Reklama
Ojetiny

Jakou ojetinou je po letech Škoda Rapid? Výhra nebo totální pohroma?

Bazarový mezistupeň vyhoví všem, pro které je Fabie malá a Octavia příliš drahá
Zdroj: Škoda Auto

Už je tomu devět roků nazpět, co mladoboleslavská automobilka vytrhla trn z paty všem, kteří toužili po Octavii s obrovským kufrem a neměli dostatek financí na její pořízení. Při nižší cenovce nabídl nový model Rapid příjemný jízdní projev a na poměry malých aut rekordní objem zavazadlového prostoru. Na trh se nejdříve dostala verze liftback s kufrem o objemu 550 litrů, o rok později následovala stylovější verze Spaceback, která přinesla nové prvky výbavy a přitáhla mladší sortu zákazníků. Ta ovšem nabídla "jen" 415 litrů zavazadlového prostoru.

Kabina potěší slušným dílenským zpracováním a příkladnou ergonomií, vadit mohou jen kratší sedáky, lacinější materiály nebo absence některých výbavových prvků, což se týká především prvních třech ročníků. Největší obtíž pak představuje jinde jednoduchá výměna předních žárovek v hlavních světlech.
Reklama

Od nespolehlivosti k dokonalosti

Základní pohonnou jednotkou se stal benzinový atmosférický tříválec 1.2 MPI o výkonu 55 kW. Ten si pošramotil pověst ve Fabiích a byl odsouzen k nezájmu. Pod kapotou Rapidu ovšem pracuje jeho poslední verze značená písmeny MPI (dříve nesl označení HTP), kterou mladoboleslavští zbavili všech nedostatků a už nehrozí žádným průšvihem. Rapidů s touto motorizací moc nejezdí, většinou příkladně slouží starším párům pro zdolávání krátkých vzdáleností. Tříválec poslouží dobře všem, kteří toho moc nenajedou a motají se "kolem komína."

U výběru dvanáctistovky TSI je nutné rozlišovat. První tři roky výroby pod kapotou pracovala původní osmiventilová verze EA111 s výkonem 63 nebo 77 kW ve spojení s pětistupňovým manuálem. Tu výrobce časem vypiplal k dokonalosti. Kuny už Rapida nezastaví pomocí prokousaných zapalovacích kabelů a přepracované rozvody nezlobí. 

Novější nástupce 1.2 TSI nese označení EA211 a chlubí se šestnáctiventilovým rozvodem. Tento agregát je tím nejlepším srdcem pro Rapid. Moderní čtyřválec se rychle zahřívá, vyniká pružností a poskytuje slušnou dynamiku při dobré spotřebě paliva. Přesto je nutné mít na paměti, že čtyřválci nevyhovují příliš krátké jízdy - dochází pak u něj k ředění oleje benzinem.

Stejně tak ideální to není ani na dálnici při vysokých rychlostech, kde musí kvůli ochraně katalyzátoru spalovat zbytečně bohatou směs, což zvyšuje spotřebu paliva. Vybírat můžete z verzí o výkonu 63 kW nebo 77 kW. Liší se jen naprogramováním řídící jednotky a použitou převodovkou. Silnější provedení má šest rychlostí a z hlediska dynamiky představuje lepší volbu.

Zprvu museli všichni zájemci o automatickou převodovku sahat po 1.4 TSI, která jezdí překvapivě dobře, ale trápí ji celá řada problémů. Výhrou není ani samotná sedmistupňová převodovka DSG, kterou zde výrobce použil ve variantě se suchými spojkami. Ta časem zavání generálkou, což není zrovna levná záležitost (v případě automatu je lepší sáhnout po druhé generaci Fabie, která měla odolný šestistupňový automat od Aisinu).

Převodovka DSG nesnáší popojíždění v kolonách jen s uvolněním brzdového pedálu. Pokud trváte na čtrnáctistovce, berte až její novou generaci (EA211 s řemenem) vyráběnou od května 2015. Nejnovější počin v podobě tříválce 1.0 TSI se pod kapotu Rapidu objevil v roce 2017. Agregát s 200 Nm točivého momentu se musel obejít bez dvouhmotového setrvačníku a při vyšších kilometrových probězích prostupují vozem značné vibrace díky opotřebovaným pružinám ve spojce. Na tříválec 1.0 TSI je možné narazit ve dvou výkonnostních verzích - 70 kW nebo 81 kW. Silnější verze měla šestistupňový manuál, slabší pětistupňový. Za příplatek bylo možné volit dvouspojkový automat DSG se sedmi rychlostmi. Tříválec od počátku plnil emisní normu Euro 6, v červenci 2018 dostal částicový filtr a přešel na přísnější normu Euro 6d-TEMP.

Na šestku při tachometrových 130 km/h se motor převaluje je kolem 2 500 otáček za minutu. S lehoučkým tříválcem nezatěžující tolik přední nápravu je specifická jízda po mokrých kostkách nebo na uklouzané silnice. Rapidu chybí trakce a hrabe vyloženě všude. Pro bezproblémový provoz doporučujeme zkrátit servisní interval výměny oleje 15 000 km nebo jeden rok provozu. Včasnou výměnou snížíte riziko zapékání pístních kroužků. Praxe ukazuje, že se jedná o spolehlivý motor, který potřebuje jen pravidelný servis, kvalitní palivo a řidiče, který z něj úmyslně nevymlátí duši.

