Reklama
Testy

První test Mazdy MX-30: Japonská automobilka jede opět svou cestou. Její elektroauto je zkrátka jiné

Nejde jen o protisměrně otvírané dveře. Tenhle SUV elektromobil se řídí podobně jako klasický vůz na benzin
Zdroj: Mazda

Mazda dělá ráda auta po svém a velmi často jinak než většina ostatních automobilek. Zářným případem je její sázka na objemné atmosférické motory v době, kdy drtivá většina ostatních značek razí cestu litrových tříválců dopovaných turbem. První testování nového elektromobilu MX-30 odhalilo, že se vlastní cestou vydala i na poli elektrifikace.
Reklama

Jezdí jako benziňák

A pojďme rovnou za volant, ostatní věci nechme na potom. Hned šlápnutí na pedál "elektriky" a první metry ukazují, že tady je vše trochu jinak než u dosud testovaných elektromobilů. Ty rády ukazují své svaly maximem točivého momentu od prvních metrů. Odpich z místa je pak impozantní, ale zároveň mají elektroauta zvlášť na mokru a kluzkém povrchu velké problémy přenést sílu na vozovku, takže jim kola prokluzují.

Mazda MX-30 disponuje něčím, co se dá nazvat "omezovač točivého momentu", takže rozjezd s ní připomíná plynulostí klasické benzinové auto. Zároveň je doplněn zvukem, jehož tón se mění podobně jako u spalovacího motoru. Řidič má zkrátka příjemný a dobře známý pocit velmi blízký tomu, který zažívá za volantem benzinové Mazdy CX-30.

Základní údaje

Délka: 4395 mm
Výkon motoru 105 kW
Zrychlení 0-100 km/h 9,7 s
Maximální rychlost 140 km/h
Kapacita baterie 35,5 kWh
Spotřeba WLTP 19 kWh/100 km
Homologovaný dojezd na nabití 200 km
Pohotovostní hmotnost 1645 kg
Cena 854 - 963 900 korun
Zdroj: Mazda

Geniálně naladěný podvozek

Když už jsme u toho volantu, tak naprosto nadšený jsem byl i z jeho kombinace plynulosti a strmosti umožňuje ladnou a zároveň velmi sportovní jízdu.

Podobný pocit jsem měl i z geniálně naladěného podvozku. Ten kombinuje agilitu, díky níž se dá prolétnout kruhový objezd s pištěním gum a nádherně neutrálním chováním bez známek nedotáčivosti, s téměř dokonalým komfortem na všech typech silnic. Obouvali jsme pneumatiky se základním rozměrem 215/55 R18.

Nejdřív jsem bral tvrzení Mazdy, že dala do auta relativně malou a lehkou (310 kg) baterii kvůli tomu, aby zůstalo mazdou, jako výmluvy, které mají zakrýt neschopnost umožnit dojezd delší než 200 kilometrů. Po svezení s MX-30 ale tvrdím, že bych raději bral takový elektromobil, než přetěžkou oteklou krávu, která ujede na nabití 500 km, ale bez radosti z jízdy. Zatím jsem zkrátka neřídil zábavnější a jízdně sympatičtější elektromobil, než je Mazda MX-30. Její "lehkonohost" si nezadá s rozměrově podobnou Mazdou CX-30.

"Auto drží velmi dobře stopu a díky nízkému těžišti se nenaklání. Líbilo se mi dobré rozložení hmotnosti mezi obě nápravy," psal mi kolega Honza Říha, který auto natáčel.

Mazda použití relativně malých akumulátorů vysvětluje také tím, že chce, aby její auto mělo při procesu výroby nižší uhlíkovou stopu než vozy na benzin. A toho se dá podle jejích inženýrů aktuálně dosáhnout pouze tak, když se použijí takto kompaktní akumulátory. Vozy s většími akumulátory jsou podle nich méně ekologické než klasické "benziňáky".
Reklama

Příznivá spotřeba

"Nejen jízdními vlastnostmi, ale i zpracováním přístrojové části si řidič připadá jako v klasickém autě se spalovacím motorem," pokračoval ve svých dojmech Honza a musím s ním částečně souhlasit. Tenhle elektromobil může řídit i člověk, který nikdy předtím autem na elektřinu nejel. Bez zácviku.

Na druhou stranu je ale okolí řidiče poměrně extravagantní. Nechybí korek a další přírodní materiály. To ostatní mazdy nemají a mám pocit, že se tady Japonci inspirovali u BMW i3. "Design je velmi výrazný, někdy na úkor funkčnosti. Schránky jsou malé, do dveří se nevejde velká PET láhec," souhlasí Honza Říha.

Potěšila mne spotřeba. Na okruhu kolem Prahy jsem pobyl i na dálnici a krátce zkoušel maximální rychlost (tachometr ukázal nejvíc 148 km/h, v technických údajích je maximálka 140 km/h). Na vesnických silničkách a po městě jsem jezdil podle předpisů, ale občas projel pod "plynem" zatáčky, abych si vychutnal parádní jízdní vlastnosti, takže nešlo o žádnou eko jízdu. Přesto palubní počítač ukázal průměrnou spořebu 17,6 kWh/100 km, tedy nižší než udává výrobce (19 kWh/100 km dle WLTP). Takže bych teoreticky ujel více než deklarovaných 200 kilometrů na nabití.

Hojně jsem využíval rekuperaci, tedy přeměnu kinetické energie na elektřinu prostřednictvím řízeného zpomalování. Intenzita rekuperace se dá velmi intuitivně měnit pomocí pádel za volantem v pěti různých intenzitách. Auto působí velmi aerodynamicky. I při vyšších rychlostech téměř není slyšet obtékání vzduchu a dlouze plachtí, aniž by ztrácelo rychlost.
Reklama

Dveře se otvírají od sebe

Mazda MX-30 patří velikostí mezi rodinná SUV. Na délku měří 4,4 m, nejblíže z klasických vozů značky je jí tedy CX-30.

