Reklama
Řidičův chleba

Komentář: Evropský zákaz aut se spalovacími motory od roku 2035 je to nejhorší možné řešení

Zákaz by se měl týkat jen nových aut, nikoliv ojetin. Přesto se dá očekávat, že ovlivní jejich ceny
Zdroj: Jan Blažek, Autosalon.tv

Evropský parlament ve středu schválil na popud Evropské komise návrh, podle kterého se zakazuje prodej osobních a lehkých užitkových aut se spalovacími motory od roku 2035. Od té doby by měly být k dispozici nové vozy pouze s elektrickým pohonem. Podle europoslanců se zákaz nevztahuje na starší modely a prodej ojetin, lidé také nadále budou moci jezdit se svými vozy na benzin a naftu. Tedy dokud budou fungovat.

Chování řidičů se nesmí ovlivňovat silou

Evropská komise svým rozhodnutím řidičům tvrdě diktuje, jaké vozy si budou moci koupit už za 13 let. Zároveň tím jasně určila vývoj automobilek na další dekádu. Jasně také vyslala signál, že výrobci aut nemají ani uvažovat o jiných možnostech, než je elektrický pohon. Například koncern Volkswagen pracuje na vývoji paliva z obnovitelných zdrojů. Teď by jeho další práce na tomto projektu už postrádala smysl.

Nejhorší na tom ale je, že EU nyní lidem účinně diktuje, jaká auta si smí kupovat. A to bez ohledu na to, jestli jde o rozumné a hlavně dostupné řešení. Hlavním problémem elektromobilů je stále jejich extrémně vysoká cena vůči autům se spalovacími motory, která ani za několik let neklesla na hranici, kde by se stal vůz do zásuvky dostupným široké veřejnosti.

Jakoby úředníci z Bruselu zůstali zavření ve své sociální bublině, kde lidé nosí na míru ušité obleky, místo vaření chodí do restaurací na sushi a pobíhají z meetingu na brainstorming zakončený briefingem. Jenže existuje nemalé procento lidí, kteří bydlí v Horní Dolní a auto nutně potřebují ke každodennímu dojíždění za prací ve 20 kilometrů vzdálené fabrice. Jistě, stále si budou moci hýčkat svou stařičkou Škodu Fabia nebo Renault Thalia. Jenže tahle auta se také jednou rozpadnou. A když už, tak rychlonabíječku ve vesnici se 150 obyvateli jen tak někdo nepostaví.

Lidé v Bruselu navíc zapomněli na to, že zájem o zboží má určovat především spotřebitel. Zatím jsou auta do zásuvky pro většinu obyvatel EU nevýhodná. Tedy pardon, až na země, kde na ně vlády přispívají z daní vybraných ode všech – i chudí tak posílají peníze bohatým, aby si mohli koupit nové trendy auto na elektřinu. Možná by místo toho jen stačilo počkat, jak se věci vyvinou a zda nakonec přece jen nebude elektrické auto stát stejně jako spalovací. Pokud by to tak bylo, lidé si přece sami vyberou, co je pro ně výhodnější.

Ještě je šance na záchranu

Naštěstí ještě není úplně vymalováno. Europoslanci hlasovali o pozici EP k návrhu Evropské komise (EK). Následovat bude posléze jednání zástupců EP a EK se zástupci Rady EU, tedy členských zemí, takzvaný trialog. Výsledný kompromis bude znovu potvrzovat parlament i Rada. Proto je ještě šance, že se takto ostré řešení podaří zvrátit nebo alespoň zmírnit. Určitou naději přináší i skeptický postoj některých českých evropských činitelů.

Europoslanec Alexandr Vondra z ODS podle ČTK řekl, že ceny ojetin půjdou pravděpodobně nahoru. „Ceny budou zvedat také nové vozy (de facto jen elektromobily), které budou drahé úměrně tomu, jak drahé budou jejich baterie,“ prohlásil. „Počítejme s tím, že to způsobí pořádný průvan v peněženkách spotřebitelů. Budu i proto doufat, že členské státy v následných jednáních najdou kompromisní řešení, které zmírní dopady na firmy a zlepší výhledy lidí na koupi nových vozů,“ dodala podle ČTK zklamaně europoslankyně Martina Dlabajová z ANO.

Sám rozhodně nejsem nepřítelem elektromobility. Auta do zásuvky považuji zatím za velmi zajímavé na cestování po městě a u vybraných extra drahých modelů už dokonce i přes celý kontinent. Jen jde o velmi nákladné řešení, které by se lidem nemělo vnucovat. Pokud jsou elektromobily přeci tak dobré, cestu k zákazníkovi si nakonec najdou.
Reklama

Diskuze

fckcrs - 07.09.2022 14:33:12
Bez zákazu spalovacích motorů nedosáhneme uhlíkové neutrality. Ať se investuje raději do moderních, rychlých a pohodlných rychlovlaků.
Radim - 04.08.2022 08:13:27
Nechapu a nerozumim proc nekdo Suverenimu statu jako jsme my Ceska Republika stale diktuje co delat a jak poslouchat nejaky Brusel.Pred x lety to byl Berlin se stejnou snahou.Pametnici urcite pamatuji... Neni Uz na case nejakou Unii poslat k sipku?

Škoda Elroq je název pro nový elektromobil z Mladé Boleslavi. Bude levnější než Enyaq iV

Nejde ale o finální jméno. Přesné pojmenování totiž bude zřejmé až v poslední fázi vývoje
03.06.2022 11:50
|
6
Reklama

Tým Autosalonu ustanovil světový rekord. S elektromobilem projel 14 zemí za 24 hodin a pět minut

Že se s autem na baterky nedá dálkově cestovat? Hyundai Ioniq 5 za den ujel 1875 kilometrů
11.05.2022 21:00
|
16
Reklama

Rekordní jízda s elektromobilem, výstava veteránů a test nové Škody Karoq. Lákadla, která nabídne premiérový Autosalon

Tým Autosalonu vyzkoušel, kolik zemí se dá projet autem do zásuvky za 24 hodin.
09.05.2022 10:47
|
0

Ze zdánlivě výhodné koupě ojetého elektromobilu se může kvůli ceně baterie rychle stát noční můra

Bazarové elektromobily vyžadují před koupí více prověřování než klasické vozy
04.05.2022 18:06
|
6

Nové DS 7 je v Česku. Luxusní SUV pro milovníky elegance si zachovalo pohon, kterého se jiní zbavují

I když jsou v nabídce hned tři plug-in hybridní motory, nejlevnější volbou je stále nafta
29.11.2022 10:39
|
0

Kolem chaty máme 50 nabíječek. Ford se v nové kampani snaží nalákat Čechy do elektromobilů

Kampaň má vycházet z diskusí na internetu, ve kterých lidé vyjmenovávají nevýhody aut do zásuvky
28.11.2022 12:23
|
5
Reklama

Poprvé za volantem Peugeotu 408. Podlehnout trendům někdy nemusí být vůbec špatné

Řídili jsme nový crossover s nejvýkonnějším plug-in hybridním pohonem. Je tichý, bude ale drahý
26.11.2022 19:17
|
0

Anketa o evropské auto roku má sedm finalistů. Jsou to elektromobily a hybridy do zásuvky

O titul bude bojovat třeba elektrické MPV Volkswagen ID.Buzz nebo SUV Nissan Ariya
24.11.2022 15:56
|
2
Reklama
Autosalon TV