Reklama
Nová auta

Škoda chce vyrábět převodovku pro hybridní vozy koncernu VW. Pomohlo by to továrně ve Vrchlabí

Automobilka ale zatím ještě nemá ani jasno v tom, kde se bude produkovat nový Superb
Zdroj: Škoda Auto

Domácí automobilka usiluje o výrobu elektromotoru nebo převodovky DQ400E pro hybridní vozy. Nový produkt by mohl pomoci vytížit závod ve Vrchlabí, některé části by se ale mohly montovat i v Mladé Boleslavi. Vyplývá to z informací, které publikoval týdeník Škodovácký odborář.

Člen představenstva Michael Oeljeklaus a vedoucí výroby komponent Christian Bleil odborářům řekli, že žádné rozhodnutí dosud nepadlo, otázkou totiž bude skutečný odbyt a potřeba těchto komponent. O tyto produkty budou navíc usilovat i jiné závody koncernu Volkswagen. Vedoucí závodu Ivan Slimák je doplnil s tím, že Škoda jde v hledání řešení vlastní originální cestou, aby mohla nabídnout co nejnižší náklady. Ve Vrchlabí by se investovalo do přístavby a také do modernizace stávajících a nevyužitých hal.

Kam se Superbem?

Ve výrobě vozů má ale Škoda problém. Její Superb sice před nedávnem prodělal facelift, ale Mladá Boleslav už teď řeší, kde by se měla vyrábět nová generace vlajkové lodi značky. Mělo to být v Kvasinách, pak v Turecku, teď jsou ve hře i další místa. Firma se potýká s nedostatečnými kapacitami pro výrobu vozů, v jiných provozech by naopak uvítala další produkt. Usiluje proto o výrobu elektromotoru nebo převodovky pro hybridní pohonné jednotky.

Škoda původně vyráběla své vozy v Česku ve třech závodech – v Mladé Boleslavi, v Kvasinách a ve Vrchlabí. Poslední jmenovaná fabrika ale postupně přešla pouze na výrobu automatické převodovky DSG. Podle automobilky to je prestižní a velmi přesná práce. Převodovka se skládá z 352 dílů, je výsledkem spolupráce lidí a robotů a proces její výroby je extrémně náchylný na přesnost a čistotu – v určitý moment musejí zaměstnanci používat dokonce antistatické obleky. Převodovky DQ 200 se vyrábějí pro celý svět s výjimkou Číny jen ve Vrchlabí a v německém Kasselu, přičemž podkrkonošský závod je výhradním dodavatelem pro značky Škoda a Audi.
Reklama

Mělo to být pobočka Škody. Nebude

Původně se uvažovalo, že se nová generace modelů Volkswagen Passat a Škoda Superb přesune do Kvasin. Počty ale zřejmě nevycházely, takže koncern nakonec vybuduje úplně novou továrnu. Ve hře byla řada evropských států, například Bulharsko, Rumunsko nebo Srbsko, nakonec se ale rozhodl pro Turecko. Zejména škodovácké odbory to ale nesly nelibě.

„Závod měl být původně pobočkou naší firmy Škoda Auto, která spolu se záměrem jeho výstavby přišla i s cílem navýšit naše výrobní kapacity. Později bylo rozhodnuto, že se tam budou vyrábět i další koncernové vozy. Po tlaku německých odborů a části politických akcionářů si celý projekt převzal koncern Volkswagen. Profitovat z podniku, který od začátku připravili zaměstnanci Škody a odvedli perfektní práci při řešení lokace, tak bude někdo jiný,“ napsal Škodovácký odborář.

Turecko je zřejmě ze hry

Nyní se v reakci na vojenský konflikt Turecka v Sýrii Volkswagen rozhodl odložit konečné rozhodnutí o vybudování továrny. Agentura Bloomberg citovala člena dozorčí rady koncernu Stephana Weila, který uvedl, že si nedokáže představit, že by Volkswagen vzhledem k současným okolnostem v Turecku investoval.

„Mám dojem, že můj názor sdílí několik dalších lidí v dozorčí radě,“ uvedl Weil a dodal, že toto téma se projedná na příštím zasedání dozorčí rady v polovině listopadu. Dolní Sasko, jehož vládě zároveň Stephana Weil předsedá, je vlivným akcionářem koncernu s pětinovým podílem.

Německá média v čele s listem Automobilwoche píší, že by řešením mohlo být navýšení kapacity továrny v Devínskej Novej Vsi, kde se Passat už před lety nějaký čas vyráběl.

„Jde o spekulace, které nekomentujeme,“ uvedla ve svém stanovisku pro slovenská média společnost Volkswagen Slovakia. „Faktem zůstává, že bratislavský závod se uchází o výrobu nových modelů, aby si zabezpečil produktové portfolio do budoucnosti. O přidělení nové výroby ale dosud rozhodnuto nebylo,“ dodala.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Prozkoumali jsme nový VW Passat GTE. Přesně takhle bude fungovat Škoda Superb do zásuvky

Auto umí automaticky volit mezi elektřinou a benzinem podle toho, zda jede městem, nebo po dálnici
04.10.2019 09:35
|
0
Reklama

Škoda zahájila v Kvasinách sériovou výrobu částečně elektrického Superbu iV. Byli jsme u toho

Superb plug-in hybrid (PHEV) se vyrábí na stejné lince jako auto s konvenčním pohonem
18.09.2019 16:15
|
0

Modernizovaný VW Passat zná svou českou cenu. Je Superb stále levnější?

Faceliftovaný Passat osmé generace si už mohou objednávat i tuzemští zákazníci.
16.09.2019 17:00
|
0

Elektromobily mají dražší havarijní pojištění než spalovací vozy. U povinného ručení je to naopak

Pojištění u elektromobilů neovlivňuje jen cena vozu, ale i fakt, že většina z nich je na leasing
16.05.2024 16:40
|
0

Doma nabíjím zadarmo a vás platí ropná lobby. Přehled nesmyslů od fanatických elektromobilistů

Elektromobily mají své fanatické odpůrce i příznivce. Oba tábory se chovají stejně hloupě
15.05.2024 11:57
|
2
Reklama

V EU se staví osmkrát méně nabíjecích stanic, než je potřeba. Mělo by jich přibýt 20 tisíc týdně

Počet elektrických aut přibývá třikrát rychleji než míst pro jejich dobíjení. A to je problém
02.05.2024 16:00
|
5

Elektromobily jsou pro české autopůjčovny nepoužitelné. Lidé nechtějí nabíjet a čekat

Velké půjčovny od elektromobilů ustupují, není o ně totiž zájem. A navíc jim prudce padá cena
29.04.2024 07:45
|
1
Reklama
Autosalon TV