Reklama
Testy

Japonská alternativa turbomotorů a hybridů funguje na výbornou: test Mazdy3 Skyactiv-X

Kouzlo pohonné jednotky spočívá v netradiční kombinaci vznětového a zážehové principu
Zdroj: František Fiala

Na rozdíl od již delší dobu používaných variant Skyactiv G, spalující benzín či D, do kterého čerpáte naftu, je nejnovější Skyactiv-X takový kříženec. Jedná se o agregát směšující oba dva jmenované systémy, tedy takzvaná technologie HCCI (Homogeneous Charge Compression Ignition), na které pracuje spousta automobilek.  Tankujete do něj sice benzín, ale vlastnosti by měl mít jako vznětový motor.

To znamená vyšší účinnost a hlavně nižší spotřebu. Zní to pro nás motoristy jako rajská hudba, hlavně z hlediska naši peněženky ale i pro životní prostředí. Problém je, že to zatím nikdo nedotáhl do sériové výroby, s jedinou výjimkou  - Mazdu a její Skyactiv-X.
Reklama

Nejprve trochu techniky

Klasický zážehový motor využívá k zapálení směsi vzduchu a paliva zapalovací svíčku. Vznětový motor zase k zapálení směsi vzduchu a paliva využívá vysoký tlak ve válci. Skajaktiv-X si vzal z obou systémů to nejlepší. Tedy zachoval zapalovací svíčku, s kterou zapaluje směs vzduchu a benzínu. Ta je poměrně bohatá. Činnost svíčky je využita pouze, jako prostředek pro časování. Což je zakódováno v názvu  SPCCI (Spark Controlled Compression Ignition) tedy kompresní zapalování řízené svíčkou. Ovšem současně využívá toho, že směs se stlačí natolik, že u ní dojde ke vznícení.

Výhodou je, že tato směs může být, a také je, extremně chudá. Aby tomu tak bylo a vzduch převažoval nad palivem, k tomu se používá malý kompresor. Proto se v češtině tento režim nazývá kompresorové zapalování. Agregát plynule pracuje buď v režimu s klasickým zapalováním svíčkou, nebo v režimu kompresního zapalování, kdy dochází ke kompresi – stlačení chudé směsi paliva a vzduchu, která se tak spálí ještě účinněji.

Podle firemních materiálů se v běžném režimu u zážehového motoru se míchá vzduch s benzínem v poměru 14,7:1, Ale jejich agregát využívá v režimu kompresního spalování extrémně chudou směs o poměru až 40:1.  To znamená hodně vzduchu a málo paliva. Technici od Mazdy spočítali, že v 80% jízdy, bychom se měli pohybovat právě v režimu chudé směsi. Výsledek by měl tedy být méně placení u čerpaček a navíc vyšší výkon. V případě studených startů a tehdy když je agregát vytáčen do nejvyšších otáček vše funguje v režimu klasické zážehové jednotky, ale jinak jako vznětový motor.

Jaké to funguje v praxi?

Především se auto chová, jako by mělo atmosférický agregát. Tedy nečekejme prudký zátah jako v případě přeplňovaného motoru. Tedy do dvaapůl tisíce otáček se podivujete, kde máte ten avizovaný vysoký výkon 132 kW.

Ovšem po překročení této hranice vám agregát prozradí, že disponuje pěkným výkonem a od tří do šesti tisíc otáček funguje naplno. Vše se děje plynule, bez charakteristického prudkého náběhu, na který jsme u přeplňovaného motoru zvyklí. V podstatě se jedná o lineární plynulý nárůst výkonu.
Reklama

Co spotřeba?

Že je auto výkonné a za jakých podmínek už víme, ale co spotřeba? Měření jsme prováděli po silnicích a dálnicích na Příbramsku s vozem Mazda 3 Skyactiv AWD. Vnější teplota byla kolem jednoho stupně Celsia. Výsledky jsou ovšem ovlivněny pohonem všech kol.

V kombinovaném provozu, tedy tam, kde se asi nejvíce budeme pohybovat, tedy dálnice, silnice a město jsme naměřili 7,2 l na 100 km. V případě vyloženě dálničního provozu, při dodržování předepsané rychlosti 130 km/h, která byla měřena pomocí GPS, jsme zaznamenali průměrnou spotřebu 6,7 l na sto km. Vyloženě městský provoz s častými zastávkami a rozjížděním nám ukázal spotřebu 7,5 l na 100 km. Dodejme, že nádrž na palivo tedy benzin, měla objem 48 litrů, což zaručuje solidní jízdní dosah.

Japoncům se Skyactiv-X povedl

I když jsme měli u modelu Mazda3 pohon všech kol, což mimochodem moc automobilů nenabízí, přesto se nám jeví výsledná spotřeba ve všech režimech velmi dobrá. Berme v potaz, že se jedná o motor mající objem dva litry a výkon 132 kW. Není divu, že motor Skyactiv-X najdete i u další Mazdy modelu CX-30.

Podrobný test Mazdy 3 Skyactiv-X AWD můžete shlédnout v dalším díle televizního Autosalonu. Jeho premiéra je 20. února ve 20:15 na Prima COOL.
Reklama

Diskuze

Martin - 02.08.2020 07:31:57
Do budoucna to už budou jenom Japonci, u koho bude možné koupit poctivé auto. Ostatně už teď je to tak. Německé spotřebáky už jsou bohužel o platbě servisu. A jestli bude Mazda nebo Toyota, popřípadě Lexus mít spotřebu 4 nebo 8 litrů mi je úplně jedno.
Pavel Berný - 24.02.2020 10:41:38
Jestli bude mít problém s karbonizací jako Skyactive a ostatní přímovstřiky se ukáže za pár let. Technické řešení je unikátní a zajímalo by mě, jak si poradí s rozdílnou kvalitou benzínu.

Mazda CX-3 zmizí z trhu, ale není to navždy

Nejprodávanější model značky Mazda v ČR se doprodává, zjišťovali jsme, co s ním bude dál.
17.01.2020 14:28
|
1
Reklama

Porazila Škodu Kamiq v anketě Auto roku. Mazda CX-30 je skvěle jezdící SUV. Až na základní motor

Nadchne jízdními vlastnostmi a luxusem. Našli jsme však i slabiny, byť ne každý asi bude souhlasit
11.01.2020 22:00
|
114

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0

Budou malé dodávky už jen do zásuvky? František hledá odpověď s Citroënem ë-Berlingo

Zdá se, že doba, kdy bude na výběr mezi spalovacím a elektrickým motorem, se blíží ke konci
08.02.2022 17:19
|
3

Vyzkoušeli jsme, jak se v Česku vyrábí stroje Bobcat. A pak jsme jeden potrápili v řetězech

Expert František vyrazil do továrny v Dobříši, aby si osahal práci na tamní výrobní lince „bobíků“
23.11.2021 16:30
|
3
Reklama

Vyzkoušeli jsme Škodu Kodiaq GT, která se prodává jen v Číně. Takhle za námi putovala do Česka

Z Číny za námi putuje běžné spotřební zboží ale i kompletní auta. My si nechali poslat škodovku
02.11.2021 13:08
|
1

Moderní obytná auta často nabízejí luxus drahých hotelových pokojů. A taky geniální vychytávky

Vyzkoušeli jsme obytňák Carthago C-tourer I 143 LE Mercedes Benz, který má doslova kouzelnou lednici
27.10.2021 11:43
|
0
Reklama
Autosalon TV