Reklama
Nová auta

Auta do zásuvky už začínají dobývat i kategorii ryzích sporťáků. Průkopníky byly BMW i8 a Tesla S

Nejnovějším přírůstkem je Audi e-tron GT inspirovaný Porsche Taycan
Zdroj: Tiskový servis BMW

Doba pro masové rozšíření čistě elektrických sporťáků ještě nenazrála. I když v koncernu Volkswagen, kam patří luxusní značky Audi a Porsche, si to tak úplně nemyslí. Jejich novinkové modely e-tron GT a Taycan budiž důkazem. Cestu jim ale klestila konkurence. Hlavně revoluční pluq-in hybrid BMW i8 a čistě elektrická Tesla S.

Ostrý bavorák na baterky

V roce 2013 působil na mezinárodním autosalonu ve Frankfurtu jako zjevení. Plug-in hybrid BMW i8 ukázal svá motýlí křídla, tedy dveře výklopné směrem nahoru, a laserové světlomety, které měly u produkčních vozů premiéru. Atraktivní tvar třídveřové karoserie zajišťoval velmi nízký součinitel odporu 0,26. To v kombinaci s relativně nízkou hmotností okolo 1,5 tuny dávalo vozu slušný potenciál. Přeplňovaná benzínová „jednapětka“ o výkonu 170 kilowatů byla do roku 2018 kombinována s elektromotorem s výkonem 96 kW. Ten nahradil nový nabízející o 9 kW víc. Kombinovaný výkon vozu se tak zvýšil z 266 na 275 kW. Výroba modelu i8 skončila v červnu 2020 na čísle 20 465 kusů.
Reklama

Otec zakladatel - Tesla Model S

O rok dřív, než se světu ukázala i8, se ve Spojených státech začal prodávat Model S. Jeho zásluhy na zvýšení obliby elektromobilů jsou v porovnání s elektrobavorákem nesrovnatelně vyšší. Může za to nejen povedená pětidveřová karoserie typu GT, ale i funkce nazvaná Autopilot, která se dá považovat za semiautonomní řízení. U modelů prodávaných od podzimu 2014 je možné zapnout autopilota, který zvládá řízení bez používání rukou. Aktualizace pro software tohoto systému se odehrává bezdrátově, stejně jako všechny další aktualizace k vozu. I v tom byla Tesla průkopnická. „Esko“ vzniklo v několika provedeních s elektromotory různých výkonů. (285 – 568 kW)

Porsche Taycan jako konkurence Tesly

Zrodil se jako přímý sok právě úspěšného Modelu S. Zrychlení z nuly na stovku zvládne za 2,8 sekundy a umí maximální rychlost 260 kilometrů v hodině – to je první elektromobil značky Porsche představený ve Frankfurtu na podzim 2019. Přestože je Taycan označen jako Turbo a Turbo S podle úrovně výkonu, pochopitelně žádná turba nemá. Je to jen marketingový fígl. Porsche u něj přišlo se zajímavým technickým řešením v podobě zadního elektromotoru s dvoustupňovou převodovkou. Ta zvyšuje účinnost při vyšších rychlostech. Dohromady dva elektromotory dávají stabilní výkon 460 kW, krátkodobě až 560 kW v případě silnější varianty Turbo S. Účinnost nabíjení zvyšuje elektroinstalace s vysokým napětím 800 voltů.

Ze stejných základů se zrodilo Audi e-tron

Bylo by nelogické, kdyby automobilka Audi nevyužila koncernovou techniku pro své pojetí sportovního Gran Turisma. I to se zrodilo ve dvou variantách. Silnější s písmenky RS zvládá výkon 440 kW, krátkodobě i dalších 35 kW navíc. Základní model označený „jen“ GT umí 350 kW. I to stačí na velmi slušné zrychlení z klidu na stovku čtyři sekundy a desetinu a maximálku 245 km/h. Už z názvu je jasné, že jde o čtyřkolku díky samostatnému synchronnímu elektromotoru pro každou nápravu. Stejně jako u Taycanu konstruktéři využili také dvoustupňovou automatickou převodovku na zadní nápravě.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Norové měřili reálný dojezd elektromobilů v zimě i v létě. Výsledky překvapí v dobrém i zlém

Norská asistenční služba NAF prověřila dojezd dvaceti různých typů elektromobilů
27.04.2021 19:15
|
16
Reklama

Rakousko zvýhodňuje elektromobily výrazně vyšší rychlostí na dálnicích. Nově to mohou využít i Češi

Elektroauta nemusí respektovat ekologický rychlostní limit IG-L. S cizinci byl ale problém
23.01.2021 17:33
|
30

ADAC test spotřeby a dojezdu elektromobilů nastavuje nemilosrdné zrcadlo tabulkovým údajům

Tesla i Porsche ujedou daleko, Kia je ale mnohem efektivnější. Čísla výrobců jsou každopádně mimo
21.01.2021 15:24
|
3

Nové DS7 vyřešilo problém s opěrkou hlavy, která řidiči úplně nesedí. Stačilo k tomu jedno tlačítko

V televizním Autosalonu jsme otestovali plug-in hybridní verzi s výkonem 300 koní a pohonem 4x4
31.01.2023 12:12
|
0

Auto na české silnice, levná německá ojetina a extravagance proti klasice. Nový Autosalonu připraven

Otestujeme nové DS7, Volkswageny T-Cross a Taigo, Mitsubishi Eclipse Cross PHEV a ojetý Opel Astra J
30.01.2023 11:20
|
0
Reklama

Průměrné stáří osobních aut v Česku atakuje 16 let. Blížíme se vozovému parku Rumunska a Litvy

Na trhu chybí mladé ojetiny, mizí v zahraničí. Lidé si kvůli krizi nechávají auta déle než dřív
27.01.2023 10:01
|
5

Dřív stačila ručička palivoměru, dnes ukazují dojezd promyšlené grafiky. A je to potřeba

Moderní elektromobil dává řidiči informaci, jak se mění dojezd s používáním klimatizace
24.01.2023 09:31
|
0
Reklama
Autosalon TV