Reklama
Nová auta

Toyota vidí svou budoucnost v hybridech. Nová Corolla je praktické auto, které jezdí za pár litrů

Svezli jsme se s kombi Touring Sports. Dojem kazila jen přehnaná snaha bezpečnostních asistentů
Zdroj: Tiskový servis Toyota

Toyota Corolla dostala nejnovější a už pátou generaci hybridního pohonu. Ten je úspornější, dynamičtější, nebo jednoduše řečeno snad lepší ve všech směrech. Jestli tomu opravdu tak je, jsme se rozhodli zjistit na vlastní kůži, když jsme přijali pozvání automobilky do španělské Málagy, abychom tam nabrali první jízdní dojmy. Ostatně, Corolla je nejprodávanějším vozem světa, loni překročila hranici 50 milionů kusů dohromady ve dvanácti generacích. Není ji tedy záhodno brát na lehkou váhu.

Kombi vládne všem

Toyota využila pro instalaci vylepšeného hybridu facelift, který by šlo jinak označit za velmi střídmý až nepatrný. Týká se samozřejmě všech tří karosářských verzí (všechny máme už v našem katalogu), jde tedy o sedan, hatchbackkombi nazvané Touring Sports. O něj je právě v Česku největší zájem (60 procent prodaných aut), sedan si vybere 38 procent lidí a na hatchback prakticky nenarazíte. Pořídila si jej totiž jen dvě procenta tuzemských zájemců. Nic se nebude měnit ani po faceliftu, na který má už Toyota v Česku 1900 závazných objednávek. Proto jsme vyzkoušeli právě kombi.

Facelift klasicky přináší mírně upravenou masku chladiče, trochu jiné světlomety i zadní brzdová světla. Proměnou prošel i dekor zadního nárazníku. K dispozici jsou také nové laky, sedan dostal svůj speciální odstín Midnight Teal, hatchback a kombi zase barvy Juniper Blue a Metallic Grey. Zajímavostí je, že světlý interiér bude k dispozici pouze pro sedan, tmavý pro všechny tři verze.

Vzhled vozu také vylepšuje nová výbava v nabídce GR Sports, která přidává nejen loga, ale třeba i pohledná a velmi pohodlná sedadla. Už od druhé výbavy Comfort je k mání také velký displej (10,5 palce) zábavního systému s navigací, která je obrovským krokem kupředu. Proti předchozí verzi je výrazně svižnější i graficky přijatelnější. Jedinou výtku zaslouží české namluvení příkazů s vyloženě unylým hlasem dívky. Když už vám podesáté řekne „výjezd přijde hned“, raději ji vypnete a nebo změníte jazyk.

Novinkou je také rozšíření nabídky asistenčních systémů, se kterými jsme při cestě v okolí Málagy udělali zkušenost, ale dostaneme se k nim až za moment. Nyní si můžete novou Corollu prohlédnout v následující fotogalerii a zkusit najít deset rozdílů proti té odcházející:

Nový hybrid pod kapotou

Nejdůležitější novinkou je samozřejmě pátá generace hybridního systému, který nadále používá benzinové motory s objemem 1,8 a 2,0 litru. Došlo však k celé řadě drobných nebo i větších změn, jako je nová řídící jednotka, upravené chlazení nebo o 15 procent lehčí převodovka. Inženýři dokonce nasadili olej s nižší viskozitou. To vše přispělo k tomu, že se podařilo snížit spotřebu a tudíž emise při zvýšení výkonu (podrobnější popis nového hybridu najdete v článku vedle tohoto textu).

Jedna-osmička má nyní výkon 140, dvoulitr 194 koní při obdobné spotřebě 4,4 litru benzinu na 100 km. Velmi si jednotlivé motory polepšily dynamicky, když nyní nabízí zrychlení 9,4, resp. 7,7 sekundy na 100 km/h. V Toyotě navíc kalibrovali reakce pohonu na plynový pedál, aby vůz působil dynamičtěji. Po předání klíčků jsme tedy byli hodně zvědaví.

První, čeho jsme si všimli, byl fakt, že systém vydržel jet delší dobu v čistě elektrickém režimu. Akumulátor je nyní o 14 procent lehčí, ale jeho výkon o stejná procenta stoupl. Elektromotor se tedy do práce zapojuje častěji a to i ve vysokých rychlostech. Toyota schválně neudává, kolik by mělo auto s plnou baterií čistě elektricky ujet, vyšlo by totiž jen pár kilometrů. Jenže situací, kdy je možné motor vypnout, je mnoho. Stačí sundat nohu z plynu a odpojí se v podstatě pokaždé, pokud právě nejste po startu a nevyhříváte interiér. S plynovým pedálem už není navíc potřeba pracovat tak jemně, i při rozumné akceleraci a plné baterii výkon elektromotoru stačí. Minimálně u námi zkoušeného dvoulitru.

