Reklama
Nová auta

Škoda plánuje vyrábět více levnejších aut, v Boleslavi bude vyvíjena také nová generace VW Passat

Největší česká automobilka zatím ustála koronakrizi a plánuje masivní expanzi na rozvojové trhy
Zdroj: Škoda Auto

V Mladé Boleslavi se uskutečnila tradiční výroční tisková konference, na které zástupci automobilky hodnotili uplynulý rok a nastínili svoje plány do budoucna. Navzdory pandemii koronaviru dodala Škoda už posedmé za sebou svým zákazníkům na celém světě více než jeden milion vozů. Konsolidovaný čistý zisk automobilky nicméně klesl o 52 procent na 15,2 miliardy Kč. Nekonsolidované tržby se snížily o 7,6 procenta na 424,3 miliardy Kč. Důvodem poklesu byl vedle dopadu pandemie koronaviru na nižší výrobu a prodej aut i nepříznivý vývoj směnných kurzů.  

Více aut, méně zaměstnanců?

Automobilka letos uvede čtvrtou generaci Fabie, představí elektrický model Enyaq ve verzi kupé a chystá modernizované modely Kodiaq a Karoq. Do Číny přijde nová Octavia Pro, v Indii již firma představila lokální model Kushaq.

"S odpovědností za regiony Ruska a Severní Afriky jsme vedle Indie od koncernu Volkswagen převzali další úkoly. Příští generaci modelu Superb budeme vyvíjet společně s modelem VW Passat v Mladé Boleslavi, vyrábět se budou od roku 2023 v koncernovém závodě Bratislava. Díky tomu se v našem závodě v Kvasinách uvolní kapacity pro více než 150 000 vozů značky Škoda. Tyto kapacity využijeme na zvýšení výroby našich oblíbených modelů SUV a následníka modelu Fabia Combi," dodal předseda představenstva Thomas Schäfer. Výrobní kapacita modelu Enyaq má letos dosáhnout 350 vozů denně. Firma zároveň chystá další menší elektromobil na koncernové platformě MEB.

Současně s růstovými plány ale nedávno vyplul na povrch záměr vedení firmy na zeštíhlování zaměstnaneckého stavu. Podle odborů chce automobilka od letoška do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o pět procent, tedy asi o 3 000 lidí. Zastavil se už například nábor nepřímého personálu, a to zejména mimo výrobní oblasti.

Vedení odborové organizace nicméně zatím za výrobními plány automobilky stojí: "Budeme bojovat za výrobu každého kol", uvedl předák sdružení Kovo Škoda Auto Jaroslav Povšík. Podle něj si trojice českých závodů škodovky během loňské 39 dnů trvající odstávky uvědomila, jak je následné uvedení závodů do provozu náročné, firma navíc do bezpečnostních opatření, aby se podobné uzavření opakovat nemuselo nainvestovala 1,3 miliardy korun.
Reklama

Velké plány s bateriemi

Vedení Škody opětovně potvrdilo přenesení výroby vlajkové lodi Superb z Kvasin do Bratislavy Její příští generace se bude od roku 2023 vyvíjet společně s modelem Volkswagen Passat v Mladé Boleslavi a vyrábět se bude na Slovensku. Tím se v kvasinském závodě uvolní kapacity pro výrobu více než 150 000 vozů. V ČR budou využity na zvýšení objemu výroby oblíbených SUV modelů a také pro následníka modelu Fabia Combi, s čímž souvisí i globální snaha automobilky nabídnout více cenově dostupných modelů a "startovacích" verzí jednotlivých typů. 

Strategicky ještě zásadněji vypadají velkolepé plány na výrobu baterií pro koncernové elektromobily.  Už více než rok vyrábí Škoda v hlavním závodě v Mladé Boleslavi vysokonapěťové baterie, které se montují do modelů Superb iV, Octavia iV i dalších plug-in hybridních vozů značek Volkswagen, Audi a Seat. Rozšíření zelené energie a celostátní dobíjecí infrastruktury bude podle zástupců značky  rozhodující pro průlom elektromobility na domácím českém trhu.

Automobilka zvažuje všechny možnosti spolupráce a projekty na podporu dalšího rozvoje elektromobility a rovněž vítá úvahy o možné výstavbě gigatovárny, s cílem dále posílit Českou republiku jakožto centrum automobilového průmyslu a zároveň zajistit její budoucí konkurenceschopnost.   

Diskuze

KAZATEL - 24.03.2021 23:21:39
Lidové auto?Prosím na kolenou,vyrábějte i jednoduché levné auto.A neříkejte,že to nejde,protože to vám neuvěřím.Není vůle,není fantazie?
Tom T - 25.03.2021 09:32:32
Právě koukám na auta co si pořídím, všechy tříválce jsem hned vyřadil, tablaty na kolečkách také zbývá fiat a Lada Lada nabízí 1,6 16 atmo 4 vál. kombi za 350. fiat má lepší servisní sít ale je o 50 dražšší. uvidíme asi se na to budu muset opít.

Nová Škoda Fabia může jet rychleji než BMW řady 3 nebo jaguar. Přitom se spokojí s nízkou spotřebou

Se čtyřválcovým benzinovým turbomotorem činí maximální rychlost 225 km/h. Spotřeba 5,6 litru
21.03.2021 18:13
|
6
Reklama

Škoda Motorsport slaví 120. výročí limitovanou edicí fabie. Má výkon 291 koní a jede přes 200 km/h

Pokud chcete jeden z dvanácti kusů závodního speciálu vlastnit, připravte si víc jak pět milionů
16.03.2021 07:36
|
4

Maskovaná Škoda Fabia 4. generace se proháněla v Rakousku. Měla speciální kamufláž pro utajení

Automobilky přistupují k maskování černobíle. Škoda přidala i barvy
10.03.2021 09:13
|
1

Tatra 700 pěla labutí píseň luxusních osobních aut z Kopřivnice. Stojí minimálně tři milióny korun

Nástupkyně legendární šestsettřináctky měla premiéru před 25 lety
18.04.2021 08:30
|
1

Nejspolehlivější motory nemají Němci, Japonci ani škodovky. Statistika přinesla překvapivé výsledky

Podle britské pojišťovny Warranty Direct je na tom nejlépe Renault. Koncern VW neuspěl
17.04.2021 09:14
|
32
Reklama

Škoda představila modernizovaný Kodiaq. Vrací se nejsilnější provedení RS, a bude ještě rychlejší

Kromě designu se mění i technika a výbavy největšího SUV vyráběného v Česku. Končí provedení Scout
13.04.2021 10:00
|
9

Jízdní dojmy: Špičkové Audi RS e-tron GT má výkon jako F1 před 30 lety. Místy nahání strach

Čtyřmístné kupé je vlastně Porsche Taycan v dostupnějším balení. Jede ale skoro stejně!
12.04.2021 09:33
|
1
Reklama
Autosalon TV