Reklama
Ojetiny

I volbou barvy ovlivňujete ztrátu hodnoty vašeho auta. Jakou vybrat, abyste neprodělali?

Průzkumy dokazují, že barva auta má překvapivě velký vliv na pokles ceny u ojetého vozu
Zdroj: Pixabay

Žluté vozy drží v USA cenu nejlépe. Zlaté naopak

Cenu ojetého auta ovlivňuje mnoho faktorů. Zatímco třeba počet najetých kilometrů je logickou věcí, která napadne většinu lidí, překvapivě velký vliv má také barva auta. Které barvy ztrácejí hodnotu nejpomaleji?

Jeden z největší amerických vyhledávačů ojetých aut ISeeCars zpracoval data o 2,1 milionu ojetých vozech ze své databáze a zkoumal, jak barva ovlivňuje zůstatkovou hodnotu. A výsledky jsou překvapivé. Zatímco průměrný vůz v prvních třech letech vlastnictví ztrácí 33,1 procenta ceny, žluté vozy si drží nejlepší hodnotu a odepisují pouze 27,0 procenta. Naopak zlatá auta odepisují nejvíc - 37,1 procenta.

Ztráta hodnoty vozu v USA podle barev

BARVA AUTA PRŮMĚRNÁ ZTRÁTA CENY ZA TŘI ROKY
Žlutá 27,0 %
Oranžová 30,6 %
Zelená 30,9 %
Bílá 32,6 %
Červená 32,7 %
Modrá 33,5 %
Hnědá 33,5 %
Šedá 33,5 %
Černá 33,6 %
Stříbrná 34,0 %
Béžová 36,6 %
Fialová 36,7 %
Zlatá 37,1 %
Zdroj: ISeeCars.com
Reklama

Phong Ly, generální ředitel iSeeCars.com

„Žlutá auta jsou relativně méně běžná, což může zvýšit poptávku a pomoci udržet jejich hodnotu. Naše analýza ukazuje, že u vozidel s nižším objemem prodejů, jako jsou třeba kabriolety, mají žlutá vozidla nejnižší ztráty hodnoty.“

Zajímavé ale je, že žlutá je barvou s nejmenším znehodnocením rovněž u populárních verzí karoserie, jako jsou SUV a pickupy. Tyto dvě kategorie odepisují po třech letech průměrně 30,9 a 20,9 procenta, zatímco žlutá SUV pouze 25,8 % a žluté pickupy 10,8 %.

Mohlo by se zdát, že málo rozšířené barvy pomaleji ztrácejí na hodnotě. Na prvních třech místech jsou totiž kromě žluté ještě oranžová a zelená, dohromady tvoří pouze 1,2 procent všech aut ve sledované statistice. Podobné okrajové barvy jsou ale i na opačném konci žebříčku. Tři nejhorší barvy - béžová, fialová a zlatá – představují pouze 0,7 procenta sledovaných aut, ale odepisují o více než 10 procent hodnoty víc než průměr.

Podle ISeeCars mají zlatá auta nejhorší výsledky téměř ve všech třídách karoserií. Nerozhoduje ani počet najetých kilometrů: „Ani to nevysvětluje špatné výsledky zlaté barvy,“ uvedl Phong Ly. „Zlatá auta prostě ztrácí na hodnotě nejvíc ve všech segmentech s jakýmkoli nájezdem kilometrů.“ O tom svědčí, že celosvětově nejrozšířenější barvy bílá, šedá a černá odepisují hodnoty blízké průměru.

Různé poklesy zůstatkové hodnoty se také odrážejí v tom, jak rychle se auto v bazaru prodá. Ojetá zlatá auta najdou kupce rychleji než vozy jiných barev. V USA je to podle ISeeCars průměrně za 34,3 dne, fialová dokonce za 33,2 dne, zatímco žlutá za 41,5 dne.

Jak je to v Česku?