Auto je samozřejmě příjemně tiché, pátá generace má mít ale lepší reakce na přidání plynu. Je pravda, že většinu času zněl motor celkem rozumně, variátor je ale pořád znát. Pokud potřebujete prudce předjet, najíždíte na dálnici nebo kvaltujete od mýtné brány, jednotka vystřelí do vysokých otáček a tam zůstává zaseknutá do té doby, než sundáte nohu z plynu. Záleží tedy na vás, zda se do takových situací budete dostávat častěji. Pokud ne, spojení s bezstupňovou převodovkou vám vadit nebude.

Corolla nás ale opravdu potěšila (hlavně v dvoulitru) svými reakcemi. Konečně je znát, že elektromotor pomáhá. Při přidání plynu v nízkých rychlostech cítíte jasné elektrické popostrčení, ve vyšších už méně, ale pořád tam je. To, co Japonci proklamují, se opravdu povedlo. Takže se dá jednoduše prohlásit, že dvanáctá Corolla po faceliftu jezdí lépe než před ním.

Kromě kombi Touring Sports jsme měli možnost projet i hatcback, a to na stejné asi 150kilometrové trase. V jednom případě jsme jeli s využívání dynamiky vozu, v tom druhém jsme cestovali zcela klidně. Test dvoulitru jsme končili s 6,1 litry benzinu na 100 km, jedna-osmička si při klidném zacházení řekla o 5,2 litru. To je velmi dobrý výsledek a věříme, že při běžném používání na českých silnicích nebude ani u jednoho vozu těžké dosáhnout spotřeby i pod pět litrů.

Nesahej mi do řízení!

V okolí Málagy jsme jezdili městem, dálnicí i okreskami. Testovací okruh byl opravdu vybrán tak, aby simuloval pestrost každodenního ježdění. Corolla se prokázala jako velmi příjemné auto s pohodlně nastaveným podvozkem. Na zadní nápravě rozhodně nečekejte jen tak nějakou torzní příčku, je tu dvojité lichoběžníkové zavěšení, což zaručuje dospělejší a jistější chování vozu v zatáčkách i při rychlé jízdě po dálnici. Řízení je spíš odtažitější, nicméně Corolla není auto zaměřené na řidičskou zábavu. I díky tomu ale v každodenním provozu bude působit velmi přirozeně a má šanci, že většině řidičů padne jako správně ušitý oblek. Jediné, co nám přišlo zvláštní, byl mírně hlučnější podvozek. Mohlo to být ale typem asfaltu, který v jižním Španělsku používají. Bude proto zajímavé vyzkoušet novinku také na českých silnicích.

A pak je tu ještě jedna už zmíněná věc – elektronická asistence. Ta je na palubě Corolly až vyloženě přehnaná. Systém totiž nejen zasahuje do řízení a pomáhá tak řidiči upravit natočení volantu, ale dokonce za řidiče sám v jistých situacích brzdí. To je pro zkušeného jezdce poměrně nepříjemné a velmi těžko si na to zvyká. Navíc to někdy není logické, protože v řadě případů se dosáhne lepší spotřeby nikoliv rekuperací, nýbrž vypnutím motoru a plachtěním, což samozřejmě Corolla bezproblémově umí. Oba systémy jsme se snažili vypnout, nebylo to ale příliš jednoduché. Někde musíte zabloudit do menu, jinde je tlačítko, ale to nestačí jen stisknout, ale je potřeba ho držet, přičemž se po nastartování vše vrátí do původního nastavení. To v našem nejmenovaném kolegovi z jiného média vyvolalo takový hněv, že v jednu chvíli pustil volant a vykřikl: „Já už na to kašlu, tak si řiď sama, Corollo!“

Nebýt toho (a doufáme, že systémy půjde v budoucnu snadno softwarově odpojit), je Toyota Corolla zejména v provedení Touring Sports velmi příjemným autem, ať už jako služební vůz nebo pro rodinnou potřebu. Praktický kufr nepřišel instalací baterií k újmě, dokonce je pod jeho podlahou prostor pro rezervu. Sedadla se sklápí do roviny, můžete tedy hybrid využít i jako rodinného „stěhováka“. K tomu přidejme pověstnou kvalitu a jde o jednu z nejzajímavějších voleb na českém trhu.

A co za ni?

Toyota Corolla je zajímavá i z hlediska ceny, přičemž neplatí, že by byly evropské značky nějak výrazně levnější. Hatchback začíná na ceně 667 900 korun, Touring Sports vyjde na 697 900 a sedan na 607 900 Kč – ten jediný totiž nemá jako první motor 1.8 Hybrid, nýbrž starší bezinový 1.5 Dynamic Force. S hybridem je cena 677 900 korun. Kombi má v základní verzi Active sice jen ocelová kola, ale nechybí dvouzónová klimatizace, menší multimediální systém nebo sada asistentů. My bychom si vybrali druhou výbavy Comfort z litými disky, LED mlhovkami, virtuálním kokpitem i novým zábavním systémem. Testovaná varianta GR Sport začíná na 872 900 korunách.

