Reklama
Nová auta

V Číně hnijí tisíce nových elektromobilů, které už nikdo nechce. Zastaraly příliš rychle

Podle odborníků na tamním trhu splaskla bublina carsharingu. Jde ale i o zátěž pro ekologii
Zdroj: Tiskový servis BYD

Čína se oficiálně prezentuje jako lídr elektromobility. Nejenže se tam nejvíc elektromobilů vyrábí, ale údajně také prodává. Jen za první pololetí letošního roku se tam zaregistrovalo přes čtyři miliony nových aut do zásuvky. Stále častěji se ale začínají objevovat informace, že čísla jsou uměle nafukována a zákazníci tak velký zájem ve skutečnosti nemají nemají. Tuto spekulaci podpořila videa, která se začala šířit na sociálních sítích, ukazující odstavná parkoviště v Číně, kde stojí velké množství většinou bílých aut se zelenými „elektrickými“ poznávacími značkami. Jde tedy o elektromobily, které byly zaregistrovány, ale žádný zákazník s nimi nejezdí. Auta zarůstají plevelem a je zřejmé, že s nimi už nikdy nikdo nepojede.

Desítky tisíc aut

Před pár dny přinesla na toto téma zprávu i renomovaná agentura Bloomberg, kdy ukazovala odstavné parkoviště u města Chang-čou. Podle německého Automobilwoche se podobná parkoviště nacházejí nejméně v šesti dalších velkých městech. Celkový počet vozidel se tedy pravděpodobně pohybuje v řádu desítek tisíc. Ve dvou milionech, které Čína oficiálně uvádí v registracích, je to samozřejmě kapka v moři, ale přinejmenším velmi podezřelá.

Žádné vyjádření čínské strany se ani jednomu médiu nepodařilo získat, ale Bloomberg přišel s vysvětlením. Podle něj nejde až tak o nezájem zákazníků jako spíš o překotný vývoj v oboru a uvádění velkého množství nových modelů. Podle zprávy portálu Focus patřila velká část odstavených vozidel neúspěšné službě sdílení aut Microcity, která měla ve svém inventáři malé čínské vozy od výrobců BAIC nebo Geely.

„Tyto scény připomínají následky velkého krachu firem na sdílení kol v roce 2018, kdy po vzestupu a pádu startupů jako byly Ofo a Mobike, skončily desítky milionů jízdních kol v řekách, příkopech a na nepoužívaných parkovištích,“ napsal Bloomberg. „Tentokrát byla auta pravděpodobně opuštěna poté, co zkrachovaly společnosti provozující carsharing, které je vlastnily, nebo proto, že zastarala. Automobilky uvádějí jeden elektromobil za druhým s lepšími funkcemi a delším dojezdem. Tyhle hřbitovy elektroaut jsou pozoruhodnou ukázkou nadbytku a plýtvání, k němuž může dojít, když se do rozvíjejícího se odvětví nahrne kapitál.“

Podívejte se na jedno z mnoha videí, která o tomto problému pojednávají:

Čína jako světová jednička

Zhruba před deseti lety se do výroby elektromobilů pustily v podstatě všechny automobilky po celé Číně, a to jak zavedení hráči, tak i začínající firmy, povzbuzené vládními dotacemi. Vyráběly obrovské množství elektromobilů, jejichž baterie v některých případech dokázaly na jedno nabití ujet jen asi 100 kilometrů.

Tato vozidla většinou kupovaly společnosti provozující carsharing. „Na počátku čínského trhu s elektromobily byly flotily sdílených vozů,“ uvedl Young Huang, vedoucí analytik poradenské společnosti JSC Automotive s pobočkami v Šanghaji a Stuttgartu. „Pouze několik soukromých zákazníků se rozhodlo pro jejich koupi.“

Jak konstatuje Bloomberg, poptávka pomohla nastartovat průmysl, který od té doby exponenciálně roste. Čína je nyní světovou jedničkou v oblasti ekologických automobilů a v loňském roce vyrobila přibližně 6 milionů elektromobilů a plug-in hybridů, což představuje téměř každý třetí nový automobil prodaný na domácím trhu. Tvoří 60 procent současného světového vozového parku elektromobilů a má nejrozsáhlejší infrastrukturu pro nabíjení elektromobilů na světě - rovněž vybudovanou s vládní podporou.

Tento bleskový rozvoj však za sebou zanechal i spoustu obětí. „Hřbitovy“ jsou jednou z nich. Nejenže vypadají ošklivě, ale vytrácí se i přínos těchto elektromobilů pro klima a životní prostředí. Při jejich výrobě vzniklo víc emisí než při výrobě stejného množství spalovacích aut a těžba vzácných kovů do baterií přírodě také neprospěla. A když pak takové elektromobily nejezdí, nedá se mluvit o jejich přínosu pro klima.
Reklama

Diskuze

Pavel - 03.09.2023 23:27:51
Údajný přínos elektromobility, nedílné součásti green dealu, je de facto součástí velkého resetu, respektive velkého celosvětového podvodu.
Konst - 03.09.2023 07:22:17
V ČR hnije vláda a nikdo se nediví...

Komentář: Dotace na elektromobily už nedávají smysl. Podporují totiž čínské uhelné elektrárny

Je to paradox, ale tlak ekologů na podporu elektromobility vede evropské peníze špatným směrem
27.08.2023 19:03
|
5
Reklama

Čínský elektromobil porazil supersporty. MG4 je rychlejší než Lamborghini Gallardo a Nissan GT-R

Vozům se nepodařilo předjet výkonný elektromobil ani na dva pokusy, ukázali to britští novináři
23.08.2023 14:01
|
0
Reklama

Konec závislosti na Číně. Ve Velké Británii vyroste první rafinérie na zpracování lithia

Prvek je důležitý pro výrobu baterií do elektromobilů. Závod by tak mohl obstarat milion EV ročně
10.08.2023 10:30
|
1

Tesla Model 3 bude mít konkurenta z Číny. Luxeed EV dostane software od Huawei a dojezd až 700 km

Elektromobil poběží na bázi HarmonyOS 4, disponovat bude i dalšími vyspělými technologiemi
09.08.2023 11:08
|
1

Dotace na elektromobily v Česku: Už 352 lidí má schváleno, první si převzali auto

Balík peněz by měl vystačit na čtyři tisíce aut, po měsíci je v systému 780 žádostí
19.04.2024 14:00
|
9

V autě je víc bakterií než na záchodě. Volant ale není zdaleka tím nejšpinavějším místem

Ve vozech, kde cestovaly děti nebo zvířata, se podařilo objevit i nebezpečné bakterie E. coli.
15.04.2024 10:00
|
0
Reklama

Každý čtvrtý prodaný elektromobil v Evropě bude letos z Číny. Ekologové je chtějí znevýhodnit

Dobývání evropského trhu je u Číňanů v plném proudu a ofenzivu lze označit za úspěšnou
02.04.2024 07:53
|
3

U elektromobilu si kola sami neměňte. Riskujete tím poškození baterie

Majitelé elektromobilů by měli nechat výměnu kol na servisu
29.03.2024 19:01
|
19
Reklama
Autosalon TV