Reklama
Nová auta

Tato auta se spalovacím motorem bude možné koupit i po roce 2035. Jsou to hračky pro bohaté

Limitem je 1000 ročně vyrobených kusů. Do popředí se tak dostanou malé značky
Zdroj: Tiskový servis Praga

Zákaz spalovacích motorů naplánovaný na rok 2035 není absolutní. Návrh nedávno schválený europarlamentem připouští určité výjimky a jednou takovou je limit roční produkce 1000 kusů. Pokud se daný výrobce do tohoto limitu vejde, bude moci osazovat své vozy v podstatě jakýmkoliv motorem, a to i ve druhé polovině třicátých let. Podívali jsme se trochu blíže na to, jakých značek se to vlastně týká a jak by nabídka takových vozů mohla vypadat. Výsledek je vskutku pestrý, protože malí výrobci často produkují hodně zajímavé stroje, ale logicky to nejsou auta určená širokému publiku, čemuž odpovídá také jejich cena. 

Malé značky cítí příležitost, ale...

Pro malé značky je schválený zákaz určitou příležitostí a některé to už také otevřeně prohlásily. „Určitě nám to otevře další dveře,“ uvedl v rozhovoru pro britský Autocaru Neill Briggs, spoluzakladatel britské společnosti Briggs Automotive Company (BAC), která dnes staví nevšední automobil BAC Mono. Tamního trhu se kvůli brexitu nový zákon samozřejmě přímo netýká, ale pro britské značky je výjimka u automobilek s produkcí do 1000 kusů důležitá kvůli exportu do EU. 

Autocar také připomíná, že značky jako BAC nebo Gordon Murray by mohly po roce 2035 na zákazu spalovacích motorů vydělat. Právě k nim by totiž mohli zamířit zákazníci, kteří dnes kupují tradiční supersporty například u Lamborghini nebo Ferrari. Na seznam jmen, která potenciálně budou moci prodávat spalovací motory i po roce 2035, patří také třeba Praga, Kaipan, Wiesmann, Ginetta nebo nizozemský Donkervoort. Všechny značky najdete v přiložené galerii: 

Možná by se této příležitosti mohl chopit i švédský Koenigsegg, který ale v nedávné minulosti koketoval s „lidovým“ modelem. Ten měl přinést roční prodeje v řádu několika tisíc kusů. I Bugatti by se dnes řadilo mezi výrobce, na které by se zákaz nevztahoval, ale je otázka, jak na tom bude tato značka za dvanáct let. V současnosti se ví, že nástupce Chironu bude hybridní, takže si ještě ponechá spalovací motor, co bude následovat po něm, to není úplně jisté.

I řada menších výrobců ale dnes koketuje s elektromobily. Koenigsegg dokonce vyvinul vlastní nový elektromotor, který je velmi malý a extrémně výkonný. Elektrický existuje nakonec také Kaipan, Wiesmann nebo Ariel. Pravdou totiž je, že ani tito malí výrobci nemohou postupné utlumování výroby spalovacích aut tak úplně ignorovat. Potenciálním problémem s výhledem do budoucna je totiž fakt, že řada z nich využívá motory od velkých automobilek. Pokud je velcí výrobci jednou přestanou vyrábět, nezbude než i v tomto segmentu přejít na elektrický pohon. 
Reklama

Diskuze

Mran - 27.02.2023 07:02:07
Nic proti novym technologiim . Ale kazdy trochu technicky schopnejsi clovek vi, ze elektromobilita neni pokrok (od vyroby baterii pres udrzitelnost po zdroj elektriny) A kdo to chvali, je technicky analfabet.
Veritas - 26.02.2023 23:40:34
Nacismus, fašismus,komunismus,socialismus, bolševici, ekologická klika bláznů. Všichni jen dočasně. Svět na baterky možný není !!!

Elektrický směr je jasný, automobilky ani nebudou čekat do roku 2035. Tohle jsou jejich plány

Přehled 23 výrobců, kteří už veřejně deklarovali své plány v oblasti elektromobility
08.11.2022 14:01
|
6
Reklama

Automobilky sice podporují CO2 neutralitu, ale přechod k plné elektromobilitě v roce 2035 nevidí tak růžově jako politici

Evropské sdružení výrobců automobilů vydalo prohlášení v návaznosti na včerejší hlasování EU
09.06.2022 13:06
|
6

Komentář: Evropský zákaz aut se spalovacími motory od roku 2035 je to nejhorší možné řešení

Zákaz by se měl týkat jen nových aut, nikoliv ojetin. Přesto se dá očekávat, že ovlivní jejich ceny
08.06.2022 21:11
|
26

Cupra sází na elektromobily, chystá se dobýt Ameriku a brzy ukáže Tavascan. Seat zatím stojí stranou

Ve Španělsku vznikne gigafactory a kvůli elektromobilům je masivně investováno do Martorellu
24.03.2023 08:02
|
1

Dálniční známky se změní. Ministerstvo zveřejnilo přehled novinek, které pro řidiče chystá

Příští rok bude do prodeje zavedena jednodenní dálniční známka, přijdou ale i další změny
22.03.2023 15:55
|
15
Reklama

Spalovací motor je zachráněn. V EU se bude prodávat i po roce 2035, ovšem pod jednou podmínkou

Výrobce bude muset zajistit, aby auto nestartovalo, pokud do něj někdo natankuje klasický benzin
22.03.2023 09:31
|
14

Nesouhlas se zákazem spalovacích motorů v EU roste. Do skupiny odpůrců se přidalo i Slovensko

Spalovací motor má v Evropské unii ještě naději. Řada států se ho totiž jen tak nechce vzdát
20.03.2023 07:30
|
4
Reklama
Autosalon TV