Reklama
Nová auta

Řidičky chtějí malý opel, řidiči luxusní mercedes. Existují typická auta pro ženy a muže?

Víte, jaké pohlaví si oblíbilo městské hatchbacky, SUV nebo luxusní sedany?
Zdroj: Opel

Která auta řídí muži a která ženy? To je věčná otázka, na kterou nikdo nezná přesnou odpověď. Tabulky na to neexistují, protože velmi často někdo jiný auto kupuje a někdo jiný řídí. Přesto jsme se pokusili udělat si nějaký obrázek na toto téma. Podkladem nám byly jednak statistiky, jednak anketa mezi prodejci aut.

Ze statistiky vyplynulo, že muži si kupují spíše dražší a větší auta, ženy levnější a menší. Inspirací nám byla statistika německé společnosti Verivox, která se věnuje porovnávání životních nákladů včetně třeba pojištění aut. Na základě analýzy dat německých pojišťoven sestavila dva žebříčky aut, které mají největší podíl mužů jako majitelů a naopak žen jako majitelek.

Tuhle statistiku je ale třeba brát jen jako orientační. Jak bylo zmíněno v úvodu, řidič/ka a ten, kdo je zapsaný jako majitel, jsou často dvě rozdílné osoby. Nehledě na to, že mnoho automobilů je registrováno na firmy. Lepší přehled by ale měly mít samotné automobilky, protože do jejich autosalonů si skuteční řidiči či řidičky chodí auta zkoušet.

Některé značky ale výsledky z výše uvedené statistiky částečně potvrzují. Například Kia. „Celkem 25 procent vlastníků našich aut jsou ženy a 75 procent muži. Nenabízíme ryze ženský model. Ale data za posledních pět let ukazují, že k hranici 50 procent vozů vlastněných ženami se blíží pouze model Picanto (má 46 procent). Na druhém místě s 37 procenty je Rio, třetí Venga, s 31 procenty,“ říká Kateřina Vaňková Jouglíčková z českého zastoupení značky.

„Typicky mužským vozem je SUV Sorento, jehož více než 86 procent majitelů jsou právě muži. V těsném závěsu za Sorentem je s 86,1 procenty model Optima. Třetí příčku zaujímá MPV Carens, které má 81 procent.“

Malá auta jsou u žen oblíbená i v případě Peugeotu: „Jednoznačně model 2008. Má tvar karoserie, díky kterému je uvnitř prostorný a přitom jsou vnější rozměry příjemně kompaktní,“ popisuje Radka Matthey z českého Peugeotu.

„Menší vozy zůstávají pro klientky atraktivní, ovšem určitý posun pozorujeme. Zatímco dříve platilo, že ženy jezdí zpravidla v malých vozech, dnes si řidičky mnohem častěji pořizují velký vůz. Proto si oblíbily i větší SUV 3008 a sedmimístný model 5008. Naopak mužským modelem je Peugeot 508 ve verzích fastback a SW.“

U prémiových značek je pak vidět velká obliba SUV u žen. „V případě žen převažují SUV, zejména BMW X3 a BMW X1,“ tvrdí David Haidinger z českého BMW a Jiří Rozkošný z Audi to potvrzuje: „Ženy v současné době mají největší zájem o vozy SUV. To platí pro celou škálu modelů od Q2 po Q8, kde u některých aut tvoří až desítky procent zákazníků. Jde jim o lepší přehled, větší bezpečnost a také případné pohodlnější usazení dětí do bezpečnostních sedaček.

“Podobné trendy popisuje i Jitka Jechová z Toyoty: „K tomuto tématu nemáme přesná data, ale obecně se dá říct, že ženské zákaznice kladou důraz na design, bezpečnost a vyšší posazení za volantem. Genderové rozdělení čistě po modelech už ale dnes moc neplatí,“ uzavírá mluvčí.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dva nové motory V6 pro Audi Q8

Audi rozšiřuje nabídku motorů pro SUV Q8 o dva vidlicové šestiválce. Nyní je možné objednávat vrcholný model rodiny Q také s výkonnou jednotkou 3.0 TFSI a další verzí turbodieselu 3.0 TDI.
25.02.2019 09:30
|
0
Reklama

Kia získala ceny za design svých modelů Stinger, Stonic a Picanto

Kia v designové soutěži Red Dot Awards získala hned tři prestižní ocenění za design. Ocenění v příslušné kategorii získal nový sedan Stinger s karoserií fastback, kompaktní crossover Stonic i městský model Picanto třetí generace.
30.04.2018 07:55
|
1

Fotky nového Mercedesu CLS unikly a budí vášně

Den před světovou premiérou jsme svědky dalšího úniku. Tentokrát je na pořadu zbrusu nová generace Mercedesu CLS. Současný model už na nástupce čekal jako na smilování, ale je právě toto správná cesta?
28.11.2017 19:32
|
0

Elektromobily mají dražší havarijní pojištění než spalovací vozy. U povinného ručení je to naopak

Pojištění u elektromobilů neovlivňuje jen cena vozu, ale i fakt, že většina z nich je na leasing
16.05.2024 16:40
|
0

Doma nabíjím zadarmo a vás platí ropná lobby. Přehled nesmyslů od fanatických elektromobilistů

Elektromobily mají své fanatické odpůrce i příznivce. Oba tábory se chovají stejně hloupě
15.05.2024 11:57
|
2
Reklama

V EU se staví osmkrát méně nabíjecích stanic, než je potřeba. Mělo by jich přibýt 20 tisíc týdně

Počet elektrických aut přibývá třikrát rychleji než míst pro jejich dobíjení. A to je problém
02.05.2024 16:00
|
5

Elektromobily jsou pro české autopůjčovny nepoužitelné. Lidé nechtějí nabíjet a čekat

Velké půjčovny od elektromobilů ustupují, není o ně totiž zájem. A navíc jim prudce padá cena
29.04.2024 07:45
|
1
Reklama
Autosalon TV