Ojetiny

Elektromobil může za pět let ztratit skoro tři čtvrtiny své ceny, ukazují statistiky

Podle amerického průzkumu na tom nejsou dobře luxusní sedany, drží se SUV a pick-upy
Zdroj: BMW

Americký automobilový trh má v mnohém náskok. Jen elektromobilů se tam ročně prodá zhruba 300 tisíc. Server iSeeCars zveřejnil zajímavou statistiku, které vozy si během let nejlépe drží svou cenu, a které naopak na hodnotě nejrychleji ztrácejí. Právě elektromobily či hybridy si v tomto směru nevedou moc dobře. Ale překvapivé vozy se objevily i na čelních místech největších „držáků“.

Které modely jsou tedy nejlepší a na kterých Američané nejvíc prodělají? Tato čísla jsou zajímavá i pro Evropu včetně Česka, protože takový trend s velkou pravděpodobností dorazí se zpožděním k nám. Následující statistika tak není inspirativní z pohledu ojetých aut, ale naopak těch, která si dnes kupujete jako nová.

Americká data mají rovněž velkou vypovídací hodnotu v tom, že vycházejí z analýzy velkého trhu. Konkrétně pro tento průzkum iSeeCars porovnával data o prodeji 7,7 milionu aut.

„Zatímco průměrné nové vozidlo po pěti letech ztratí téměř polovinu své hodnoty, existují i taková, která ztrácejí méně,“ uvedl šéf iSeeCars Phong Ly. Které modely to konkrétně jsou?

V galerii si prohlédněte auta, která nejméně ztrácí na hodnotě:

Jeep Wrangler ve své čtyř- i dvoudveřové verzi opanoval první dvě místa. Podle iSeeCars je to kvůli jeho robustnosti, kvalitě i ikonickému designu. Poptávka po pětiletých ojetých vozech tak kvůli tomu převyšuje nabídku. V první desítce jsou také hned čtyři pick-upy, které jsou v USA násobně oblíbenější než v Evropě.

Mnohem zajímavější je ale pohled do opačné statistiky. Celkem je zde šest prémiových sedanů. Špatně si vedou vozy značky BMW a v první desítce je také několik vozů do zásuvky, ať už čistých elektromobilů nebo plug-in hybridů.

Podle webu iSeeCars se na ztrátě podepisují předchozí vládní pobídky, kvůli kterým ojetá auta odepisují velkou část ceny po pěti letech. A také nedůvěra zákazníků spojená se snižující se kapacitou baterií v čase. Oproti tomu klasické hybridy jako Toyota Prius si udržují po pěti letech ztrátu hodnoty zhruba na průměru všech sledovaných vozidel, tedy lehce pod polovinou.

V galerii najdete vozy, které nejvíce ztrácí na hodnotě:

„Obecná obliba velkých SUV, offroadů a pick-upů drží v Americe jejich ceny poměrně vysoko i ve chvíli, kdy se jich původní majitel zbavuje. Naproti tomu podobná auta v Evropě jsou spíše záležitostí nadšenců a fanoušků americké kultury, proto jejich hodnota klesá rychleji a zároveň déle čekají na své nové majitele,“ komentuje statistiku provozní ředitel sítě AAA AUTO Petr Vaněček.

„Co se týče prémiových značek, je ztráta hodnoty během prvních pěti let provozu výrazná a na obou kontinentech se pohybuje nad 50 procenty. Ale překvapuje mě velmi výrazný propad u BMW, které je v Evropě oblíbené a zákazníky si hledá celkem snadno, čímž si na starém kontinentu i lépe drží hodnotu,“ dodává.

Elektromobily jsou podle Vaněčka ve středoevropském regionu stále spíše raritou a na trhu s ojetinami se objevují zřídka. „Na rozdíl od Spojených států si proto lépe drží hodnotu. Je to způsobeno i tím, že jejich pořízení zvažuje spíše movitější klientela, pro kterou je vlastnictví takového vozu vyjádřením určitého statusu a nemají problém investovat do pořízení elektromobilu více peněz,“ uzavírá Vaněček.

Diskuze

Milano - 27.11.2019 12:01:19
Z článků je jasné, že elektromobily nezajímají zákazníky, jež chtějí mít slibované nízké provozní náklady (jež se lehce změní v noční můru), ale naopak bohaté, kteří elektromobilitou ilustrují svůj životní postoj. Kdo koupí auta s vypráskaný bateriemi?
Svaťa - 29.11.2019 07:20:56
Ano elektromobily jsou fajn, jsou především pro městský provoz a jako druhé auto pro bohaté lidi bydlící v domech kde si je mohou pohodlně dobíjet. Je však třeba si uvědomit, že baterie mají svoji životnost a po 6-7 letch max. 8 je bude třeba je vyměnit.

Chcete spolehlivou ojetou škodovku? Zkuste fabii nebo yetiho. Tříletému superbu se vyhněte

Zjistili jsme, jak za poslední rok dopadají vozy mladoboleslavské automobilky na německých STK
19.11.2019 20:57
|
2

Než zamíříte do autobazaru, postupujte podle těchto šesti rad. Ušetříte desítky tisíc

Nejrůznější šejdíři vás budou lákat na zajímavé nabídky. Důležité je nepodlehnout!
19.11.2019 17:16
|
10

Tipy německých STK na auta, která roky vynikají spolehlivostí: levný ford, rodinný VW, SUV od Hondy

Pátrali jsme ve statistikách s názvem TÜV Auto Report 2020 po dostupných a kvalitních ojetinách
15.11.2019 17:29
|
15

Na tachometru 140 km/h a jedete podle předpisů? Pozor, s tím je konec! Nové škodovky měří přesně

Nárazové testy mění pravidla pro nastavení různých elektronických systémů v autě
10.12.2019 18:30
|
0

Silnice jako nabíječka: Švédi testují indukční nabíjení elektromobilů

Testovací projekt slibuje revoluci v elektromobilitě, překážek je ale mnoho
06.12.2019 19:35
|
0

Palivo E10 dělá potíže starším autům, může zvýšit i spotřebu. Na Slovensku už je povinné. Co u nás?

Na českých benzinkách zatím příliš vidět není. U susedov se mu ale od ledna nevyhnete
03.12.2019 06:15
|
0

Na ojetině lze ušetřit desítky tisíc. Stačí ji koupit v sousední zemi, ukazují statistiky

Vybrali jsme 20 nejprodávanějších ojetin v Česku, Polsku, Maďarsku a na Slovensku. Jak se liší ceny?
01.12.2019 18:05
|
10
Autosalon TV