Reklama
Nová auta

Palubní počítač často lže o spotřebě, ukázal test 80 aut. U některých vozů o více než 20 procent

Německý autoklub ADAC zjistil, že největší odchylku od reálné spotřeby vykazují elektromobily
Zdroj: ADAC

To, že údaje z palubního počítače nejsou naprosto exaktní, se všeobecně ví, nicméně i tak jsou zjištění z testu německého autoklubu ADAC přinejmenším zajímavá, v některých případech vysokých, až čtvrtinových odchylek, téměř alarmující. Je na palubní počítače skutečně spolehnutí?

Pouze třetina modelů poskytuje přesné údaje

V dnešní přetechnizované době plné nejmodernějších systémů a technologií by se mohlo zdát, že údaj o průměrné spotřebě paliva, který zobrazuje palubní počítač, musí být naprosto přesný. Vždyť je auto i jeho motor plný senzorů, procesorů, čipů a kdoví čeho dalšího. Jenže se ukazuje, že hodnota spotřeby, kterou se někteří řidiči tak rádi chlubí, je ve většině případů vzdálená od skutečnosti, a to i dost dramaticky.

Německý autoklub ADAC podrobil testu 80 aktuálních modelů aut s různými typy pohonu a zaměřil se na exaktní srovnání reálné spotřeby, jež byla měřena skutečně přesně dle pevné metodiky) s údajem, který po skončení jízdy zobrazí ukazatel palubního počítače. 

Sedm vozů dokázalo být na desetinu litru zcela přesných. Jejich reálná spotřeba tedy byla naprosto identická s údajem palubního počítače. Jednalo se o Kia Xceed 1.4 T-GDI, Mercedes B 250e, Mercedes A 200d, Opel Corsa 1.2 DI Turbo, Range Rover Evoque D150, Smart Forfour EQ a VW Polo GTI.

Mezi přesné vozy řadí ADAC také ty, jejichž reálná spotřeba se od zobrazované neliší o více než 2 % (je jedno jakým směrem), což v praxi znamená rozdíl 0,1 l/100 km. Takových pak bylo dalších 19. Pouze třetinu testovaných aut lze proto označit za dostatečně přesnou.

"Dostatečně přesných" je 22 modelů z 80

Pokud auta s odchylkou do 2 % řadíme mezi "Přesné", tak ty vozy, jejichž palubní počítače ukazují průměrnou spotřebu s odchylkou do 5 %, což odpovídá ekvivalentu 0,3 l/100 km, můžeme označit za "Dostatečně přesné" a tedy pro řidiče informačně ještě akceptovatelné. Takových modelů bylo v testu ADACu celkem 22 a je dobré připomenout, že odchylka 5 % je brána jak do plusu, tak do mínusu. Říkáte si, proč by některá auta na palubním počítači ukazovala vyšší spotřebu, než je v reálu?

Některá auta ukazují více, než je jejich spotřeba

Test přinesl i další poměrně zajímavé zjištění - navzdory obecnému přesvědčení, že palubní počítače aut v oblasti spotřeby "lžou" ve svůj prospěch a na úkor reálné spotřeby se ukázalo, že 13 vozů z celkových 64 aut se spalovacím motorem vykázalo v reálu nižší spotřebu, než ukazoval palubní počítač. A někdy se hodnoty lišily opravdu dost.

Příkladem může být Audi Q2 35 TDI quattro, které je ze všech testovaných modelů s naftovým motorem nejméně přesné. Jeho odchylka je 13,79 %. Avšak do mínusu. Jinými slovy palubní počítač ukazuje "zbytečně" vysokou spotřebu paliva, a to o 0,8 l/100 km, což už je docela citelné.

Mezi benzinovými auty je na tom podobně BMW X5 xDrive 45e, jehož palubní počítač ukazuje o 1 l/100 km vyšší průměrnou spotřebu, než je realita, což odpovídá odchylce 9,4 %.
Reklama

Odchylka u elektroaut? Až 25 %!

