Reklama
Nová auta

Teslu z trůnu nikdo nesesadí, shodují se manažeři autoprůmyslu. A bojí se o své zisky

Důvěra v budoucí ziskovost klesla ve všech světových regionech, s výjimkou Číny
Zdroj: Bart Běhal, Autosalon.tv

Vypadá to jako vyklízení bojiště bez boje, ale podle nejnovějšího průzkumu GAES společnosti KPMG je většina manažerů v autoprůmyslu přesvědčena, že americká Tesla zůstane s přehledem jedničkou na trhu s elektromobily v západní Evropě, a to především díky rozvoji výroby v berlínské továrně. Německé značky BMW a Audi budou s velkým odstupem druhým a třetím nejvýznamnějším hráčem. Na čtvrtou příčku se dostal Apple, který ale už po skončení průzkumu čerstvě oznámil, že končí s vývojem vlastního elektromobilu. Teprve na šestém místě je čínská firma BYD. Tesla má dominovat i trhu s autonomními vozy, kde jí může konkurovat také Apple a navíc Google. KPMG vyzpovídala 1 041 manažerů autoprůmyslu působících ve 28 zemích včetně Česka.

Zároveň s tím panuje mezi automanažery i skepse ohledně ziskovosti. A to i přes předpokládané zdražení o desetinu. Důvodem jsou především obavy ze zvyšujících se nákladů, menších prodejů, zostřování konkurence a nejistého vývoje ekonomiky. Extrémní důvěra v růst ziskovosti klesla ve všech sledovaných regionech vyjma Číny, kde stoupla z 28 na 36 procent. V západní Evropě se ale podíl respondentů s extrémní důvěrou snížil z 31 na 24 procent a v USA ze 48 na 43 procent. Největší pesimismus panuje v Japonsku, kde důvěra spadla dokonce z 32 na 10 procent.

Nejistota ohledně elektromobility

„Skepse ohledně růstu ziskovosti pramení hlavně z nejistých vyhlídek elektromobility. Na tu autoprůmysl hodně vsadil, ale návratnost těchto investic bude asi pomalejší. Také proto, že na trh přichází četné nové modely elektroaut, jenže současně oslabila poptávka, takže se zostřuje konkurence, což může některé firmy dostat pod značný tlak,“ vysvětlil automobilový expert české kanceláře KPMG Jan Linhart.

Dvě třetiny výrobců předpovídají nárůst cen aut o pět až deset procent. Autoři průzkumu ale upozorňují, že dosažení tohoto zdražení může být obtížné, hlavně kvůli intenzivnější konkurenci a oslabující inflaci. „Uvidíme, jestli případné zdražování zasáhne i nejdynamičtější segment elektroaut, kde se naopak hodně volá po levnějších modelech pro masovou veřejnost. Výrobcům ale objektivně vzrostly náklady a zároveň musí generovat výraznější zisky, aby měly na nutné masivní investice,“ vysvětluje Linhart.

Bude víc elektromobilů?

Právě počet elektromobilů na silnicích a vývoj jejich cen bude klíčový pro budoucí ziskovost automobilek. V průzkumu KPMG se manažeři domnívají, že v roce 2030 budou elektromobily tvořit 30 % evropských prodejů s dalším pozvolným nárůstem. Vlivná lobbistická bruselská organizace Transport & Environment, které se zdá zavádění elektromobility pomalé, ale vyzvala před pár dny EU, aby firmy měly povinnost kupovat pouze elektromobily už od roku 2030. „Firmy mají dostatek finančních prostředků na investice do elektromobilů. Proto musí EU přijít se zákonem, který pokryje velkou část trhu s firemními automobily, a to regulací leasingových gigantů a společností s velkými vozovými parky,“ dodala Anna Krajinská, manažerka pro emise vozidel ve společnosti T&E.

T&E také kritizuje automobilky za to, že se zaměřily především na velké a drahé elektromobily. Pouze 17 % elektromobilů prodaných v Evropě tvoří kompaktní vozy levnějšího segmentu B, zatímco v případě vozů se spalovacími motory je to 37 %. Naopak v segmentu velkých vozů D je podíl bateriových vozů 28 %, ale u spalovacích jen 13 %.

S tím souvisí i otázka, kdy se srovnají náklady na elektrické a spalovací vozy. V minulém průzkumu KPMG uvedlo 72 procent respondentů, že bez dotací bude parity dosaženo nejpozději v roce 2030. Nyní se stejně vyjádřilo jen 62 procent.
Reklama

Diskuze

Peťas - 01.03.2024 06:28:15
Stačí uvolnit patent NT - volná El. energie bezdrátově a pak El.auta mají smysl.
Cyril - 29.02.2024 20:58:11
Úplně by stačil návrat k normálnímu tržnímu hospodářství, bez politické zvůle, násilí a agresivnímu vnucování života na baterky. A Tesla je jen dotační mega podvod.

Tereza zjistila, proč Hyundai Kona patří mezi nejžádanější elektromobily v Česku

V nové generaci se korejské SUV docela zvětšilo a navíc láká na zajímavou cenu
24.01.2024 11:05
|
5
Reklama

Pepa vzal konečně elektromobily na milost. Obrovská Kia EV9 ho totiž zahrnula luxusem

Kia EV9 je obrovský vůz do zásuvky. Má velmi bohatou výbavu, solidní dojezd, ale i vysokou cenu
16.01.2024 10:00
|
2
Reklama

Elektromobil, čtyřkolka i sportovní SUV. Opel Grandland GSe jsou tři auta v jednom

Honza Říha otestoval auto do zásuvky, které má výkonu na rozdávání a jezdí přitom za pár litrů
02.01.2024 18:05
|
0

Rekord v elektromobilu, Pavel Liška v terénu, jak vypadá uniauto. Vánoční Autosalon připraven

Už ve středu na COOLu za 24 hodin projedeme rekordní počet zemí a vyzkoušíme formuli 1 i bugynu
18.12.2023 11:51
|
0

V autě je víc bakterií než na záchodě. Volant ale není zdaleka tím nejšpinavějším místem

Ve vozech, kde cestovaly děti nebo zvířata, se podařilo objevit i nebezpečné bakterie E. coli.
15.04.2024 10:00
|
0

Každý čtvrtý prodaný elektromobil v Evropě bude letos z Číny. Ekologové je chtějí znevýhodnit

Dobývání evropského trhu je u Číňanů v plném proudu a ofenzivu lze označit za úspěšnou
02.04.2024 07:53
|
3
Reklama

U elektromobilu si kola sami neměňte. Riskujete tím poškození baterie

Majitelé elektromobilů by měli nechat výměnu kol na servisu
29.03.2024 19:01
|
19

Povinné ručení zdražuje. Existují ale značky aut, se kterými se dá naopak ušetřit

V únoru narostla průměrná cena povinného ručení v Česku o rekordních 15 procent
08.03.2024 16:13
|
5
Reklama
Autosalon TV