Reklama
Nová auta

Toto je první opravdu použitelná elektrická dodávka. Ujede přes 300 km, ale stojí jako luxusní SUV

Při uvedení ekododávek Citroënu, Peugeotu a Opelu na český trh jsme se s nimi také projeli

Automobilky tlačí své elektrické vozy jak to jen jde. V kategorii užitkových aut ale zatím nebylo příliš na výběr, a když už se nějaký ten „pracant“ do zásuvky přece jen objevil, zklamal výkony i dojezdem. Nyní se to má změnit. Automobilky Citroën, Peugeot a Opel posílají na český trh elektrické verze svých modelů Jumpy, Expert a Vivaro ze středně velké kategorie. A to včetně „lidských“ verzí ve třídě MPV. Vyzkoušeli jsme je během prvních jízd po českých silnicích.

Hodně verzí na výběr

Jak bývá zvykem, vozy jsou plus-minus stejné. Pro první svezení jsme si proto vybrali dvě varianty od Citroënu, tedy ë-SpaceTourer z kategorie MPV s devíti místy a po něm i pracovní verzi Citroën ë-Jumpy se třemi sedadly a nákladovým prostorem. Spacetourer se nabízí ve třech délkách (XS, M a XL), Jumpy také, jen se označují L1, L2 a L3. Oba vozy disponují stejným výkonem elektromotoru 100 kW a dvěma kapacitami baterií 50 a 75 kWh s dojezdy dle WLTP až 231 a 330 km.

Po nastartování řidiče samozřejmě čeká naprosté ticho, které při akceleraci nejprve ruší jemný hvizd elektromotoru a ve vyšších rychlostech aerodynamický hluk proudícího vzduchu, který je u takových vozů obvyklý. Je dobré počítat s tím, že jsou elektromobily poměrně těžké. SpaceTourer váží 2087 kg s menší a 2258 kg s větší baterií. Základní hodnota je tak téměř o tři metráky vyšší než u dieselu.

Kvůli vyšší hmotnosti je dobré počítat i s vlažnější akcelerací. V nízkých rychlostech potěší téměř okamžitý nástup maxima točivého momentu 260 Nm. Pomůže to třeba při rozjezdech od semaforů. Pak už ale tah slábne, stovka padne za 12,1 sekundy a maximum je omezeno na 130 km/h. Velmi dobrou zprávou ale je, že během naší krátké jízdy se dojezd proklamovaný palubním počítačem tolik nelišil od tabulkového. Oba vozy byly vybavené větší baterií a odhadovaly, že urazí 310 km na jedno nabití. Neměly ale ujeto tolik, aby se dal tento odhadovaný údaj vypočtený palubní elektronikou považovat za relevantní, a my jsme bohužel neměli čas s nimi jezdit po městě nebo po dálnici, aby se ustálil jízdní styl a výpočet na základě dosavadní jízdy byl přesnější.

Vysoká hmotnost, ale nízké těžiště

Auta v nás ale zanechala velmi pozitivní dojem, ať už šlo o MPV nebo dodávku. Obě byla snadno ovladatelná a zdálo se, že nejen dobře tlumí rozbité vozovky na severním okraji Prahy, ale zároveň se nebojí ani zatáček. Baterie uložené pod podlahou totiž přispívají ke snížení těžiště a tak 300 kg hmotnosti navíc, alespoň z řidičského hlediska, není tolik cítit. Otázkou je, jak budou auta jezdit naložená, my jsme měli oba vozy prázdné.

Problémem, který musí výrobci elektrických dodávek řešit, je užitečná hmotnost a prostornost. Obě hodnoty se totiž se zástavbou tohoto druhu pohonu logicky snižují. Citroënu se ale podařilo parametry udržet na uzdě. Užitečná hmotnost se u SpaceToureru pohybuje od 590 do 976 kg podle verze. U dodávky pak od 925 do 1199 kg. Oba modely utáhnou standardních 750 kg nebrzděného přívěsu, brzděný ale může mít hmotnost maximálně tunu.