Elektromobily jsou v tomto testu kapitolou samou pro sebe. Všechny prověřované modely totiž vykázaly velké odchylky od hodnot, které naměřil ADAC ve svém Ecotestu dle pevně dané metodiky. Důvod je poměrně jednoduchý. Systémy měřící spotřebu v elektroautech totiž v principu vůbec nezohledňují energetické ztráty, které vznikají při nabíjení vozu a ukazují pak pouze samotnou spotřebu při jízdě.

Možná si říkáte, a co je na tom divného, tak to má přeci být. Nicméně je to tak pouze z důvodu, aby u elektromobilů odpovídala spotřeba elektrické energie s ukazovaným dojezdem vozu. Ve skutečnosti však z hlediska spotřeby energie chybí 10 až 25 % ve formě nabíjecích ztrát, což, ať se majitelům elektromobilů líbí nebo ne, je nutné dle metodiky ADACu do spotřeby vozu započítat. Nabíjecími ztrátami se rozumí např ztráty v domovní rozvodné síti (když nabíjíte doma Wallboxem), u veřejné nabíječky, u palubní nabíječky a také v samotné baterii.

Je to podobné, jakoby vám při tankování třeba benzinu vždy u pumpy někde kolem unikala až čtvrtina paliva. Palubní počítač pak sice bude ukazovat pouze spotřebu auta při jízdě, ale u pumpy zaplatíte za odběr paliva o poznání více, a pokud si průměrnou spotřebu spočtete podle účtu za tankování, bude se docela divit...

ADAC Eco Test měří spotřebu objektivně

Již od roku 2003 se německý autoklub ADAC věnuje tématu reálné spotřeby testovaných vozů podle přesně definované metodiky. Ta se samozřejmě v průběhu času mění - aktuálně je používán homologační cyklus WLTP 5.3, který je absolvován jednou se studeným motorem a podruhé se zahřátým motorem. Všechna auta tak projdou laboratorním měřením a díky tomu jsou naměřené hodnoty ADACu celoročně porovnatelné. 

Kromě toho jsou vybrané vozy podrobeny i přesnému měření reálné spotřeby se zařízením PEMS. Pouze takto otestovaná auta mohou od ADACu dostat dobré hodnocení, protože prokázala svou spotřebu i v běžném provozu.

Pro elektromobily a plug-in hybridy je testovací cyklus lehce modifikován, nicméně i tak jsou výsledky samozřejmě vzájemně porovnatelné.
Reklama
Reklama

Diskuze

Jan Čermák - 24.07.2020 12:38:45
Elektroauta jsou ekonomicka a ekologická,tomu snad věří jen ******
Jan Čermák - 24.07.2020 12:43:59
***** je je lékařská diagnoza.

Máte je v hledáčku? Tak je nechte dál stát v bazaru. Toto jsou ty nejporuchovější ojetiny podle ADAC

Německý autoklub detailně eviduje každý svůj výjezd a pravidelně sestavuje žebříček spolehlivosti
26.05.2020 20:25
|
8
Reklama

Období nejčastějších srážek se zvěří začíná. Německý autoklub uspořádal crash test auta se sviní

Počet srážek vozidla s živočichem se u nás za posledních pět let téměř zdvojnásobil
27.04.2020 12:55
|
4

Renault, Kia i VW uvádějí na český trh novinky. Zbystřit by měli zájemci o kombi, SUV i levný vůz

Tuzemští zákazníci si již mohou objednávat třeba nový Mégane, Kiu Rio či VW Arteon
10.08.2020 15:00
|
3

Češi chtějí tažné zařízení čím dál víc. Roste však počet aut, u kterých vůbec nelze objednat

U hybridů a elektromobil moc modelů s tažným zařízením neuvidíte. Převoz kol ale vyřešit lze
09.08.2020 08:23
|
24
Reklama

Elektrické taxíky se v Norsku během čekání na zákazníky bezdrátově dobíjejí ze země

Systém vyvinula značka Jaguar a v jeho rámci provozuje 25 vozů i-Pace
28.07.2020 10:12
|
4

Ikonické BMW M30 (E30) z roku 1988 bylo v americké aukci prodáno za absolutní nesmysl. Nebo ne?

Částka 250 000 dolarů je jako z jiné galaxie. Našel se však kupec, který ji vysolil
25.07.2020 22:17
|
0
Reklama
Autosalon TV