Velkou zajímavostí je otvírání dveří od sebe, přičemž zadní pár je výrazně menší než ten přední. To ulehčuje třeba instalaci dětské sedačky na zadní sedadla. Prostor na nich je poměrně stísněný, zejména co se týká výšky na hlavu. Měřím 174 cm a už jsem se po napřímení dotýkal hlavou stropu. Ani místo na kolena není bůhvíjaké. Prostřední ze tří míst ve druhé řadě je vyložená nouzovka. Mazda MX-30 je tak ideální pro dva dospělé a dvě děti.

Zavazadlový prostor má podle výrobce základní objem 366 litrů, nám ale subjektivně připadal menší - jako u malého auta. Zatím jsme ho neměřili, ale problémem bude jeho mělkost a také absence jakýchkoli vychytávek pro uchycení menších předmětů. V tom je MX-30 klasická mazda. Životní prostor řidiče a spolujezdce je vždycky výrazně lepší než pro ostatní cestující.

Není to auto pro každého

Mazda MX-30 už se dá objednávat, první vozy už se plaví do Evropy a na podzim budou v Česku. Prodává se od 854 900 korun, což z ní aktuálně dělá jeden z nejdostupnějších elektromobilů na českém trhu. Některé z konkurentů si můžete prohlédnout v našem novém Katalogu.

Prvních padesát zákazníků Mazdy MX-30 obdrží domácí wallbox zdarma, benefitem pro všechny je elektřina na rok zdarma. Mazda předvedla kalkulace, podle nichž se MX-30 vyplatí v porovnání s podobně vybavenou CX-30 už po prvním roce provozu.

Standardní výbava obsahuje mimo jiné osmnáctipalcová litá kola, adaptivní tempomat, displej infotainmentu s úhlopříčkou 8,8 palců, digitální přístroje s úhlopříčkou sedm palců, LED světlomety, přední a zadní parkovací senzory a kompletní nabídku bezpečnostních asistentů. Už v základu jde tedy o velmi slušně vybavený model.

"Netvrdíme, že je to auto pro všechny," uvedl při představení modelu ředitel značky v Česku Alexej Kiriakovský. "Půjde o druhý vůz do rodiny pro lidi, kteří mají vlastní dům s možností nabíjení. Jde o vozidlo pro každodenní cesty za prací a povinnostmi, nikoli o auto pro lidi, kteří jezdí dlouhé služební cesty," upřesnil.
Reklama

Diskuze

Pravicový Pracant - 04.07.2020 18:28:12
Buržoazní komunisti stejně auta zakáží. Resp. nechají si je jen pro sebe. Socky budou jezdit na kole, nanejvýš vylepšeném elektromotorkem. Pokud ovšem vůbec bude kam jezdit, osobně se domnívám, že buržoazní komunisti omezí i svobodu pohybu.
e-Honza - 04.07.2020 11:03:11
Tak už se to skoro stává pravidlem, že články o elektro autech píši neznalí věci a rádoby experti na auta, no a o testech Honzy se nemá snad cenu ani zmiňovat. " Toto elektro auto jezdí stejně jako spalovák " výborný postřeh, až na to, že jezdí lépe. at

Kterak jsem zahrabal Mazdu CX-30. Aneb bahýnko na Vysočině mi dalo lekci, na kterou nezapomenu

Zrada ukrytá v detailu, zoufalství i šťastný konec s pomocí traktoru. Tenhle příběh má všechno!
09.04.2020 07:33
|
5
Reklama

Mazda slaví sté narozeniny speciální edicí svých vozů. Objednat jí bude možné k většině modelů

Signifikantním znakem výročních mazd bude kombinace bílé a čerevené barvy po vzoru modelu R360
07.04.2020 10:35
|
0
Reklama

Japonská alternativa turbomotorů a hybridů funguje na výbornou: test Mazdy3 Skyactiv-X

Kouzlo pohonné jednotky spočívá v netradiční kombinaci vznětového a zážehové principu
18.02.2020 16:16
|
19

Porazila Škodu Kamiq v anketě Auto roku. Mazda CX-30 je skvěle jezdící SUV. Až na základní motor

Nadchne jízdními vlastnostmi a luxusem. Našli jsme však i slabiny, byť ne každý asi bude souhlasit
11.01.2020 22:00
|
108

Jezdili jsme s většinou verzí modernizované Škody Octavia. Facelift odstranil její největší problém

Nový základní motor v podobě čtyřválce 1.5 TSI 85 kW předčí litrový tříválec se stejným výkonem
14.05.2024 10:00
|
3

Lexus sbírá munici na útok proti německé trojce a Volvu. Vyšvihnout ho má cenově dostupné SUV

Rekordní kvartální prodeje zaznamenala luxusní značka koncernu Toyota i bez kapesní novinky
25.04.2024 18:00
|
1
Reklama

Mercedes vyrobil skvělý lék pro muže trpící krizí středního věku. Minimálně u pumpy neleze do peněz

Jízdní vlastnosti Mercedesu CLE 300 4MATIC kupé pohladí, spotřeba šokuje. Moucha sedí na volantu
17.04.2024 19:45
|
0

Do Česka poprvé přijelo nejbezpečnější a nejtišší volvo. Pojme sedm lidí a dovážet se bude z USA

Elektrické SUV je počítačem na kolech s umělou inteligencí. Každý den má být lepší
15.04.2024 16:15
|
0
Reklama
Autosalon TV