Reklama
Nová auta

Nová Škoda Fabia může jet rychleji než BMW řady 3 nebo jaguar. Přitom se spokojí s nízkou spotřebou

Se čtyřválcovým benzinovým turbomotorem činí maximální rychlost 225 km/h. Spotřeba 5,6 litru
Zdroj: Tiskový servis Škody Auto

Novou Škodu Fabia už jsme v rakouském Zell am See otestovali, byť zatím pouze v předprodukčním zamaskovaném provedení. Z této akce už jsme psali o prvních jízdních dojmech i o tom, jak nová Škoda Fabia vyrostla. Tentokrát se podrobně zaměříme na pohonné jednotky. Pod kapotou testovaného kousku byl sice motor 1.0 TSI 81 kW spřažený se sedmistupňovým automatem DSG, ale největší pozornost se upírá na návrat čtyřválcového motoru pod kapotu malého hatchbacku. S motorem 1.5 TSI vždy spojeným s převodovkou DSG totiž bude mít čtvrtá generace Škody Fabia úctyhodné parametry.

Rychlejší než starší Fabia RS

Nová Škoda Fabia 1.5 TSI bude uhánět až 225 km/h. To je více, než aktuální provedení Audi A6 S5 TDI S tronic, BMW 318i, Mercedes třídy C ve verzi 180 nebo Jaguar E-Pace. A samozřejmě mnohem více než jakýkoli vůz značky Volvo, jejichž omezovač nedovolí překročit maximum 180 km/h. Stejné maximální rychlosti dosahují některá provedení BMW řady 5 nebo Octavia RS iV.

Zajímavé je i porovnání se sportovně laděnou Fabií RS, která se naposledy nabízela v druhé generaci. Ta dosahovala s motorem 1.4 TSI maximální rychlosti 224 km/h. Fabia RS první generace s naftovým motorem 1.9 TDI PD dokonce dosahovala pouhých 204 km/h.

"Ani ve čtvrté generaci Fabie se nepočítá se sportovním variantou RS," uvedl pro Autosalon.tv Jiří Dytrych, který má ve Škodovce na starosti malá auta. Motorizace 1.5 TSI DSG s maximálním výkonem 110 kW v kombinaci s výbavou Monte Carlo ji však může ve světle výše zveřejněných technických dat plnohodnotně nahradit.

Zajímavé jsou i další technické údaje nové Škody Fabia 1.5 TSI, které se nám podařilo zjistit. Zrychlení z místa na 100 km/h má dosáhnout během 7,9 s (rychleji než Mini Cooper) a spotřeba podle reálné metodiky WLTP má při běžné jízdě dosahovat pouze 5,6 litru benzinu na 100 kilometrů. Jak se podařilo takových hodnot dosáhnout?

"Mezigeneračně jsme snížili hmotnost, a zejména výrazně vylepšili aerodynamiku," objasňuje šéf vývoje šasi a pohonných jednotek Martin Hrdlička. Právě nejlepší aerodynamika mezi všemi konkurenty má být klíčem k úspěchu nové Fabie.
Reklama

Posílí nejslabší motory

Současný základní motor Škody Fabia 1.0 MPI má nejnižší výkon (44 kW) ze všech nových aut prodávaných na českém trhu. Následovnice se v tomto ohledu vylepší. Benzinový tříválec prošel značnou modernizací, která mimo jiné znamená zvýšení výkonu slabšího provedení na 48 kW a silnějšího z 55 na 59 kW. Základní tříválce bez turba budou spřaženy výhradně s pětistupňovou manuální převodovkou. Proč se nebude řadit šestka? Aby mohla základní cena zůstat na rozumné úrovni.

Prostřední výkonovou úroveň nabídnou u Fabie tříválce s turbem 1.0 TSI, jejichž výkon zůstane na současných 70 a 81 kW. Také u slabšího provedení bude manuální pětistupňová převodovka. U sinějšího lze volit mezi šestistupňovou, nebo sedmistupňovým automatem DSG. Právě tuto verzi už jsme testovali, ale nadšení jsme ze spolupráce motoru s převodovkou nebyli. Chtělo by to lepší plynulost.

