Reklama
Nová auta

Češi jsou k elektromobilům nadprůměrně skeptičtí. Chtějí dojezd alespoň 640 kilometrů

Elektromobil si jako svůj příští vůz plánují koupit tři procenta českých řidičů. Odrazuje je cena
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Češi stále nejeví o elektromobilitu příliš velký zájem. O výhodách alternativních pohonů je nepřesvědčil ani rok 2022. Naopak se zdá, že probíhající krize některým z nich vrátila důvěru v konvenční paliva. A když už jde o elektromobil, skoro polovina lidí považuje za přijatelný jen dojezd 640 kilometrů. Ukázal to průzkum, který si nechala zpracovat společnosti EY.

Daleko za Evropou

Žádná elektřina, prudce stoupl zájem o benzinové motory. Zatímco v roce 2021 uvedlo 35 procent respondentů průzkumu EY, že jejich příští automobil bude mít benzinový motor, v prosinci roku 2022 to bylo už 47 procent. Obliba nafty klesla z 15 na 11 procent, hybridů a plug-in hybridů ze 13 na 9 procent. Plně elektrický vůz si příště pořídí jen 3 procenta řidičů oproti 2 procentům o rok dříve. Prodej elektrických aut tak zůstává převážně na firmách. Průzkum EY se totiž týká pouze privátních zákazníků.

„Češi jsou ve vztahu k alternativním pohonům dlouhodobě jedním z nejvíce skeptických národů v Evropě. Nejen, že drtivá většina vozidel v osobním vlastnictví využívá pouze benzínové či naftové pohony, ale alternativy se výrazně neobjevují ani v plánech budoucích nákupů,“ říká Zdeněk Dušek, EY partner pro oblast automotive. „Je nutné zdůraznit, že téměř třetina řidičů nemá jasno v tom, jaký pohon by měl jejich budoucí vůz mít, takže je možné, že někteří z nich se k hybridům či elektromobilům přikloní.“ Celosvětový průzkum v jiných zemích ukázal, že jinde je vztah k těmto typům vozů odlišný. Například v Německu plánuje příští vůz elektrický 22 procent lidí, v Nizozemsku 20 a ve Velké Británii 19 procent.

Čechy od elektromobility odrazuje především pořizovací cena (68 %), dojezd na jedno nabití pro dlouhé cesty (40 %), dostupnost dobíjecích stanic (36 %) a doba nutné pro dobití baterie (24 %). V celosvětovém průměru (kam v průzkumu patří nejen Evropa, ale třeba i Indie) je přitom cena překážkou jen pro 27 procent lidí. Ve Velké Británii pro 44, v Nizozemsku pro 39 procent a Němci dokonce na první místo kladou omezený dojezd (44 %).

Kdo se účastnil

Průzkum Automotive Retail Survey dělá společnost EY už sedmým rokem. Letos se ho zúčastnilo v Česku 514 respondentů v věku od 20 do 75 let, kteří jsou držiteli řidičského průkazu.

Záleží na dotacích?

Je to z velké části dáno dotacemi v jednotlivých zemích. Ale Češi kladou pobídky a zvýhodnění ze strany státu s 32 procent až na druhé místo v důvodech, proč by měla být elektromobilita relevantní. Z 54 procent vedou nižší provozní náklady. Při nákupu ojetého elektromobilu pak mají Češi největší obavy z poruchy baterie a nákladů na její výměnu (73%), klesajícího dojezdu (59%) a pomalého nabíjení baterie (53%).

Zajímavé jsou také představy Čechů o tom, jaký by pro ně byl přijatelný dojezd elektromobilů. Pro 46 procent to je 640 kilometrů, pro dalších čtvrtinu pak 480 kilometrů. Z výše uvedeného vyplývá, že Češi zkrátka chtějí používat elektromobil jako běžné spalovací auto a nechtějí kvůli jinému typu pohonu dělat změnu v uživatelském chování.

K těmto číslům je ale nutné dodat jednu důležitou souvislost – elektromobil nikdy neřídilo, ani se v něm nesvezlo 72 procent dotázaných. Pravidelně ho řídí jen jedno jediné procento, a aspoň jednou ho v pozici řidiče vyzkoušel každý desátý dotazovaný.
Reklama

Diskuze

Karel - 11.02.2023 04:55:45
Vodík nám zachová zvyky a bude to elektrika. Jak jednoduché. je to lepší řešení než protlačovaná elektroauta
Vladimír - 31.01.2023 19:39:27
Upřímně - nepotřebuji dojezd 600km, bohatě by mi stačilo 250 a koupil bych to manželce na dojíždění do práce. Akorát to nesmí stát milion. No a já si nechám svůj šestiválec...

Elektromobilní kurýři pro města, test škodovek u Malagy, dříč do hor. Premiérový Autosalon připraven

Otestujeme Fordu E-Transit, Škodu Enyaq RS iV, dieselový Mercedes GLC a zkusíme prodej ojeté Octavie
16.01.2023 11:23
|
1
Reklama

Tereza našla na palubě elektromobilu ID.Buzz nečekanou věc. To je na Nobelovku, prohlásila

Škrabka na led pod víčkem nádrže je pasé. Volkswagen má zajímavější „simply clever“ řešení
04.01.2023 11:44
|
5
Reklama

Dárek za nesmysl? Nesmysl! Bazarovka za pár kaček, s offroadem v Africe a elektromobilem po Evropě

Vánočně laděný Autosalon s pořadovým číslem 51 je připraven. Nenechte si ho ujít
19.12.2022 09:20
|
0

Tak dlouho Norové preferovali elektromobily, až lidé přestali využívat veřejnou dopravu

Masivní přechod na elektromobilitu změnil norské návyky. Bohužel ne všechny k lepšímu
02.12.2022 07:40
|
15

Pražský dealer končí s prodejem vozů DongFeng, nabízí je se slevou. Z trhu ale značka neodchází

Čínské vozy z českých silnic nezmizí. Jednu novou značku bude prodávat i bývalý šéf Hyundai
26.03.2023 18:16
|
18

Ferrari či Bentley slouží v Česku jako služební vozy. Mají je realitky i veterinární ambulance

Průzkum ukázal, jaké firmy využívají také vozy značek Rolls-Royce nebo Lamborghini
23.03.2023 08:03
|
10
Reklama

Němci si udělali z dotací na elektromobily dobrý byznys. Vůz po půl roce prodají za vyšší cenu

Západní sousedé poznali odvrácenou stranu státní pomoci. Každá třetí Tesla už jezdí v zahraničí
14.03.2023 09:28
|
4

Místo dnů klidně i pět týdnů. Prodlužuje se čekací doba na servisy, lidem totiž stárnou auta

Zatímco čekací doby na pořízení aut se zkracují, na servisní zákrok si nyní lidé počkají déle
09.03.2023 10:30
|
6
Reklama
Autosalon TV