Reklama
Nová auta

Zájem o drahé plug-in hybridy klesá. Češi raději kupují klasické hybridy s přijatelnou cenou

Lídrem mezi hybridy je značka Toyota, elektromobilům vládne Škoda Enyaq
Zdroj: Tiskový servis Toyota

Elektrifikované vozy v prvním pololetí v Česku meziročně posílily. Týká se to jak klasických elektromobilů, tak i hybridních aut. Poklesla ale ochota motoristů k pořizování nákladních plug-in hybridů. Jejich prodej totiž spadl o čtvrtinu na 1 628 vozidel v porovnání s prvním pololetím roku 2021.

Toyota Corolla na vrcholu

Svůj podíl na tom má i válka na Ukrajině, která znamenala výrazné zdražení pohonných hmot, ale i energií. A to se posléze promítlo i do cen zboží denní potřeby. Lidé začali šetřit, což odnesly drahé plug-in hybridy využívající nákladnou baterii s vyšší kapacitou. Ceny klasických hybridů jsou už dnes naopak konkurenceschopné vozům se spalovacími motory, a přitom ještě dokážou díky rekuperaci energie ušetřit nějaký ten decilitr benzínu.

"Poptávka po hybridních vozech stále rekordně roste. Aktuálně dokonce výrazně převyšuje nabídku a prodeje by mohly být ještě vyšší. Omezují je ale dlouhé dodací lhůty způsobené naplněnou kapacitou výrobních závodů a u některých značek i přetrvávajícími problémy v dodavatelských řetězcích," doplňuje generální ředitel Toyota a Lexus ČR Martin Peleška.

Prodej nových aut s hybridním pohonem vzrostl v prvním pololetí meziročně o 28 procent, Celkově se jich prodalo 14 142. Ještě větší percentuální nárůst zaznamenaly elektromobily, které si ale pořizují hlavně firmy. Jejich odbyt se zvýšil o polovinu. Jenže to je dáno i celkově nízkým počtem, když se letos za 6 měsíců prodalo 1918 čistých elektromobilů. Což je víc než sedmkrát méně v porovnání s hybridy.

Nejžádanějším hybridním modelem zůstává Corolla následovaná dalším modelem japonské automobilky RAV4. Proto nepřekvapí, že trh s hybridy jednoznačně v ČR ovládá Toyota, které v první pololetí prodala 3560 vozů s hybridním pohonem. Mezi elektromobily vede žebříček prodejů jasně model Enyaq domácí značky Škoda.

Elektrifikace posiluje

Zajímavé už začíná být celkové číslo prodejů takzvaných elektrifikovaných vozů, které využívají baterie k přímému pohonu nebo podpoře spalovacího motoru pro úsporu paliva. Auta s bateriovým pohonem si z koláče prodeje nových osobních aut ukousla podle statistik Svazu dovozců automobilů podíl přes 16 %.

„Hybridní pohony jsou pro současný svět, kdy ještě stále není dost dobíjecích stanic, ideální. Lze tak jezdit ekologicky a mít jistotu dojezdu, která plně elektrickým autům chybí. Navíc si hybridy elektrickou energii sami jízdou vyrábějí. To je jeden z důvodů, proč hybridní vozy využíváme,“ vysvětluje ředitel carsharingové firmy Anytime v ČR Milan Beutl. Ta provozuje vozový park čítající 600 hybridů.

Celkový prodej nových osobních aut v prvním pololetí v ČR meziročně klesl o 12,3 procenta na 98 916 vozů. Důvodem poklesu byly přetrvávající problémy ve výrobě, v dodávkách dílů a logistice.

Reklama

Diskuze

Nalim - 21.07.2022 22:02:54
Na hybridech něco je. Je to na rozdíl od koncernových vozů opravdu pokrok. Hybridy vyhrávají v LeMans a ve formuli 1 to bez hybridů taky nejde.
Emil - 21.07.2022 21:58:33
Autor článku není přesně informovaný. Spotřeba u hybridů je o 1/4 nižší než u normálních aut. Podle mých zkušenosti min 2l benzínu na 100 km, tj cca 1Kč /km. Při nájezdu např 200 tis. km mám vyšší cenu zpátky a navíc mám pohodlnější a silnější auto.

První auto na světě, které bylo hybrid, plug-in i elektromobil končí. Jezdí s ním česká policie

Hyundai ukončil výrobu svého modelu Ioniq. Na českém trhu se nenabízí od letošního května
03.06.2022 15:35
|
0
Reklama

Škoda svolává své plug-in hybridy kvůli obavám z požáru. V Česku jde o tisíc aut

Už hořel jeden hybridní vůz koncernu. Šlo o Golf GTE. Škoda svolává ale i další auta kvůli ohni
31.03.2022 16:17
|
4

Suzuki Vitara už je plnohodnotný hybrid. Zvládne jet elektricky, parametry ale neoslní

Na českém trhu se japonské SUV nabízí s novým motorem 1.5 DualJet Hybrid o výkonu 75 kW
18.03.2022 16:24
|
0

Adrenalin podle Maserati. Italové představili okruhový supersport Project24, nesmí na silnici

Novinka, která je určena pouze na závodní okruhy, nabídne výkon 740 koní
27.07.2022 07:39
|
1

Česká policie na silnice nasadí Ferrari. Jde o zabavené auto, počítá s překvapivě levným servisem

Nová policejní stíhačka byla zabavena pachatelům trestné činnosti, nebylo potřeba výběrové řízení
25.07.2022 17:13
|
8
Reklama

Řidiči často nerozlišují obytnou a pěší zónu. Stát je to může až 2500 korun za vjezd do zákazu

Po pěší zóně se mohou pohybovat třeba i tramvaje, ale jen za určitých podmínek
18.07.2022 15:53
|
3

Slavná Babetta nevymřela. Do hry ji vrátila elektromobilita

Pedály zůstaly, místo motoru na benzin ji však pohání elektromotor
18.07.2022 12:00
|
8
Reklama
Autosalon TV