (celkem 500) a skončily v roce 1976. Dovážely se zprvu dvou- a později i čtyřdveřové verze, pár desítek aut se ke konci prodalo i přes plebejskou Mototechnu.

Na našich silnicích byly saaby bílou vránou. Poněkud zapadaly pouze ve srovnání s Chryslerem 180. Saab byl prostě střízlivější, nesázel na opulentnost a přemíru ozdob, představoval spíše zdrženlivost. Z celé nabídkové palety Mototechny i Tuzexu byl ve své době nejdražší. Model z našeho článku stál 25 000 tuzexových korun, což při neoficiálním kursu činilo více než 120 000 Kčs! Za tenhle obnos jste mohli mít Škodu 110 R, k tomu škodovku „stovku“ a ještě zbylo na benzin. Ale za výlučnost se platilo.

A platí se za ni i dnes. Pěknou devadesátdevítku nesežente zpravidla pod 100 000 korun, vzácné Turbo stojí přinejmenším čtyřnásobek!
Reklama

Diskuze

PICHAV - 11.05.2020 22:10:36
ANO KUS ZELEZA !!!! TAK MIN MAX DO SBIRKY MIX MAX ANGLICAKU !!!! DOBRY !!!! PROSTE VZPOMINKA NA DRNDRN MALYHO !!!! NEBO PROSTE MAX PRO ZAPOMENI NA PROSTATU STARYHO !!!! ROZUMNE JEZDIT SE DA MAX V NOVYCH SUPERSPORTECH !!!! NIC JINYHO STARYHO NEBO NOVYHO NE
Dalibor - 12.05.2020 00:16:34
Tipne ho už někdo ?

Poklady českých stodol a garáží: Renault 16 se mohl stát žigulíkem. V ČSSR jej kupovali umělci

Průkopník pětidveřové koncepce rodinných aut a evropský vůz roku 1966 stojí nejméně 200 tisíc korun
05.05.2020 19:58
|
15
Reklama

Kontroverzní kosočtverec nebyl vždy znakem Renaultu. Přídě francouzských vozů zdobil tank či kočár

Geometrický útvar symbolizující u nás ženský pohlavní orgán se dostal na kapotu v roce 1924
01.05.2020 20:20
|
2
Reklama

Máte auto starší 30 let? Veteránské doklady šetří peníze a usnadní život. Nedostane je však každý

Nízké povinné ručení je velkým lákadlem, každoroční povinné testace už tolik příjemné nejsou
25.02.2020 07:10
|
19

Tohle jsou nejrajcovnější škodovky, jaké jste kdy viděli. Majitelé veteránů nafotili kalendář

Tváří pro rok 2020 se stala Eva Decastelo. Potěší i pohled na Škodu Tudor, kabriolety a sporťáky
01.11.2019 13:45
|
4

Celopolepy pro taxikáře a zlaté Audi Q7 sebral čas. Automobilové fólie chrání lak a jsou rafinované

Pepův SsangYong Rexton si před cestou do Turecka vzali do parády opravdoví profesionálové
11.01.2021 17:43
|
5

Krádeže katalyzátorů z aut se šíří jako koronavirus. Poznejte metody zlodějů a chraňte se před nimi

S rostoucí bezpečnostní ochranou vozidel jako takových se galerka zaměřuje na jejich cenné součásti
09.01.2021 09:49
|
9
Reklama

Škoda začíná odhalovat nové SUV Kushaq. Následovat mohou Kliq, Karmiq, Konarq a Kosmiq

Premiéra modelu určeného výhradně pro Indii se uskuteční v březnu letošního roku
07.01.2021 07:30
|
7

Vyzkoušeli jsme jedno z posledních normálních aut: Fiat Tipo je levný a člověka ničím neotravuje

Končící model je víc než zajímavým tipem pro všechny, kteří se nechtějí utopit v elektronice
06.01.2021 09:34
|
23
Reklama
Autosalon TV