Reklama
Nová auta

Otočený střešní box dojezd opravdu nezvýší. Důvody by měly zajímat i některé majitele běžných vozů

Nešvar části elektromobilistů v podobě otáčení střešního boxu proti směru jízdy je hlavně nebezpečný
Zdroj: youtube.com/Electro Dad

Dojezd elektromobilů je zejména na dlouhých cestách naprosto zásadní a ani u většiny nejnovějších elektrických modelů ho není na rozdávání. Proto uživatelé často řeší, jak spotřebu elektrické energie při jízdě snížit a tím si dojezd prodloužit. Nejsnazším způsobem je samozřejmě volba nižší cestovní rychlosti, což je dvojnásob účinné ve chvíli, kdy na střeše vezete střešní box. Ten totiž aerodynamický odpor logicky výrazně zvyšuje. Mezi elektromobilisty se ale začaly šířit zvěsti o fintě, jak si v takové situaci pomoci. Stačí prý otočit střešní box proti směru jízdy a jeho odpor by měl být nižší. Dělat byste to ale rozhodně neměli. 

Ani účinné, ani bezpečné

Trik s otáčením střešního boxu v kontextu snížení jeho odporu a prodloužení dojezdu se objevil zhruba před dvěma lety. Tehdy jeden švédský majitel Tesly Model 3 provedl netradiční pokus a porovnal jízdu s řádně namontovaným boxem a s boxem otočeným proti směru jízdy. Výsledkem údajně mělo být, že klasicky umístěná „rakev“ snižuje aerodynamickou účinnost auta o 16 %, zatímco při jízdě s boxem otočeným vyšším koncem vpřed činí dopad na aerodynamiku pouze 3,6 %.

To vzbudilo diskuzi a do podobných pokusů se pustili i někteří čeští propagátoři elektromobility. Jízdu do Itálie v tomto stylu absolvoval například Jan Staněk z YouTube kanálu Electro Dad. Ačkoliv určitou logiku by výsledek švédského pokusu teoreticky dávat mohl, zcela zaručeně se nedá doporučit jako univerzální řešení. Navíc je to nebezpečné.

Střešních boxů je velké množství a mají různou konstrukci. Některé by snad i mohly mít při otočení proti směru jízdy z pohledu aerodynamiky celkem příznivý tvar (křídlo letadel je také na náběžné hraně vyšší), ve většině případů to ale platit nebude. Jiné proudění vzduchu kolem boxu, než na jaké byl navržen, by navíc mohlo znamenat i riziko, že se pootevře. Kromě toho rovněž záleží, na kterém konkrétním automobilu ten který konkrétní střešní box máte. Něco bude dobře fungovat na menších kombících, na velkých SUV ale může být ta stejná „rakev“ třeba hlučnější. No a pak tu je faktor bezpečnosti.

„Za výrobce je montování střešního boxu proti směru jízdy absolutní nesmysl. Boxy jsou konstruovány s ohledem na aerodynamiku a také s ohledem na bezpečnost. Vše prochází bezpečnostními zkouškami. Testuje se náraz vozu zepředu i zezadu s cílem zamezit situaci, kdy předměty vyletí při nehodě z boxu ven. Jak se bude box chovat ve chvíli, kdy bude na střeše namontován opačně, není možné říci, protože takový scénář se netestuje a box pro takovou situaci není navržen. Proto se v návodu přesně uvádí, jakým způsobem má být box na střeše namontován,“ vysvětluje Aleš Korbel, obchodní ředitel společnosti Neumann.

Upevněte i náklad

Málo se také mluví o ještě jedné skutečnosti, která má na bezpečnost při nárazu s namontovaným střešním boxem zásadní vliv. Nestačí, když náklad do boxu jen tak naházíte. „Náklad musí být v každém případě uvnitř boxu upevněn, přestože to mnozí nedělají. Nepřipevněné lyže mohou z boxu při nárazu vyletět klidně deset metrů daleko,“ doplňuje Korbel. 

Právě bezpečnostní aspekt nešvaru v podobě obrácené montáže střešního boxu by měl zajímat nejen elektromobilisty, kteří v něm občas vidí cestu ke zlepšení dojezdu, ale i majitele běžných vozů. Občas je totiž možné vidět na silnicích automobily s dvojicí boxů na střeše, kdy kvůli směru jejich otevírání je jeden také otočen proti směru jízdy.

Nejlepší je to bez boxu

Jak tedy snížit odpor vzduchu, když se nám náklad do elektromobilu (nebo kteréhokoliv jiného vozu) nevejde? „Obecně platí, že čím blíže je střešní box ke střeše, tím nižší je jeho odpor a současně se s tímto také snižuje aerodynamický hluk,“ dodává Korbel. Na tento detail je dobré myslet třeba už při výběru střešních nosičů.

Některá konstrukční řešení mohou být pro některé uživatele zbytečně vysoká. Vliv na aerodynamiku má také to, jak moc box přesahuje horní hranu čelního okna. V malé míře by tedy mohlo pomoci snažit se posadit box dále směrem k zádi, ale i to má své limity. Jednak pokud jde o možnosti uchycení boxu k nosičům (i nosičů samotných k automobilu), a zároveň kvůli otevírání zadních dveří.

Vůbec nejlepší situace je samozřejmě ta, kdy na střeše žádný střešní box není. Hodí se připomenout, že na trhu existují boxy připravené pro uchycení na tažné zařízení, které spousta dnešních elektromobilů nabízí.
Reklama

Diskuze

Marcel74 - 17.05.2022 17:27:05
IQ uživatelů EV je opravdu na vysoké úrovni...
Tomáš - 17.05.2022 13:09:49
Jenom pako vylízaný může namontovat rakev obráceně a ještě mít pocit, že se mu sníží aerodynamický odpor vzduchu.

Každá desátá tesla neprojde technickou kontrolou. Méně spolehlivé jsou už jen dacie

TÜV Report se letos vůbec poprvé zaměřil také na elektromobily. Výsledky nejsou zrovna příznivé
02.02.2022 13:31
|
11
Reklama

Tesla zakáže ve svých autech počítačové hry za jízdy. Potvrzení, že hraje spolujezdec, nestačí

Jde o funkci „passenger play“, kterou automobilka do svých vozů nainstalovala teprve nedávno
27.12.2021 11:55
|
1

Auta do zásuvky už začínají dobývat i kategorii ryzích sporťáků. Průkopníky byly BMW i8 a Tesla S

Nejnovějším přírůstkem je Audi e-tron GT inspirovaný Porsche Taycan
14.05.2021 10:38
|
0

Citroën C4 X je další francouzský kříženec mnoha kategorií. Na diesel naštěstí nezapomněl

Novinka spadá mezi Citroën C4 a C5 X. Do prodeje dorazí na podzim
30.06.2022 15:40
|
3

Ani v ráji elektrické mobility nechce většina zákazníků jezdit s elektromobilem na delší dovolenou

Nedávný průzkum ukázal, že i v Norsku má spousta lidí pořád obavy z delších cest elektromobilem
30.06.2022 13:33
|
2
Reklama

Nová Honda Civic vstupuje na český trh. Známe ceny i to, jak si stojí v porovnání s konkurenty

Civic nejnovější generace pořídíte výhradně s hybridním pohonem. Připravte si minimálně 770 tisíc
30.06.2022 07:46
|
1

Hyundai ukázal elektrický Ioniq 6 v celé jeho kráse. Nejen Tesla Model 3 bude mít velký problém

Automobilka slibuje perfektní aerodynamiku a spoustu technologických vychytávek. Máme se na co těšit
29.06.2022 09:38
|
3
Reklama
Autosalon TV