Reklama
Nová auta

Toyota varuje před problémy masivního nástupu elektromobility. Začne boj o lithium

Podle japonské automobilky je rozumnější zachovat elektrifikované vozy se spalovacími motory
Zdroj: Tiskový servis Nissan

Ředitel výzkumu Toyoty Gill Pratt na světovém ekonomickém fóru v Davosu upozornil na problém, který může přinést rychlý přechod na čistě elektrický pohon aut. Do dvaceti let se svět může potýkat s nedostatkem lithia potřebným pro výrobu baterií do elektromobilů. Řešením je podle něj rozumný mix elektrických vozů a aut se spalovacími motory, kterým elektřina pomáhá ke snížení spotřeby.

Kde vzít lithium?

Podle odborné studie společnosti Benchmark Minerals Intelligence poptávka po lithiu v následujících letech výrazně vzroste, čímž se do roku 2040 vytvoří se deficit této suroviny v množství okolo 1,8 megatuny ročně.

„Tomuto problému by se měly přizpůsobit strategie rozvoje klimaticky neutrálního automobilismu, které by se neměly zaměřovat jen na elektromobily. Bateriové elektromobily sice samy o sobě neprodukují žádné emise, ovšem jejich spotřeba lithia je vysoká. Hybridy a plug-in hybridy tento prvek potřebují také, ale v mnohem menším množství. Výsledný mix by měl vést ke snížení emisí, ale při udržitelné spotřebě lithia,“ nechal se v Davosu Pratt.

Podle něj by měl boj s emisemi CO2 zůstat důležitým cílem průmyslu včetně toho automobilového. Oxid uhličitý totiž zůstává v ovzduší i 100 let. I tak je ale rozumné o problému uvažovat komplexně a v souvislostech. „Nejdůležitější není, kolik CO2 vypustíme za jeden rok, nýbrž k jak vysoké koncentraci v průběhu času dospějeme. Chceme-li tuto akumulaci minimalizovat, musíme co nejrychleji snížit čisté emise CO2,“ upozornil Pratt.

I když individuální redukce oxidu uhličitého není u hybridního vozu tak výrazná jako u elektromobilu, kombinovaný výsledek celého vozového parku podle Pratta ukazuje, že hybridy využívají dostupný omezený počet článků do baterií mnohem efektivněji.

Na redukci CO2 s rozumem

Pro ilustraci svého pohledu japonská automobilka zveřejnila srovnání redukce CO2 s ohledem na „spotřebu lithia“ u virtuálního vozového parku s počtem sta aut, který by nahradil staré neekologické vozy. Vycházela přitom z toho, že typické průměrné emise CO2 za celý životní cyklus automobilu se spalovacím motorem jsou 250 g/km.

Volba čistě elektrického pohonu znamená, že celá baterie o kapacitě 100 kWh bude určena jen pro jeden vůz s nulovými emisemi. Zbývajících 99 vozidel budou konvenční vozy s vysokými emisemi (250 g/km CO2) a průměrné emise celého vozového parku se tak sníží jen o jedno procento.

V případě pořízení plug-in hybridních vozů s 18kWh baterií bude 100kWh článků stačit na výrobu šesti takových vozů s průměrnými emisemi oxidu uhličitého 150 g/km. Průměrné emise nového vozového parku 94 aut se spalovacími motory a šesti plug-in hybridů budou 244 g/km, což představuje celkové snížení CO2 o 2,4 procenta.

U klasických hybridních vozů stejné články o kapacitě 100 kWh postačí dokonce k výrobě 90 klasických hybridů s baterií o kapacitě 1,1 kWh a průměrnými emisemi CO2 200 g/km. Výsledkem bude vozový park 90 hybridů a 10 konvenčních automobilů s průměrnými emisemi 205 g/km, což je až o 18 procent méně než před výměnou!

Japonci těmito příklady chtěli upozornit na fakt, že s lithiem je třeba šetřit. A ukázat i jiné cesty než jednostrannou orientaci na elektromobilitu. Ostatně Toyota je nejen zastáncem klasických hybridů se spalovacími motory, ale i průkopníkem vodíkového pohonu (palivový článek), který je považován za pohon budoucnosti.

Reklama

Diskuze

Pepe - 12.02.2023 22:24:14
Lithium je out, teď jede sůl síra a hliník.
The Doctor - 12.02.2023 15:31:51
Marceli74 - to slúvko "moudrých" jsi snad chtěl dát do uvozovek :) (a promiň případné gramatické chyby-nejsem čech :)) .. a Marty total mimo-ano, šetrí oleje-ale brzdy auto ťažšie ako dodávka naopak ničí a núdzovo brzdí 2x dlhšie, jazdné vlastnosti? vtip?

Tak dlouho Norové preferovali elektromobily, až lidé přestali využívat veřejnou dopravu

Masivní přechod na elektromobilitu změnil norské návyky. Bohužel ne všechny k lepšímu
02.12.2022 07:40
|
15
Reklama

Nový řidičský průkaz usnadňuje autoškolám přechod na elektromobilitu. Zájem o něj je obrovský

Řidičské oprávnění B197 se v Německu těší velkému zájmu. V Česku se jeho zavedení zatím neplánuje
25.11.2022 07:51
|
10

I kvůli elektromobilům si řidiči začínají častěji plést pedály. Reaguje na to i Euro NCAP

Dalším faktorem zvyšujícím výskyt záměny pedálů je stárnutí populace
24.11.2022 10:19
|
4

Japonské úlety u názvů aut. Kvůli vulgárnímu či posměšnému významu došlo i na jejich přejmenování

Asi nejznámějším přešlapem byl název terénního vozu Mitsubishi Pajero. Španělé ho znají jako Montero
18.06.2024 14:16
|
3

Kam se dostat se skútrem, elektromobil se zvukem, kontrola bazarovek. Nový Autosalon už ve středu

V premiérovém dílu otestujeme Hyundai Ioniq 5 N, Cupru Formentor, Lexus LBX i motorku CFMOTO 450NK
17.06.2024 11:55
|
0
Reklama

Francouzská značka DS přichází s pojízdnou pevností. Model DS 7 Vauban odolá nejen střelným zbraním

Auto s plug-in hybridním pohonem bude možné řídit s klasickým řidičským oprávněním skupiny B
03.06.2024 16:30
|
0

Do tří let elektromobily zlevní na úroveň aut se spalovacím motorem. Výrazně podraží jejich servis

Dražší náklady na opravy zvýší ceny havarijního pojištění. Povinného ručení se to netýká
27.05.2024 14:30
|
7
Reklama
Autosalon TV