Toyota Corolla Touring Sports jsme samozřejmě srovnali s konkurencí, jakkoliv je na českém trhu těžké najít podobní full-hybridní kombík. Zajímalo nás tedy alespoň to, jak obstojí proti mild-hybridní Škodě Octavia Combi i Hyundai i30 kombi. Výsledek najdete pod tímto odkazem. Zajímavé je také srovnání s Hondou Civic, která sice není kombi, ale má velmi propracovaný hybridní systém a podobnou cenu i výkon. To najdete zde.

Život motoristického novináře

Čtenář se možná pousměje nad recenzí vozu s tím, že novinář byl uplacen výletem do slunného Španělska. Taková akce je ale pravým opakem dovolenkového ráje. Sraz byl ve čtvrtek v 8:30 na letišti v Praze, v 9:30 nástup do letadla. Přestup ve Švýcarsku, kde nám ale oznámili, že letadlo bude mít dvě hodiny zpoždění. Když jsme konečně nastoupili, řekli nám, že si počkáme ještě další hodinku. Přilétáme do Málagy v 18:30, tedy přesně 10 hodin po začátku cesty. Nastupujeme do autobusu, který nás veze do hotelu, kde jsme v 19:25. Při přivítání nám oznamují, že tisková konference začíná v 19:30, takže se stihneme aspoň vyčůrat. Pak už je jen večeře a ve 23 hodin je třeba jít spát, protože ráno vstáváme v 6:45, abychom se stihli osprchovat a nasnídat. V 8:00 druhá tisková konference a klíčky od vozu, jezděte a ve 12:30 nejpozději na obědě! To abychom stihli transfer na letiště a přestupem přes Amsterdam nakonec dosedli v pátek ve 22:30 zpět v Praze. Nestěžujeme si, je to naše práce. Ale vy nezáviďte ;-)
Reklama

Diskuze

Toto - 21.02.2023 18:40:25
Hybridů od Toyoty se celé automotive bojí ! Nikdo totiž nemá konkurence schopný produkt. Proto přeskočili na BEV a jak vidno,je to cesta do pekel. Nadvláda Toyoty je absolutní. Prodeje to jasně dokazují.
PICHAV - 21.02.2023 18:34:05
TY JU !!!! ONA I S DABLJU JE ZAKAZANA !!!! A CO WIAGRANAT ????

Toyota zatočila v interiéru s klasickými tlačítky. V SUV Corolla Cross jsme jich napočítali jen pár

Honza se při testu hybridní novinky japonské značky v interiéru zaměřil také na mizející ovladače
14.02.2023 09:56
|
6
Reklama

Toyota varuje před problémy masivního nástupu elektromobility. Začne boj o lithium

Podle japonské automobilky je rozumnější zachovat elektrifikované vozy se spalovacími motory
09.02.2023 18:30
|
5
Reklama

Toyota mění trend. Zlevnila až o 130 tisíc korun, a navíc přihazuje další bonusy

Slevy se týkají oblíbené kategorie SUV a nechybí ani jeden z nejprodávanějších hatchbacků u nás
12.01.2023 10:11
|
14

Pick-up Toyota Hilux bude mít i vodíkovou verzi. Dostat se má do malosériové výroby

Auto vyvíjejí Britové s využitím dílů z limuzíny Mirai, kterou pohání palivový článek
06.12.2022 16:41
|
0

Voyah Dream je nečekaně rychlý a pohodlný obr pro sedm. S cenovkou to ale trochu přehnal

Čínský styl zdvihá nejedno obočí. Skvělý vzduchový podvozek ale budou závidět i evropské vozy
25.06.2024 14:03
|
0

SEAT láká na levný operativní leasing u skladových vozů. Leon se vejde pod pět tisíc měsíčně

Zajímavé ceny má kompletní modelové portfolio, součástí je i servis. Přinášíme detaily nabídky
24.06.2024 17:08
|
0
Reklama

Kvíz: Hvězda východního bloku i vysmívaný vůz pro chudé. Vyznáte se v historii Dacie?

Slavná Dacia 1300 přežila i přelom tisíciletí. Dnes rumunská značka vyrábí dostupné vozy
23.06.2024 08:39
|
0

Reálný stav baterie i dojezdu. Autobazar chce lidi zbavit strachu z ojetých elektromobilů

AAA Auto otevřelo centrum elektrických vozů v Čestlicích. Na webu nabízí unikátní funkce
21.06.2024 16:15
|
3
Reklama
Autosalon TV