Spotřeba litrových motorů se má podle Martina Hrdličky pohybovat v reálném cyklu WLTP kolem pěti litrů benzinu na 100 km, což je ekvivalent kolem 100 g CO2 na kilometr. Nová Škoda Fabia tak nebude daleko od 95 g požadovaných Evropskou unií pro průměr ze všech prodaných vozidel (platí pro celý koncern VW). Možná i proto se u nové Škoda Fabia nechystají žádné elektrifikované varianty, a to dokonce ani mild-hybridní. Důvod je stejný jako u pětistupňové převodovky. Udržet náklady na rozumné výši. Nepočítá se ani s diesely nebo provedením na zemní plyn.

Zajímavostí je možnost volby velikosti nádrže. Základní verze bude mít 40 litrů, ale připlatit si lze za padesátilitrovou, se kterou pak bude mít nová Škoda Fabia dojezd na jedno natankování blížící se 1000 km. Nádrž bude přitom v obou případech stejně velká, lišit se bude pouze odvzdušňovacími kanálky. Co za tím je? Boj o každý gram CO2. Menší množství paliva v nádrži znamená nižší hmotnost vozu.

Diskuze

Tom - 21.03.2021 20:46:18
logika i ekologie jde stranou - vyrobíme 50L nádrž, přidáme tam nějakou komplikaci a za příplatek tam ta komplikace nebude.. zajímalo by mě jestli je efektivní o o čtvrtinu častější otevírání-větání nádrže než vozit o pár kg víc O 6ti kvaltu ani nemluvě.
EyelessCZ - 21.03.2021 23:02:48
Není to ten poskakující 1.5, na který si stěžují u Golfů a T-roců?

Škoda Favorit se měla vyrábět i jako kupé, sedan nebo MPV jako Berlingo. Funkční prototypy existují

Favorit mohl být i mnohem krásnějším autem. Nebýt nezbytných socialistických kompromisů
20.03.2021 08:26
|
16
Reklama

Škodovka v únoru v Evropě převálcovala Mercedes, BMW i Renault. Vyšvihla se mezi absolutní elitu

Výrazný meziroční pokles je logický, česká automobilka z něj však vychází relativně spokojená
17.03.2021 14:52
|
14

Škoda Motorsport slaví 120. výročí limitovanou edicí fabie. Má výkon 291 koní a jede přes 200 km/h

Pokud chcete jeden z dvanácti kusů závodního speciálu vlastnit, připravte si víc jak pět milionů
16.03.2021 07:36
|
4

První test Volkswagenu ID.4: Snaha být plnohodnotným autem z něj čiší. Někdy až přehnaně

Nový elektromobil nabízí v mnoha ohledech více než běžné SUV. Gigantická kola si ale mohl odpustit
25.03.2021 10:55
|
0

Sbohem, chlape, budeš nám chybět! Test Volkswagenu Amarok 3.0 V6 150 kW Canyon

Je poslední šance si tenhle chlapácký pickup pořídit jako nový. Na skladech zbývají jednotky kusů
14.03.2021 17:52
|
1
Reklama

Nová Škoda Fabia bude obr. Do šířky přeroste Octavii II, kufrem trumfne Ford Focus nebo Opel Astra

Mladoboleslavská automobilka nabídne u čtvrté generace malého hatchbacku pořádný kus auta navíc
06.03.2021 08:51
|
51

První test nové Škody Fabia: Konkurenty přerostla, vyčnívá i jízdními vlastnostmi. Až na automat

Vyrábět se začne v červnu, prodávat v červenci. Ceny nemají být o moc vyšší než u současné generace
25.02.2021 08:00
|
6
Reklama
Autosalon TV