Čtyřválcový diesel ano, tříválec ne

Vznětová 1.6 TDI není vyloženě špatnou volbou a rozmlouvat vám ji nebudeme, jelikož pohání celou řadu koncernových modelů a díky jeho rozšířenosti lze řešit dieselové problémy o něco levněji než u konkurenčních dieselů. Šestnáctistovka se v Octavii trápí, ale v Rapidu létá jako ďas a jezdí za hubičku (s 55 litrovou palivovou nádrží zdoláte vždy přes tisíc km). Narazit na ní můžete ve dvou výkonnostních verzích 66 nebo 77 kW.

Obě mají pětistupňový manuál a liší se jen naprogramováním řídící jednotky. Čtyřválec je citlivý na kvalitu nafty, ideální je tankovat u prověřených čerpacích stanic a ještě přidávat aditiva - jinak by mohly pozlobit vstřikovače nebo palivové čerpadlo. Servisní náklady snižuje fakt, že v případě manuální převodovky diesel dostal pevný setrvačník. Ten při rozjezdu duní, je ovšem věčný.

Největším strašákem se může stát filtr pevných částic. Pokud s Rapidem plánujete jezdit krátké trasy, o tomto agregátu raději neuvažujte, jelikož se DPF nestačí regenerovat. Také je dobré mít na paměti, že diesel si bere jen o litr méně, než skvělé benzínové TSI, takže ne vždy vidina úspory je reálná. Spolehlivost 1.6 TDI je lepší od roku 2015, kdy přišla šestnáctistovka TDI o výkonu 85 kW vybavená jinými vstřikovači.

Do výběru vhodné motorizace rozhodně nezahrnujte tříválec 1.4 TDI o výkonu 66 kW, který problémy přitahuje. Pokud nepozlobí dvouhmotový setrvačník (ten ničí velké torzní kmity a často se nedožije ani 100 000 km), může po přehřátí klidně prasknout hliníkový blok motoru.
Reklama

Škoda Rapid je s odstupem času velmi solidní vůz s obrovským kufrem, který vyhoví všem, pro které je Octavia zbytečně velká a drahá. Některé Rapidy sloužily ve firemních flotilách, kde na počítadle kilometrů přibylo mnohem více kilometrů, než by dokázal najet běžný motorista. Výběr vhodné ojetiny tak zbytečně neuspěchejte, při troše snahy lze najít pěkné opečovávané kusy. Rapid je jednoduchý a spolehlivý pracant, který při pravidelném základním servisu od majitele nic zvláštního nežádá. Na nic si nehraje, vyniká robustním podvozkem a snadným ovládáním.

Diskuze

Moje Tvoje - 07.04.2021 07:07:36
Hlavu zlomenou na bok protoze je sttech zkosena jak z boku tak ze ze zadu takze hlavu jeste zlomenou dopředu, misto na nohy neni. Kdyz se jeste vic spustis ze si narovnas hlavu tak uz sedis na kostrci a to se neda vydrez. Takze k cenu je mi obr kufr kdyz
Moje Tvoje - 07.04.2021 07:04:52
Jel jsem s tim jako pasažér asi 100 km tam a 100 zpět, v zadu jsme sedeli dva a takovy utrpení jsem naposledy zažil pred mnoha lety v první octavii taky jako pasazer vzadu. Ve dvou tam uz neni misto ani na batuzek mezi sebou, hlavu zlomenou na bok protoz

Ojetá MPV Fiat 500L a Toyota Verso jsou lepší volbou než oblíbenější konkurenti Touran či Scénic

Oba kompaktní rodinné víceúčelové vozy nabídnou až sedm míst pro posádku
20.02.2021 08:31
|
0
Reklama

Ojeté škodovky podle německých žlutých andělů: Nejvíce spolehlivý je Rapid, nejméně Superb

Žádný z automobilů se šípem ve znaku nepatří mezi jedničkáře ani pětkaře
02.06.2020 20:27
|
6

Opel Mokka X je ideální ojetinou nejen pro důchodce. Konkurenty válcuje možností pohonu 4x4

Dobře se do něj nastupuje, ovládá se tlačítky a může mít automat nebo dokonce pohon všech kol
14.03.2024 13:10
|
2

Čtvrtá generace Renaultu Mégane může být skvělou ojetinou. Pokud při výběru dodržíte dvě věci

Při koupi francouzského modelu se můžete pěkně spálit, ale také získat skvělý vůz
03.03.2024 19:02
|
4
Reklama

Ojetý Fiat Croma stojí pakatel. Přitom jde o prostorné a komfortní kombi, jen ho lidé přehlíží

Fiat Croma sice moc krásy nepobral, ale nabídne hodně muziky. Může mít i skvělý automat
01.03.2024 08:01
|
12

Velké kombi pro rodinu nemusí být jen Passat. Známe lepší ojetinu. Audi, BMW ani Mercedes to není

Druhá generace Opelu Insignia dokáže znemožnit nejednoho konkurenta a ještě jej zašlapat do země
20.02.2024 16:09
|
1
Reklama
Autosalon TV