I v Česku hraje barva při prodeji ojetého auta viditelnou roli. Statistiky sítě autobazarů AAA AUTO z velké části potvrzují americký průzkum, i když některé rozdíly tu jsou. Například oranžová a zelená ztrácejí na hodnotě nejméně v Česku stejně jako v USA, naopak v tuzemských bazarech hodně ztrácí na ceně černé vozy, které jsou v Americe v průměru. „Tří až čtyřletá auta průměrně odepisují 38 % hodnoty,“ říká provozní ředitel AAA AUTO Petr Vaněček. „Nejvíce ztrácí černá auta, a to přes 40 %. Z velké části je to dáno tím, že se jedná o vozy vyšších kategorií s průměrnou prodejní cenou až o 90 tisíc korun vyšší a o čtvrtinu vyšším počtem najetých kilometrů, než je průměrná hodnota všech prodávaných automobilů v síti autocenter AAA AUTO. Okolo průměru se pohybují barvy: bílá, šedá, béžová, hnědá, červená a modrá metalíza. Nejlépe si cenu drží obyčejná základní modrá, a to díky tomu, že se jedná o vozy nejnižších kategorií s nízkým nájezdem kilometrů a průměrnou prodejní cenou až o 80 tisíc korun nižší, než je průměrná hodnota všech prodávaných automobilů v naší síti. Dobře si cenu drží i méně obvyklé odstíny jako oranžová a zelená metalíza nebo šedá bez metalízy.“

Ztráta ceny auta podle barvy za 3-4 roky v ČR

BARVA PRŮMĚRNÁ ZTRÁTA CENY
Černá 46 %
Černá metalická 45 %
Stříbrná metalická 44 %
Šedivá metalická 38 %
Bílá 38 %
Modrá metalická 38 %
Béžová metalická 36 %
Červená metalická 36 %
Hnědá metalická 35 %
Bílá metalická 34 %
Červená 34 %
Šedá 33 %
Modrá 33 %
Oranžová metalická 31 %
Zelená metalická 31 %
PRŮMĚR 38 %
Zdroj: AAA Auto
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Víte, co o vás prozrazuje barva vašeho auta?

Barvy dokáží zlepšit i zhoršit náladu, mají vliv třeba na chuť k jídlu a každý z nás má některé raději než jiné. Stejně tak ovšem vypovídají leccos i o naší osobnosti. A barva našich aut není výjimkou.
26.11.2017 19:01
|
0
Reklama

Jste drsňák, nebo stydlivka? Prozradí vás barva auta

Jaké máme auto, takoví jsme. Alespoň se to říká, byť někdy jen ze závisti v souvislosti s velikostí penisu. Podle výzkumu od Fordu ale nerozhoduje jen značka nebo typ auta – hodně toho o nás řekne i jeho barva.
21.12.2015 23:05
|
0

Rafael Nadal vyhrál Mercedes-AMG GT, ale barva se mu nelíbí

Poprvé od roku 2010 vyhrál Rafael Nadal turnaj ATP na trávě. Bylo to ve Stuttgartu. A jako cena tu byl velmi symbolicky Mercedes-AMG GT v jasně žluté barvě. Jenže ta barva se Nadalovi nelíbí.
16.06.2015 22:01
|
0

Šílená není jen Tesla. Hummer se vrátí jako elektrický pick-up

Kdysi slavná americká značka by se měla vrátit na trh s překvapivým produktem
05.02.2020 11:15
|
0

Našli jsme zřejmě ta nejlepší auta. Vynikají tím, že si je jeden majitel drží patnáct i více let

V americké statistice věrnosti jednoznačně boduje Toyota a další japonské značky
21.01.2020 10:00
|
0
Reklama

Subaru BRZ končí, do Česka míří poslední třicítka vozů. Technicky podobná Toyota GT86 pokračuje

Kultovní sportovní vůz se rozloučí lépe vybavenou verzí Final Edition
20.01.2020 10:30
|
0

Mazda CX-3 zmizí z trhu, ale není to navždy

Nejprodávanější model značky Mazda v ČR se doprodává, zjišťovali jsme, co s ním bude dál.
17.01.2020 14:28
|
1
Reklama
Autosalon TV