Reklama
Testy

Japonská alternativa turbomotorů a hybridů funguje na výbornou: test Mazdy3 Skyactiv-X

Kouzlo pohonné jednotky spočívá v netradiční kombinaci vznětového a zážehové principu
Zdroj: František Fiala

Na rozdíl od již delší dobu používaných variant Skyactiv G, spalující benzín či D, do kterého čerpáte naftu, je nejnovější Skyactiv-X takový kříženec. Jedná se o agregát směšující oba dva jmenované systémy, tedy takzvaná technologie HCCI (Homogeneous Charge Compression Ignition), na které pracuje spousta automobilek.  Tankujete do něj sice benzín, ale vlastnosti by měl mít jako vznětový motor.

To znamená vyšší účinnost a hlavně nižší spotřebu. Zní to pro nás motoristy jako rajská hudba, hlavně z hlediska naši peněženky ale i pro životní prostředí. Problém je, že to zatím nikdo nedotáhl do sériové výroby, s jedinou výjimkou  - Mazdu a její Skyactiv-X.
Reklama

Nejprve trochu techniky

Klasický zážehový motor využívá k zapálení směsi vzduchu a paliva zapalovací svíčku. Vznětový motor zase k zapálení směsi vzduchu a paliva využívá vysoký tlak ve válci. Skajaktiv-X si vzal z obou systémů to nejlepší. Tedy zachoval zapalovací svíčku, s kterou zapaluje směs vzduchu a benzínu. Ta je poměrně bohatá. Činnost svíčky je využita pouze, jako prostředek pro časování. Což je zakódováno v názvu  SPCCI (Spark Controlled Compression Ignition) tedy kompresní zapalování řízené svíčkou. Ovšem současně využívá toho, že směs se stlačí natolik, že u ní dojde ke vznícení.

Výhodou je, že tato směs může být, a také je, extremně chudá. Aby tomu tak bylo a vzduch převažoval nad palivem, k tomu se používá malý kompresor. Proto se v češtině tento režim nazývá kompresorové zapalování. Agregát plynule pracuje buď v režimu s klasickým zapalováním svíčkou, nebo v režimu kompresního zapalování, kdy dochází ke kompresi – stlačení chudé směsi paliva a vzduchu, která se tak spálí ještě účinněji.

Podle firemních materiálů se v běžném režimu u zážehového motoru se míchá vzduch s benzínem v poměru 14,7:1, Ale jejich agregát využívá v režimu kompresního spalování extrémně chudou směs o poměru až 40:1.  To znamená hodně vzduchu a málo paliva. Technici od Mazdy spočítali, že v 80% jízdy, bychom se měli pohybovat právě v režimu chudé směsi. Výsledek by měl tedy být méně placení u čerpaček a navíc vyšší výkon. V případě studených startů a tehdy když je agregát vytáčen do nejvyšších otáček vše funguje v režimu klasické zážehové jednotky, ale jinak jako vznětový motor.

Jaké to funguje v praxi?

Především se auto chová, jako by mělo atmosférický agregát. Tedy nečekejme prudký zátah jako v případě přeplňovaného motoru. Tedy do dvaapůl tisíce otáček se podivujete, kde máte ten avizovaný vysoký výkon 132 kW.

Ovšem po překročení této hranice vám agregát prozradí, že disponuje pěkným výkonem a od tří do šesti tisíc otáček funguje naplno. Vše se děje plynule, bez charakteristického prudkého náběhu, na který jsme u přeplňovaného motoru zvyklí. V podstatě se jedná o lineární plynulý nárůst výkonu.
Reklama

Co spotřeba?

Že je auto výkonné a za jakých podmínek už víme, ale co spotřeba? Měření jsme prováděli po silnicích a dálnicích na Příbramsku s vozem Mazda 3 Skyactiv AWD. Vnější teplota byla kolem jednoho stupně Celsia. Výsledky jsou ovšem ovlivněny pohonem všech kol.

V kombinovaném provozu, tedy tam, kde se asi nejvíce budeme pohybovat, tedy dálnice, silnice a město jsme naměřili 7,2 l na 100 km. V případě vyloženě dálničního provozu, při dodržování předepsané rychlosti 130 km/h, která byla měřena pomocí GPS, jsme zaznamenali průměrnou spotřebu 6,7 l na sto km. Vyloženě městský provoz s častými zastávkami a rozjížděním nám ukázal spotřebu 7,5 l na 100 km. Dodejme, že nádrž na palivo tedy benzin, měla objem 48 litrů, což zaručuje solidní jízdní dosah.

Japoncům se Skyactiv-X povedl

I když jsme měli u modelu Mazda3 pohon všech kol, což mimochodem moc automobilů nenabízí, přesto se nám jeví výsledná spotřeba ve všech režimech velmi dobrá. Berme v potaz, že se jedná o motor mající objem dva litry a výkon 132 kW. Není divu, že motor Skyactiv-X najdete i u další Mazdy modelu CX-30.

Podrobný test Mazdy 3 Skyactiv-X AWD můžete shlédnout v dalším díle televizního Autosalonu. Jeho premiéra je 20. února ve 20:15 na Prima COOL.
Reklama

Diskuze

Mates - 19.02.2020 13:15:16
Dobře se to čte, ale jaký to bude doopravdy.A hlavně kolik to vydrží najet bez poškození motoru.Určitě to nebude mít rádo benzín s biosložkama což je český hit.A co se týče spotřeby oproti klasice pár deci, ale cena bude nejméně o 50tis. vyšší.
Lubomír - 19.02.2020 14:50:46
Já mám s tímto motorem v předokolce najeto necelých 5,5 tis. km. Dálniční tempo při dodržování rychlostních limitů v pohodě za 5,5L/100 km. Dlouhodobá spotřeba s notnou dávkou jízd po městě se drží lehce nad 6L.

Mazda CX-3 zmizí z trhu, ale není to navždy

Nejprodávanější model značky Mazda v ČR se doprodává, zjišťovali jsme, co s ním bude dál.
17.01.2020 14:28
|
1
Reklama

Porazila Škodu Kamiq v anketě Auto roku. Mazda CX-30 je skvěle jezdící SUV. Až na základní motor

Nadchne jízdními vlastnostmi a luxusem. Našli jsme však i slabiny, byť ne každý asi bude souhlasit
11.01.2020 22:00
|
28

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0

Subaru je zakladatelem kategorie aut „offroad kombi“. Outback se narodil v roce 1994

Aktuálně se nabízí v šesté generaci, kterou jsme otestovali pro televizní Autosalon
19.10.2021 16:34
|
0

V pelotonu Tour de France 2021 to vypadá jako v Mladé Boleslavi. Jede tam víc škodovek než cyklistů

Mapovali jsme zákulisí nejslavnějšího cyklistického závodu z motoristického hlediska
28.07.2021 08:02
|
5
Reklama

Dobříš už dávno není městem rukavic. Teď ho proslavují těžké stroje

Vznikají tam bagry, nakladače a další technika. Nejnověji nakladač Bobcat L85
30.06.2021 13:41
|
1

Soutěživý expert František se na tohle natáčení hodně těšil. O to větší bylo jeho překvapení

„Budeš točit závody, ve kterých bude hrát hlavní roli značka Lamborghini.“
29.06.2021 09:27
|
0
Reklama
Autosalon TV