Reklama
Ojetiny

Ojetá Škoda Fabia Combi 2. generace sice krásy moc nepobrala, ale má naštěstí jiné klady

V segmentu malých aut poměrně ojedinělá karoserie kombi ukrývá především velký kufr

Kombíků v segmentu malých aut nikdy nebylo moc, to ale neznamená, že by takto pojatý model stál stranou zájmu motoristů. Naopak. Fabia Combi, jejíž první generace se objevila v roce 2000 velmi zdatně zvládala suplovat i roli rodinného auta, a to zejména díky velkému kufru. Její nástupkyně v roce 2007 sice zachovala většinu užitných hodnot, ale srážel ji dost divný design a proporce. Jako ojetina však může být druhá generace tuzemského malého kombíku zajímavou volbou.

Úzká stavba karoserie a přezdívka Hurvínek

Škoda Fabia Combi 2. generace se vyráběla v letech 2007 až 2014. Už při svém představení budila rozpaky svým designem, a to tím spíše, že Škodovka měla jinak designový jazyk poměrně atraktivní a nadčasový. Přední část společná s Roomsterem, na rozdíl od zajímavého MPV, u malého kombíku nefungovala a auto si vysloužilo přezdívku Hurvínek. Je fakt, že kombík přeci jen vypadal proporčně o něco lépe než výchozí hatchback, ale pro lidi s estetickým cítěním tohle auto moc není.

To ale neznamená, že by tohle malé kombi nemělo co nabídnout na trhu ojetin. V první řadě potěší poměrně jednoduchou technikou, která vychází z první generace, takže opravám rozumí kdejaký automechanik. Auta jsou rovněž poměrně dobře odolná vůči korozi. Z hlediska náhradních dílů není problém jejich dostupnost a ceny se také drží příjemně nízko. Pozitivem je velký výběr ojetin na trhu a při správném výběru se dá v bazaru pořídit opravdu levné, praktické auto, které poslouží mladé rodině při nízkých provozních nákladech.

Jaké motory vzít a jakým se raději vyhnout?

Za dobré a spolehlivé motorizace lze u 2. generace Fabie považovat především agregáty 1,4 16V, potažmo 1,6 TDI CR a 1,9 TDI. Turbodiesely budou však dražší a možná se kvůli tomu nemusí u ojetiny zase tak vyplatit. Doporučit lze i novější verze motoru 1,2 TSI.

Pokud máte na výběr, tak se zkuste vyhnout motoru 1.4 TDI a 1.2 HTP. Druhý jmenovaný vyhoví opravdu jen na jízdy kolem "komína", kromě toho se u něj vyskytovaly problémy s rozvody, stejně jako u starších konstrukcí motorů TSI.

K problematickým oblastem patří i přední náprava, u které odchází pružiny, uložení tlumičů a silentbloky. U některých kusů se objevuje i zatékání do interiéru, takže se při obhlídce daného kusu zaměřte i na toto.

Co bychom si vybrali my?

Podle údajů společnosti Cebia je u nás registrováno celkem 593 tisíc vozů Škoda Fabia, přičemž kombi tvoří význačný podíl 40 %. Naftových motorizací je z celkového počtu pouze 14 %, stejně tak podíl individuálních dovozů ve výši 21 % není nejvyšší a značí, že většina aut byla koupena u nás.

Nabídka ojetin na trhu je skutečně obsáhlá a čítá počty vysokých stovek vozů k mání. Nejlevnější kusy se dají pořídit už kolem 50 tisíc korun, ale jsou to vozy, které toho mají opravdu hodně za sebou a občas jejich počítadlo najetých kilometrů koketuje s hodnotou 400 tisíc km. V takových případech čeká nového majitele spíše kupa starostí, než levné a bezproblémové ježdění. Fabie Combi často sloužily i ve firmách, což je rovněž znát na chudších výbavách, vysokém nájezdu kilometrů a celkově utahanějším stavu.

Nicméně už po překročení hranice 100 tisíc Kč lze najít docela dobré exempláře s cca 130 tisíci najetými kilometry, klimatizací a celkově v rozumném stavu. Pokud bychom si tedy vybírali Fabii Combi 2. generace, bylo by to někde v cenovém rozpětí 100 - 120 tisíc Kč a měli bychom být spokojeni.
Reklama

Diskuze

Peter Halman - 09.04.2022 20:48:56
Čauko, ja mám 1,9 TDI kód motora bls a najazdené 386xxx km bezproblemov.
Jiri - 09.04.2022 09:36:04
1,4TDi je extréně spolehlivý motor, zatím jediné, co se na autě nepokazilo, bude mít skoro 250 tisíc km a zatím vše bez problémů a ani nežere olej. Nafty sice žere sice stejně jako silnější 1,9 TDI, ale je výrazně lehčí a auto má lepší jízdní vlastnosti.

Škoda Fabia mezi premianty, do renaultů a dacií je o strach si sednout, ukázaly nové crash-testy

Až nepochopitelné selhání převedly modely Renault Zoe a Dacia Spring
08.12.2021 15:30
|
26
Reklama

Na prodej je Škoda Fabia první generace, ujela jen 2000 km. Za 150 tisíc to je koupě roku

Kvalitnější malé auto už asi nikdo nevyrobí. Vyplatí se pořídit si dvacet let starý "nový" kus?
16.09.2021 19:51
|
13

Desetiletý Mercedes-Benz C W204 stojí méně než nová Škoda Fabia. Slouží lépe než Mondeo a Passat

Desetiletá Céčka nestárnou, nereznou, fantasticky jezdí a nestojí majlant. Kupujte ale obezřetně
24.04.2021 09:13
|
18

Němci vyhodnotili loňské dopravní zácpy. Výslednou délku i promarněný čas si lze jen těžko představit

Autoklub ADAC má k dispozici přesná data ze všech 123 německých dálnic
09.02.2023 07:42
|
0

Značce Cupra se v Česku daří a má velké plány. Kromě nových modelů rozšíří i dealerskou síť

Na konci letošního roku představí Cupra svůj nový elektrický model Tavascan
08.02.2023 18:29
|
2
Reklama

Českým autem roku 2023 se stala Honda Civic. Porotce z Autosalonu ukázal své hodnocení

Japonský kompaktní model se dvacítce českých porotců líbil nejvíc
07.02.2023 12:25
|
7

Kvůli úspoře paliva chtějí v Rakousku snížit dálniční rychlost na 100 km/h. Ušetří se však jen procento

Autoklub ÖAMTC provedl detailní analýzu a ukázal, že toto není smysluplná cesta
01.02.2023 07:35
|
1
Reklama
Autosalon TV