Reklama
Nová auta

Kontroverzní kosočtverec nebyl vždy znakem Renaultu. Přídě francouzských vozů zdobil tank či kočár

Geometrický útvar symbolizující u nás ženský pohlavní orgán se dostal na kapotu v roce 1924
Zdroj: Renault

Dobrodružství podniku Renault začalo na Štědrý večer v Paříži v roce 1898. Louis Renault dorazil za volantem jím postaveného vozu Voituretta typu A do 9. pařížského obvodu. V roce 1900, dva roky po svém vzniku, začíná společnost Renault-Frères používat svůj první symbol: jedná se o medailon zdobený dvěma stylizovanými písmeny „R“, ve kterém se také symetricky zobrazuje písmeno „L“ jako Louis a písmeno „M“ jako Marcel.

Tato dvě propletená písmena „R“ symbolizující zrod podniku jsou iniciály bratrů Renaultových a definitivně utvářejí rodinný původ podniku.
Reklama

Cesta ke kosočtverci

Po skončení první světové války chce společnost připomenout svou podporu ve válečném úsilí s tankem FT17, který se stal rozhodující zbraní pro vítězství Spojenců. Při každé vojenské přehlídce davy vítají tanky potleskem: v roce 1919 se Renault rozhodl pro změnu svého loga a přijal siluetu slavného tanku.

Válečná připomínka neměla dlouhé trvání, protože bylo nutné, aby byla firma Renault rozeznávána okamžitě identifikovatelným symbolem. V roce 1923 se logem stává kulatá mřížka, v jejímž středu je uvedeno jméno Renault.

Kulaté logo z roku 1923 přibírá úhly bezpochyby z toho důvodu, aby se lépe přizpůsobilo liniím kapoty ve tvaru prostorového úhlu vymezeného dvěma polorovinami se středovou hranou. Od roku 1924 se kosočtverec objevuje na přední části sedanu vyšší třídy 40 CV typ NM. Tento geometrický symbol je definitivně přijat v roce 1925.   

Logo v barvě

Znárodněním podniku na základě usnesení ze dne 16. ledna 1945 došlo ke změně ve statutu značky, která se stává podnikem se státní správou s názvem Régie Nationale des Usines Renault. Název „Renault“ je zachován pouze z obchodních důvodů. Těmto změnám se logo s kosočtvercem přizpůsobuje v roce 1946: poprvé se na oficiálních dokumentech objevuje v barvě, žluté na černém pozadí s nápisem „Régie Nationale“ (Státní správa).

V 50. letech se čile experimentuje s různě nápaditými barevnými variacemi na téma kosočtverec, počínaje rokem 1959 ale na masce chladiče zůstává jen prostý symbol.

Počínaje Renaultem 4 mají automobily a obchodní síť nové užší logo nazývané „Pointe de Diamant“ („Diamantový hrot“). Součástí znaku je vždy jméno „Renault“ vyryté tenčími písmeny, nápis „Régie Nationale“ byl naopak odstraněn.  
Reklama

V uměleckém duchu

Aby bylo logo ještě výraznější, podnik se v roce 1972 rozhodl, že ho co nejvíce zušlechtí a rozšíří. Kosočtverec převládá, jméno Renault již není uvedeno a logo je umístěno na vozy Renault 15, 17 a na první R5.

Výrobce příslušenství v něm viděl plagiátorství svého symbolu a podal žalobu k soudu pro donucení Renaultu k revizi kopie. Podnik tedy využil své politiky Umění & Průmysl uplatňované od 1967, do které je zapojen malíř a sochař Victor Vasarely. Zakladatel optického umění spolu se svým synem Yvaralem vytvořil logo s rovnoběžnými pruhy, které bylo zároveň jednoduché i propracované. Konečná podoba loga, stále bez jména Renault, je schválena na nejvyšší úrovni podniku, a to generálním ředitelem Pierrem Dreyfusem.

Rovnoběžné pruhy vydržely na přídi Renaultů dlouhých dvacet let, aby je v roce 1992 vystřídalo mohutnější logo s trojrozměrnou optikou. Od roku 2015 používá největší francouzský výrobce stejně stylizovaný, ale ještě větší znak sladěný s dominantním designem posledních renaultů. 

Diskuze

Pedro - 02.05.2020 13:23:29
Co na kapotě, to za volantem..
PICHAV - 02.05.2020 17:03:32
JA BYCH DO TOHO SEL !!!!! PICH !!!! KDYBYCH SE TAM VESEL !!!! PICH !!!! ALE TAKY BY TO MUSELO JET !!!! PICH !!!! TRISTA Z MISTA !!!! A DVESTE V MESTE !!!! A NEVIDITELNY PRO RADARY !!!! PICH !!!! ABY KAZDY KOLEM JENOM VZDYCH

Koronavirus Škodě pomohl. V březnu v prodeji nových aut v Evropě porazila Ford, Peugeot a Renault

Tržní podíl české automobilky se proti předkoronavirové době na kontinentu zvýšil
19.04.2020 19:35
|
2
Reklama

Renault Clio umí ukázat aktuální ceny benzínu v navigaci. Ověřili jsme, jestli nekecá

Francouzská novinka navede řidiče k nejbližší čerpačce a přidá i cenový přehled
09.04.2020 16:29
|
5

Dvojtest Renaultu Mégane. Aneb proč se nám běžně vybavený hatchback líbil víc než nadupané kombi

Porovnávali jsme Renault Mégane Grandtour 1.3 TCE 160 GT Line a Mégane 1.3 TCE 115 Limited Plus
19.12.2019 19:47
|
2

Tatra 700 pěla labutí píseň luxusních osobních aut z Kopřivnice. Stojí minimálně tři milióny korun

Nástupkyně legendární šestsettřináctky měla premiéru před 25 lety
18.04.2021 08:30
|
1

Nejspolehlivější motory nemají Němci, Japonci ani škodovky. Statistika přinesla překvapivé výsledky

Podle britské pojišťovny Warranty Direct je na tom nejlépe Renault. Koncern VW neuspěl
17.04.2021 09:14
|
32
Reklama

Škoda představila modernizovaný Kodiaq. Vrací se nejsilnější provedení RS, a bude ještě rychlejší

Kromě designu se mění i technika a výbavy největšího SUV vyráběného v Česku. Končí provedení Scout
13.04.2021 10:00
|
9

Jízdní dojmy: Špičkové Audi RS e-tron GT má výkon jako F1 před 30 lety. Místy nahání strach

Čtyřmístné kupé je vlastně Porsche Taycan v dostupnějším balení. Jede ale skoro stejně!
12.04.2021 09:33
|
1
Reklama
Autosalon TV