Reklama
Ojetiny

Na ojetině lze ušetřit desítky tisíc. Stačí ji koupit v sousední zemi, ukazují statistiky

Vybrali jsme 20 nejprodávanějších ojetin v Česku, Polsku, Maďarsku a na Slovensku. Jak se liší ceny?
Zdroj: Volkswagen

Koupit v Polsku a prodat na Slovensku. U ojetého Volkswagenu Golf by se to možná vyplatilo, protože v Polsku je průměrná cena ojetého exempláře tohoto modelu v průměru až o 70 tisíc korun levnější než na Slovensku. Zato Volkswagen Passat stojí naopak ve všech zemích V4 zhruba stejně. Ponořili jsme se do statistik, abychom zjistili, jaké jsou rozdíly mezi cenami ojetých aut v Česku, Polsku, v Maďarku a na Slovensku.

Ceny vycházejí z desítek tisíc inzerátů

Pro následující přehled nám slouží statistika společnosti AAA Auto, která má pobočky ve všech zemích tzv. Visegradské čtyřky. Nevycházejí z cen v autobazarech, ale z cen inzerátů zveřejňovaných soukromými osobami.

Jde o desítky tisíc inzerátů za měsíc říjen 2019, takže data mají úplně jinou vypovídací hodnotu o reálných cenách na trhu, než kdybychom porovnávali několik set aut podle cen v bazarech. Níže uvedený seznam zahrnuje dvacet nejprodávanějších ojetých modelů v zemích V4 ve stáří 5 let (rok výroby 2015) a nájezdem 90 až 110 tisíc kilometrů.

Seznam aut najdete ve fotogalerii pod tímto textem. Seřadili jsme je podle obliby ve všech zemích dohromady. U každého vozu uvádíme cenu v Česku a poté v těch zemích, kde je cena nejnižší a nejvyšší.

Kupujte v Polsku, prodávejte na Slovensku

Jak vidíte, čísla ukazují zajímavé věci. Obecně nejlevnější jsou ojetá auta v Polsku, nejdražší na Slovensku. Ale záleží na konkrétním modelu. Například Volkswagen Passat stojí ve všech čtyř zemích téměř stejně, zatímco u Volkswagenu Golf je rozdíl až 70 tisíc korun. V Polsku vyjde průměrně na 261 tisíc korun, zatímco na Slovensku na 331 tisíc korun.

U nejpopulárnějších modelů v Česku, kam patří Škoda Octavia a Fabia jsou rozdíly nepříliš velké, byť opět mezi Polskem a Maďarskem už registrujeme odstup kolem 25 tisíc korun. Najdou se ale i výjimky v opačném gardu. Třeba Audi A6 koupíte na Slovensku průměrně za 662 122 Kč, zatímco v Polsku za 754 928 Kč. V procentech je největší rozdíl u Toyoty Auris, která stojí v Polsku 259 tisíc Kč, zatímco na Slovensku 306 000 Kč.
Reklama

Spekulace je risk

Spekulovat na rozdíl cen se ne vždy vyplatí. Výše uvedené částky jsou průměrné, jde o neprověřená auta a zahrnují ceny, za které lidé nabízeli své vozy v inzerátech. Ne ty, za které se nakonec skutečně prodaly. Připočítat je také třeba cenu za dopravu, převod apod.

„Cena ojetých vozů se v zemích V4 liší i uvnitř jednotlivých zemí na úrovni krajů. Mezi jednotlivými zeměmi jsou rozdíly větší. Na cenu vozů má vliv řada reálných i psychologických faktorů. V tuzemsku a na Slovensku má zcela jinou oblibu značka Škoda, než je tomu v Polsku a Maďarsku. Zatímco u nás tvoří škodovky ročně třetinu prodejů a v top 10 jsou čtyři modely, v Maďarsku se tato česká značka s dostane do první desítky jen s jedním vozem na páté pozici,“ říká Petr Vaněček, provozní ředitel mezinárodní sítě autocenter AAA AUTO.

„Naopak v Polsku i Maďarsku vede žebříčky již řadu let Opel Astra. Popularita jednotlivých modelů, poptávka a jejich množství na trhu pak vedou v jednotlivých zemích i k rozdílům v cenách. Obecně však nelze doporučit prodejní turistiku, protože zpeněžit vůz v jiné zemi s sebou nese řadu dodatečných nákladů, rizik, a časové ztráty, které teoretický efekt vyšší výkupní ceny dovedou spolehlivě vymazat,“ uzavírá Vaněček.
Reklama

Diskuze

Rybařík Tomáš - 04.02.2020 12:05:51
Hodně dlouho jsem se díval po ojetém BMW 530D, chtěl jsem ho koupit v o možná nejlepším stavu, a jednou jsem na stránkách AAA narazil na auto z roku 2009 s nájezdem jen 131 tisíc kilometrů, na které jsem v tomto bazaru vyřídil i výhodný úvěr.
Martin - 03.02.2020 10:32:05
Po tom co jsem s bráchou objel opravdu nespočet inzerátů, tak jsem stejně koupil nakonec raději auto v autobazaru AAA, kde na něj dostanete záruku na skryté vady, a také jsem dostal zdarma k autu i zimní pneumatiky.

Než zamíříte do autobazaru, postupujte podle těchto šesti rad. Ušetříte desítky tisíc

Nejrůznější šejdíři vás budou lákat na zajímavé nabídky. Důležité je nepodlehnout!
07.07.2021 12:00
|
18
Reklama

Elektromobil může za pět let ztratit skoro tři čtvrtiny své ceny, ukazují statistiky

Podle amerického průzkumu na tom nejsou dobře luxusní sedany, drží se SUV a pick-upy
26.11.2019 08:35
|
3

Chcete spolehlivou ojetou škodovku? Zkuste fabii nebo yetiho. Tříletému superbu se vyhněte

Zjistili jsme, jak za poslední rok dopadají vozy mladoboleslavské automobilky na německých STK
19.11.2019 20:57
|
2

Pražský dealer končí s prodejem vozů DongFeng, nabízí je se slevou. Z trhu ale značka neodchází

Čínské vozy z českých silnic nezmizí. Jednu novou značku bude prodávat i bývalý šéf Hyundai
26.03.2023 18:16
|
20

Ferrari či Bentley slouží v Česku jako služební vozy. Mají je realitky i veterinární ambulance

Průzkum ukázal, jaké firmy využívají také vozy značek Rolls-Royce nebo Lamborghini
23.03.2023 08:03
|
10
Reklama

Němci si udělali z dotací na elektromobily dobrý byznys. Vůz po půl roce prodají za vyšší cenu

Západní sousedé poznali odvrácenou stranu státní pomoci. Každá třetí Tesla už jezdí v zahraničí
14.03.2023 09:28
|
4

Místo dnů klidně i pět týdnů. Prodlužuje se čekací doba na servisy, lidem totiž stárnou auta

Zatímco čekací doby na pořízení aut se zkracují, na servisní zákrok si nyní lidé počkají déle
09.03.2023 10:30
|
6
Reklama
Autosalon TV