Reklama
Nová auta

Testovali jsme elektrifikaci dle Subaru. Z motoru Boxer se stal e-Boxer. Elektřina je sluha, ne pán

Svezli jsme se s SUV Subaru Forester e-Boxer a XV e-Boxer. Spotřeba se snížila o 11 procent
Zdroj: Subaru

Motor typu Boxer

Označení Boxer se používá proto, že se písty motoru uložené vodorovně pohybují protiběžně proti sobě a jejich pohyb tak připomíná boxerské rukavice. Motor je díky tomu plochý. Vozy jím poháněné mohou mít nižší těžiště, lépe rozloženou hmotnost a tím pádem lepší jízdní vlastnosti. Motory typu Boxer jsou většinou čtyřválce na benzin, ale Subaru dokázalo vyvinou i naftový Boxer. Tento typ motoru se používá i u vozů značky Porsche či cestovních motocyklů značky BMW. Mívaly jej i automobily Alfa Romeo nebo legendární Volkswagen Brouk.

Subaru se při elektrifikaci vydalo vlastní originální cestou. Nová pohonná jednotka Subaru e-Boxer spojuje dvoulitrový benzínový agregát a elektromotor integrovaný v upravené automatické převodovce Lineartronic. Vždy spolupracuje s pohonem všech čtyř kol.

V praxi auto funguje jako jakýsi hybrid mezi klasickým hybridem a mild-hybridem. Při rozjezdech se téměř vždy zapojuje benzinový motor, ale elektřina autu pomůže lépe akcelerovat a přitom spotřebovat méně paliva. Při rychlostech mezi 20 - 40 km/h se většinou spustí pouze elektromotor a vůz dokáže při citlivé práci s plynem v tomto režimu ujet výhradně na elektřinu od několika stovek metrů až po necelé dva kilometry. Poté co řidič zrychlí, se do práce zase zapojí zážehový mozor. Velmi často se stává, že automobil najednou pohání elektřina i benzín. Nejčastěji se tomu děje při prudké akceleraci.

V okamžiku, kdy je baterie vybitá, začne se sama dobíjet pomocí rekuperace nebo spalovacího motoru. Její celková kapacita činí 0,6 kWh. To není žádné závratné číslo, ale i tak dokáže systém uspořit až 11 % paliva. Na vlastní kůži se nám podařilo jezdit o skoro půl litru méně, než s klasickým dvoulitrovým motorem. Nabízí také mnohem kultivovanější chod.

V prodeji od prosince

Motor e-Boxer by měl postupně nahradit u všech Subaru klasický Boxer. K zákazníkům se dostane nejdříve v prosinci tohoto roku ve zbrusu novém Foresteru. Na začátku příštího roku ho nalezneme i pod kapotou XV. Základní technické údaje se nebudou lišit u jednotlivých modelů značky (viz tabulka).

Elektrické prvky zvýšily hmotnost o 110 kg, z nichž připadá 60 kg na zadní a 50 kg na přední nápravu. Kila navíc však nejsou v zatáčkách takřka znát. Baterie je namontována pod podlahou zavazadlového prostoru v ochranné konstrukci, tak aby při jakémkoliv nárazu nedošlo k jejímu poškození.

Technické údaje motorizace e-Boxer

Motor e-Boxer
Výkon spalovacího motoru 110 kW/150 koní
Výkon elektromotoru 12,3 kW/16,7 koní
Točivý moment spalovacího motoru 194 Nm
Točivý moment elektromotoru 66 Nm
Kapacita baterie 0,6 kWh
Napětí akumulátor 118 V
Kombinovaná spotřeba (Forester) 7,2 l/100 km
Zdroj: Bart Běhal

Jízdní dojmy z nového e-Boxeru

Testovaný agregát fungoval precizně. Rozdíl proti klasickému Boxeru je znát především při rozjezdech z místa, které jsou díky elektřině ještě hladší a plynulejší. Spolupráce s elektřinou svědčí i bezestupňové převodovce CVT. Auto citelně lépe akceleruje, ačkoli výkon téměř nevzrostl. Spotřeba se v průběhu testu pohybovala okolo 7,0 - 7,5 l/100 km, což je proti minulé generaci posun přibližně o půl litru. Výrobce udává konzumaci pohonných hmot menší o 11%.