Dobrou zprávou je i to, že uvnitř nákladového prostoru dodávky ë-Jumpy nemáte prakticky možnost poznat, že se jedná o elektromobil. Nikde nic nepřekáží, možná kabely, které byly v našem případě jen ledabyle pohozené na podlaze (my bychom je schovali pod sedadlo spolujezdce). Jinak má nákladový prostor podle velikosti karoserie kapacitu 4,6, 5,3 a 6,1 metru krychlového. Elektromobil je tedy stejně praktický jako standardní dodávka.

Cena jako za luxusní SUV

Pokud by elektrické dodávky a MPV Citroënu, Peugeotu a Opelu opravdu zvládaly dojezd přes 300 kilometrů, byly by pro řadu soukromníků i firem zajímavou alternativou k běžným vozům. Ocenili by je třeba i ti, kteří musí jezdit do centra Prahy a nechce se jim platit za parkování. Problém je ale ten, že jde stále o velmi drahý způsob přepravy, který se bude jako investice vracet opravdu jen velmi pomalu.

Citroën ë-SpaceTourer Business začíná na ceně 1 045 000 korun, ale bez DPH. Jde navíc o verzi s 50 kWh baterií a tím pádem o třetinu kratším dojezdem. Zkoušený model s 75 kWh baterií stojí minimálně 1 205 000 korun bez daně, což je 1 458 050 korun s daní. Toto auto tak rázem konkuruje třeba luxusním SUV.

Dodávka je levnější. Model ë-Jumpy pořídíte od 899 tisíc korun bez daně se slabší baterkou a 1 084 000 korun se 75 kWh články. Cena s daní je tedy 1 311 640 korun. A i to je hodně. Zejména když základní Jumpy s dieselovým motorem 1.5 BlueHDi (75 kW) vyjde na 540 tisíc korun bez DPH (653 400 Kč) a dle tabulky by mohl zvládnout až 1100 kilometrů na jedno natankování.
Reklama

Diskuze

Zbyněk - 11.09.2022 18:21:14
Lodičko Nohová drž tlamu bo ti smrdí z huby *****
Lodička Nohová - 12.04.2021 06:23:19
Jejda, dvacet nemůžu. Prý při hromadném nabíjení bych mohl vyhodit pojistky v celém městě.

Hyundai ukázal MPV nové generace. Má rozměry Multivanu či třídy V, není to však dodávka

Nový Hyundai Staria připomíná kosmickou loď. Korejci stvořili dodávku "naruby"
25.03.2021 18:23
|
0
Reklama

Dodávky představují velké riziko. Nejen pro ostatní, ale i pro ty, kdo v nich sedí, odhalil test

19 modelů užitkových vozů prošlo novým hodnocením Euro-NCAP. Výsledky nejsou moc dobré
17.12.2020 19:52
|
4

Nejnovější Autosalon má motto Zběsilá elektřina. Testovali jsme elektro škodovku, dodávku i pitbike

Experti z televizního pořadu mají raději benzin než volty. Elektromobily se od nich mají na co těšit
30.01.2020 10:39
|
0

Už žádné pochody po magistrále a blokování dopravy. Třicítkáři v Praze končí

Aktivisté to napsali v tiskové zprávě s tím, že se jim podařilo nastartovat společenskou debatu
01.03.2024 09:05
|
1

Češi kupují nejvíc červených mazd v Evropě. I díky tomu Japonci vyvinuli unikátní barvu

Mazda slibuje, že červený lak nazvaný Artisan Red Premium bude mít v budoucnu ještě víc modelů
29.02.2024 16:00
|
2
Reklama

Švédské SUV, které má skoro stejně koní jako Ferrari F40. Volvo XC60 je nenápadná raketa

Otestovali jsme nejdražší variantu označenou jako T8, skrývá extra výkonný plug-in hybrid
28.02.2024 16:03
|
3

Hyundai končí se spalovacími modely i30 N a i20 N. Pro Česko si podrží zásobu do konce roku

Výroba v Nošovicích skončí už v dubnu. Automobilka se chce zaměřit na rychlé elektromobily
28.02.2024 09:53
|
4
Reklama
Autosalon TV