Reklama
Nová auta

Škoda v prvním čtvrtletí letošního roku slušně vydělala. Koronavirové pandemií navzdory

Od začátku roku dodala mladoboleslavská automobilka zákazníkům na celém světě 232 900 vozů
Zdroj: Škoda Auto

Rekordně úspěšné minulé roky znamenají, že současný celosvětový propad automobilového trhu nemá pro českou automobilku zatím fatální následky. Provozní zisk Škody sice za první čtvrtletí klesl o 25 procent, ale stále zůstal na 307 milionech eur. Tržby se firmě v prvním čtvrtletí snížily oproti minulému roku o 1,4 procenta na 4,85 miliardy eur.

V Rusku růst, pokles v Číně

Z hlediska prodaných aut dokázala značka meziročně růst jen v Rusku (+ 13,9 %), kde se pandemie projevila až později. Výrazný je naopak pokles v Číně, kde Škoda ztratila takřka 55 procent. V západní a východní Evropě zaznamenala cca dvacetiprocentní prodejní pokles, ve střední Evropě desetiprocentní.

"Jaký dopad bude mít pandemie koronaviru covid-19 v příštích měsících na celosvětový prodej vozů, nedokáže dnes nikdo přesně odhadnout. Jedno je však jasné: zastavením výroby jsme ve Škodě Auto ztratili více než 100 000 vozů," řekl předseda představenstva Bernhard Maier.

Šéf automobilky nepopírá, že pro další vývoj bude klíčová spolupráce se státem: "Naše společnost si strategicky vede dobře, má velmi dobrý základ a atraktivní, moderní modelové portfolio. Nyní však potřebujeme rychlé a cílené státní stimuly pro celou ekonomiku, aby byla dlouhodobě zajištěna pracovní místa a znovu obnovena důvěra ve společnosti.“
Reklama

Návrat na loňskou úroveň snad koncem roku

Podle člena představenstva Škody odpovědného za finance a IT Klause-Dietera Schürmanna se vzdor dobré kondici firmy bude spořit: „Ekonomické dopady pandemie koronaviru Covid-19 a nezbytných opatření, přijatých k jejímu utlumení, pociťujeme velmi výrazně. Propadající se odbyt, negativní efekty směnných kurzů a klesající tržby výrazně ovlivnily výsledek. V současné situaci má zajištění likvidity zásadní význam.

Škoda podle Schürmanna přijala rozsáhlá opatření pro krátkodobé efektivní snížení nákladů a výdajů. "S ohledem na další finanční rizika a dopady pandemie Covid-19 musíme postupovat obezřetně. Největší zátěž, plynoucí z aktuální krize, očekáváme ve druhém čtvrtletí, s následným postupným zotavením ve třetím a možným návratem na loňskou úroveň ve čtvrtém čtvrtletí."

Největší propad očekáváme ve 2. čtvrtletí

Podle Simony Havlíkové z tiskového oddělení mladoboleslavské automobilky jsou dopady koronavirové pandemie vážné, vývoj ani rozvoj firmy by však zpomalit neměly: 

1/ Jak se odstávka výroby, resp. současná situace okolo koronaviru podepíše na dodacích lhůtách nových vozů?

S prodloužením délky dodávek našich vozů v současné době nepočítáme. Rozhodující však bude následující období tří až čtyř týdnů, zda se nám podaří přiblížit se k plné kapacitě výroby. Zároveň také bude záležet na počtu objednávek od našich obchodníků. Konstantně analyzujeme naše výrobní možnosti a možnosti našich dodavatelů a pracujeme tak na tom, aby naše dodací lhůty byly co nejkratší. 

2/ Výroba po odstávce tedy ještě na 100 % neběží?
V současné době vyrábí Škoda bez nočních směn. První dokončený vůz sjel z výrobních linek automobilky v pondělí 27.4. odpoledne v závodě v Kvasinách. Během prvního týdne výroby bylo v našich tuzemských závodech celkem vyrobeno na čtyři tisíce nových aut. 

3/ Má už automobilka nějaký ekonomický výhled na zbytek roku?
Jaký dopad bude mít pandemie koronaviru Covid-19 v příštích měsících na celosvětový prodej vozů, nedokáže dnes nikdo přesně odhadnout. Jedno je však jasné: zastavením výroby jsme ztratili více než 100 000 vozů. V porovnání s rekordními výsledky roku 2019 se jasně ukazuje, jak současná ekonomická situace a nezbytná opatření, přijatá proti dalšímu šíření pandemie koronaviru Covid-19, citlivě zasáhla naši obchodní činnost. Tento vliv je patrný při pohledu na dodávky zákazníkům: od ledna do března 2020 dodala česká automobilka zákazníkům na celém světě celkem 232 900 vozů, což je výrazně méně, než v loňském roce (první čtvrtletí 2019: 307 600 vozů; letos tedy -24,3 %). Největší zátěž, plynoucí z aktuální krize, očekáváme ve druhém čtvrtletí. 

4/ Ovlivní epidemie nějak vývoj? Zpozdí uvedení nových modelů?
V současné době s výrazným zpožděním při představení nových modelů nepočítáme. I nadále se držíme strategických cílů.

Výroba už běží

Minulé pondělí automobilka ve svých českých závodech v Mladé Boleslavi, Kvasinách a Vrchlabí obnovila výrobu po šestinedělní odstávce. Postupně se také otevírají prodejní místa v jednotlivých zemích zápasících s koronavirovou infekcí. V současnosti ještě dobíhají starší objednávky, takže na reálný obraz trhu si ještě budeme muset nějakou dobu počkat.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Nové vozy Škoda Kamiq a Škoda Scala musí do servisu. Epidemie neepidemie

Svolávací akce se týká softwarové chyby systému eCall, vinou které hrozí jeho selhání
24.04.2020 21:03
|
12
Reklama

Koronavirus Škodě pomohl. V březnu v prodeji nových aut v Evropě porazila Ford, Peugeot a Renault

Tržní podíl české automobilky se proti předkoronavirové době na kontinentu zvýšil
19.04.2020 19:35
|
2

Fabii o 10, Scalu a Kamiq o 20, Kodiaq a Superb až o 64 tisíc korun. Škoda zdražila většinu aut

Úpravy cen byly údajně plánované dlouho dopředu. Škoda Auto drží za tři měsíce 40 % trhu
03.04.2020 21:28
|
8

Jak dobře se vyznáte v socialistických autech a motorismu za ČSSR? Vyzkoušejte si to v kvízu

Při oblíbených hospodských vzpomínáních se často mísí pojmy s dojmy. Jak to bylo doopravdy?
12.05.2024 07:56
|
2

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4
Reklama

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2
Reklama
Autosalon TV