Subaru = skvělé terénní vlastnosti. Nový motor e-Boxer posouvá offroadové schopnosti SUV modelů Forester a XV ještě o kus dále. Na mezinárodní prezentaci jsme měli možnost prověřit agilitu dvou vozů s e-Boxerem na závodní motokrosové trati, kde podmínky pro auta byly místy až brutální. Pohled do nebe střídal vyděšený údiv dolů do prášícího písku. Oba modely Subaru však neměly problém a ani jednou nezaváhaly.

Nejvíce mě překvapilo, že na ostrých nájezdových hranách auto nikdy neškrtlo karoserií o zem. Však také světlá výška nového Foresteru zůstala na velkorysých 220 mm. Na testovací dráze nechyběl ani strašidelný boční náklon, při kterém jsem si myslel, že vypadnu skrze okno a modlil se, abychom nešli na střechu. Ani to však nakonec nebyl pro modely Subaru oříšek (myšleno zdolání trasy, nikoli překulení se přes střechu :). Elektromotor nejvíce pomáhá, pokud se zaseknete před nějakým schodem, kamenem, či horizontem a nemůžete jet dále. V tu chvíli jsme zapnuli terénní režim X-MODE a elektřina dopomohla zvýšeným točivým momentem plynule a hravě zdolat překážku.

Více z prezentace motoru e-Boxer v Lotyšsku se dozvíte v dalších materiálech, které přivezeme v nejbližších dnech. Nebude chybět test nového Subaru Forester nebo podrobné fungování systémů X-MODE a bezpečnostního Driver Monitoring System.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Jsou to ještě SUV? Vždyť jezdí jako hatchbacky! Testovali jsme novinky Kia XCeed a Mazda CX-30

Přečtěte si první recenze na dva zcela nové křížence (crossovery), kteří právě přijeli do Česka
06.09.2019 17:55
|
1
Reklama

Subaru Outback v testu spotřeby excelovalo. Řeklo si o menší množství paliva, než udává výrobce

Prověřili jsme apetit motoru Boxer s automatickou převodovkou CVT na různých typech silnic
05.09.2019 15:20
|
12
Reklama

Ve čtvrtečním Autosalonu budeme testovat VW Passat, Subaru Outback i Mitsubishi Eclipse Cross

Sršeň protáhne Moto Guzzi a detailně prolezeme speciální Unimog, který používá ŘSD
04.09.2019 06:39
|
0

Nejvíc terénní kombi všech dob. Vyzkoušeli jsme ho za hustého deště na rozmočených polích

V týdenním testu jsme se podívali na legendární Subaru Outback v limitované edici
22.08.2019 15:26
|
0

Nová Škoda Superb je polykač kilometrů, který vás zahrne komfortem. Vsaďte na naftu

V okolí Lisabonu jsme měli možnost poprvé projet novou generaci vrcholného mladoboleslavského modelu
12.03.2024 16:35
|
0

Chorvatsko je jednou z nejnebezpečnějších zemí pro jízdu autem. Dobře si nevede ani Česko

Studie odhalila evropské státy s nejmenším a naopak i největším počtem úmrtí na silnicích
11.03.2024 16:07
|
2
Reklama

Za překročení rychlosti teď můžete přijít o auto. V plánu už je i další nepříjemná změna

Pokud řidič pojede až příliš rychle, může mu být od 1. března zabaven a následně vydražen jeho vůz
06.03.2024 09:57
|
8

Do Itálie teď raději bez kol. Za jejich převoz v držáku hrozí pokuta až 11 tisíc korun

Oblíbená dovolenková země zmatečně mění pravidla pro převoz kol. Řidiče to může přijít draho
05.03.2024 07:50
|
16
Reklama
Autosalon TV