Reklama
Nová auta

Škoda v prvním čtvrtletí letošního roku slušně vydělala. Koronavirové pandemií navzdory

Od začátku roku dodala mladoboleslavská automobilka zákazníkům na celém světě 232 900 vozů
Zdroj: Škoda Auto

Rekordně úspěšné minulé roky znamenají, že současný celosvětový propad automobilového trhu nemá pro českou automobilku zatím fatální následky. Provozní zisk Škody sice za první čtvrtletí klesl o 25 procent, ale stále zůstal na 307 milionech eur. Tržby se firmě v prvním čtvrtletí snížily oproti minulému roku o 1,4 procenta na 4,85 miliardy eur.

V Rusku růst, pokles v Číně

Z hlediska prodaných aut dokázala značka meziročně růst jen v Rusku (+ 13,9 %), kde se pandemie projevila až později. Výrazný je naopak pokles v Číně, kde Škoda ztratila takřka 55 procent. V západní a východní Evropě zaznamenala cca dvacetiprocentní prodejní pokles, ve střední Evropě desetiprocentní.

"Jaký dopad bude mít pandemie koronaviru covid-19 v příštích měsících na celosvětový prodej vozů, nedokáže dnes nikdo přesně odhadnout. Jedno je však jasné: zastavením výroby jsme ve Škodě Auto ztratili více než 100 000 vozů," řekl předseda představenstva Bernhard Maier.

Šéf automobilky nepopírá, že pro další vývoj bude klíčová spolupráce se státem: "Naše společnost si strategicky vede dobře, má velmi dobrý základ a atraktivní, moderní modelové portfolio. Nyní však potřebujeme rychlé a cílené státní stimuly pro celou ekonomiku, aby byla dlouhodobě zajištěna pracovní místa a znovu obnovena důvěra ve společnosti.“
Reklama

Návrat na loňskou úroveň snad koncem roku

Podle člena představenstva Škody odpovědného za finance a IT Klause-Dietera Schürmanna se vzdor dobré kondici firmy bude spořit: „Ekonomické dopady pandemie koronaviru Covid-19 a nezbytných opatření, přijatých k jejímu utlumení, pociťujeme velmi výrazně. Propadající se odbyt, negativní efekty směnných kurzů a klesající tržby výrazně ovlivnily výsledek. V současné situaci má zajištění likvidity zásadní význam.

Škoda podle Schürmanna přijala rozsáhlá opatření pro krátkodobé efektivní snížení nákladů a výdajů. "S ohledem na další finanční rizika a dopady pandemie Covid-19 musíme postupovat obezřetně. Největší zátěž, plynoucí z aktuální krize, očekáváme ve druhém čtvrtletí, s následným postupným zotavením ve třetím a možným návratem na loňskou úroveň ve čtvrtém čtvrtletí."

Největší propad očekáváme ve 2. čtvrtletí

Podle Simony Havlíkové z tiskového oddělení mladoboleslavské automobilky jsou dopady koronavirové pandemie vážné, vývoj ani rozvoj firmy by však zpomalit neměly: 

1/ Jak se odstávka výroby, resp. současná situace okolo koronaviru podepíše na dodacích lhůtách nových vozů?

S prodloužením délky dodávek našich vozů v současné době nepočítáme. Rozhodující však bude následující období tří až čtyř týdnů, zda se nám podaří přiblížit se k plné kapacitě výroby. Zároveň také bude záležet na počtu objednávek od našich obchodníků. Konstantně analyzujeme naše výrobní možnosti a možnosti našich dodavatelů a pracujeme tak na tom, aby naše dodací lhůty byly co nejkratší. 

2/ Výroba po odstávce tedy ještě na 100 % neběží?
V současné době vyrábí Škoda bez nočních směn. První dokončený vůz sjel z výrobních linek automobilky v pondělí 27.4. odpoledne v závodě v Kvasinách. Během prvního týdne výroby bylo v našich tuzemských závodech celkem vyrobeno na čtyři tisíce nových aut. 

3/ Má už automobilka nějaký ekonomický výhled na zbytek roku?
Jaký dopad bude mít pandemie koronaviru Covid-19 v příštích měsících na celosvětový prodej vozů, nedokáže dnes nikdo přesně odhadnout. Jedno je však jasné: zastavením výroby jsme ztratili více než 100 000 vozů. V porovnání s rekordními výsledky roku 2019 se jasně ukazuje, jak současná ekonomická situace a nezbytná opatření, přijatá proti dalšímu šíření pandemie koronaviru Covid-19, citlivě zasáhla naši obchodní činnost. Tento vliv je patrný při pohledu na dodávky zákazníkům: od ledna do března 2020 dodala česká automobilka zákazníkům na celém světě celkem 232 900 vozů, což je výrazně méně, než v loňském roce (první čtvrtletí 2019: 307 600 vozů; letos tedy -24,3 %). Největší zátěž, plynoucí z aktuální krize, očekáváme ve druhém čtvrtletí. 

4/ Ovlivní epidemie nějak vývoj? Zpozdí uvedení nových modelů?
V současné době s výrazným zpožděním při představení nových modelů nepočítáme. I nadále se držíme strategických cílů.

Výroba už běží

Minulé pondělí automobilka ve svých českých závodech v Mladé Boleslavi, Kvasinách a Vrchlabí obnovila výrobu po šestinedělní odstávce. Postupně se také otevírají prodejní místa v jednotlivých zemích zápasících s koronavirovou infekcí. V současnosti ještě dobíhají starší objednávky, takže na reálný obraz trhu si ještě budeme muset nějakou dobu počkat.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Nové vozy Škoda Kamiq a Škoda Scala musí do servisu. Epidemie neepidemie

Svolávací akce se týká softwarové chyby systému eCall, vinou které hrozí jeho selhání
24.04.2020 21:03
|
13
Reklama

Koronavirus Škodě pomohl. V březnu v prodeji nových aut v Evropě porazila Ford, Peugeot a Renault

Tržní podíl české automobilky se proti předkoronavirové době na kontinentu zvýšil
19.04.2020 19:35
|
2

Fabii o 10, Scalu a Kamiq o 20, Kodiaq a Superb až o 64 tisíc korun. Škoda zdražila většinu aut

Úpravy cen byly údajně plánované dlouho dopředu. Škoda Auto drží za tři měsíce 40 % trhu
03.04.2020 21:28
|
8

Před 25 lety vyjela Felicia Fun. Pickup se čtyřmi sedadly už dnes stojí téměř stejně jako kdysi nový

V rozjásaných devadesátkách Škoda sériově vyráběla auto, které by dnes ve Wolfsburgu neprošlo
29.05.2020 17:42
|
4

Splátky s nulovým navýšením a možností odkladu. Prodejci nových aut chtějí přilákat kupce zpět

Připravili jsme přehled nabídek týkajících se financování nových vozů u šesti velkých značek
28.05.2020 20:03
|
0
Reklama

Koronavirus krutě zasáhl nejen výrobu aut, ale i veletrhy. E-Salon je zatím naplánován na listopad

V prvním pololetí je s masovými akcemi utrum, stavidla se snad pozvolna otevřou v průběhu léta
28.05.2020 15:05
|
0

Virtuální realita ve stylu kupé. Takové je motto nového Autosalonu. Je libo sporťák, nebo SUV?

Máte chuť na ojetá kupé Lexus LC a Subaru BRZ? Nebo raději nový Mercedes CLA za cenu Škody Octavia?
28.05.2020 12:42
|
0
Reklama
Autosalon TV