Reklama
Nová auta

Kontroverzní kosočtverec nebyl vždy znakem Renaultu. Přídě francouzských vozů zdobil tank či kočár

Geometrický útvar symbolizující u nás ženský pohlavní orgán se dostal na kapotu v roce 1924
Zdroj: Renault

Dobrodružství podniku Renault začalo na Štědrý večer v Paříži v roce 1898. Louis Renault dorazil za volantem jím postaveného vozu Voituretta typu A do 9. pařížského obvodu. V roce 1900, dva roky po svém vzniku, začíná společnost Renault-Frères používat svůj první symbol: jedná se o medailon zdobený dvěma stylizovanými písmeny „R“, ve kterém se také symetricky zobrazuje písmeno „L“ jako Louis a písmeno „M“ jako Marcel.

Tato dvě propletená písmena „R“ symbolizující zrod podniku jsou iniciály bratrů Renaultových a definitivně utvářejí rodinný původ podniku.
Reklama

Cesta ke kosočtverci

Po skončení první světové války chce společnost připomenout svou podporu ve válečném úsilí s tankem FT17, který se stal rozhodující zbraní pro vítězství Spojenců. Při každé vojenské přehlídce davy vítají tanky potleskem: v roce 1919 se Renault rozhodl pro změnu svého loga a přijal siluetu slavného tanku.

Válečná připomínka neměla dlouhé trvání, protože bylo nutné, aby byla firma Renault rozeznávána okamžitě identifikovatelným symbolem. V roce 1923 se logem stává kulatá mřížka, v jejímž středu je uvedeno jméno Renault.

Kulaté logo z roku 1923 přibírá úhly bezpochyby z toho důvodu, aby se lépe přizpůsobilo liniím kapoty ve tvaru prostorového úhlu vymezeného dvěma polorovinami se středovou hranou. Od roku 1924 se kosočtverec objevuje na přední části sedanu vyšší třídy 40 CV typ NM. Tento geometrický symbol je definitivně přijat v roce 1925.   

Logo v barvě

Znárodněním podniku na základě usnesení ze dne 16. ledna 1945 došlo ke změně ve statutu značky, která se stává podnikem se státní správou s názvem Régie Nationale des Usines Renault. Název „Renault“ je zachován pouze z obchodních důvodů. Těmto změnám se logo s kosočtvercem přizpůsobuje v roce 1946: poprvé se na oficiálních dokumentech objevuje v barvě, žluté na černém pozadí s nápisem „Régie Nationale“ (Státní správa).

V 50. letech se čile experimentuje s různě nápaditými barevnými variacemi na téma kosočtverec, počínaje rokem 1959 ale na masce chladiče zůstává jen prostý symbol.

Počínaje Renaultem 4 mají automobily a obchodní síť nové užší logo nazývané „Pointe de Diamant“ („Diamantový hrot“). Součástí znaku je vždy jméno „Renault“ vyryté tenčími písmeny, nápis „Régie Nationale“ byl naopak odstraněn.  
Reklama

V uměleckém duchu

Aby bylo logo ještě výraznější, podnik se v roce 1972 rozhodl, že ho co nejvíce zušlechtí a rozšíří. Kosočtverec převládá, jméno Renault již není uvedeno a logo je umístěno na vozy Renault 15, 17 a na první R5.

Výrobce příslušenství v něm viděl plagiátorství svého symbolu a podal žalobu k soudu pro donucení Renaultu k revizi kopie. Podnik tedy využil své politiky Umění & Průmysl uplatňované od 1967, do které je zapojen malíř a sochař Victor Vasarely. Zakladatel optického umění spolu se svým synem Yvaralem vytvořil logo s rovnoběžnými pruhy, které bylo zároveň jednoduché i propracované. Konečná podoba loga, stále bez jména Renault, je schválena na nejvyšší úrovni podniku, a to generálním ředitelem Pierrem Dreyfusem.

Rovnoběžné pruhy vydržely na přídi Renaultů dlouhých dvacet let, aby je v roce 1992 vystřídalo mohutnější logo s trojrozměrnou optikou. Od roku 2015 používá největší francouzský výrobce stejně stylizovaný, ale ještě větší znak sladěný s dominantním designem posledních renaultů. 

Diskuze

PICHAV - 02.05.2020 17:03:32
JA BYCH DO TOHO SEL !!!!! PICH !!!! KDYBYCH SE TAM VESEL !!!! PICH !!!! ALE TAKY BY TO MUSELO JET !!!! PICH !!!! TRISTA Z MISTA !!!! A DVESTE V MESTE !!!! A NEVIDITELNY PRO RADARY !!!! PICH !!!! ABY KAZDY KOLEM JENOM VZDYCH
Pedro - 02.05.2020 13:23:29
Co na kapotě, to za volantem..

Koronavirus Škodě pomohl. V březnu v prodeji nových aut v Evropě porazila Ford, Peugeot a Renault

Tržní podíl české automobilky se proti předkoronavirové době na kontinentu zvýšil
19.04.2020 19:35
|
2
Reklama

Renault Clio umí ukázat aktuální ceny benzínu v navigaci. Ověřili jsme, jestli nekecá

Francouzská novinka navede řidiče k nejbližší čerpačce a přidá i cenový přehled
09.04.2020 16:29
|
4

Dvojtest Renaultu Mégane. Aneb proč se nám běžně vybavený hatchback líbil víc než nadupané kombi

Porovnávali jsme Renault Mégane Grandtour 1.3 TCE 160 GT Line a Mégane 1.3 TCE 115 Limited Plus
19.12.2019 19:47
|
3

Jak dobře se vyznáte v socialistických autech a motorismu za ČSSR? Vyzkoušejte si to v kvízu

Při oblíbených hospodských vzpomínáních se často mísí pojmy s dojmy. Jak to bylo doopravdy?
12.05.2024 07:56
|
2

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4
Reklama

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2
Reklama
Autosalon TV