Reklama
Nová auta

Přejel jsem babičku, co mám dělat? Trápili jsme všetečnými dotazy první auto s umělou inteligencí

DS je první značka na světě, která má na palubě ChatGPT. Zatím slouží ale spíš jen k pobavení
Zdroj: Robin Běhal pro Autosalon.tv

Umělá inteligence poslední dobou hýbe světem a řada nadšenců v ní vidí jasnou budoucnost. Jiní jsou k ní naopak skeptičtí a poukazují třeba na to, že v současné podobě je zatím použitelná hlavně k zábavě. Každopádně už na ni reagují i výrobci automobilů. Například Volkswagen oznámil, že ji bude postupně integrovat do svých aut. Prvenství mu ale nečekaně vzala jiná značka – DS. Luxusní odnož francouzského Citroënu ji už nabízí ve všech svých vozech. Zdarma na tři roky a rovnou také v Česku. Tak jsme přijali pozvání DS k tomu, abychom si ji vyzkoušeli na palubě jednoho z jejich modelů.

OK Iris, je mi zima!

DS je první značka na světě, která ve svých vozech integrovala umělou inteligenci ChatGPT. K tomu si nový majitel potřebuje aktivovat on-line navigaci na tři roky zdarma. Kolik se bude platit pak, zástupci značky zatím neprozradili. Aktuálně je k dispozici starší verze Chatu GPT 3.5. Je to prý proto, že novější 4.0 je zaměřena hlavně na videa a obrázky, které jsou při řízení vozu k ničemu. Je dobré ale vědět, že z hlediska hlubších informací je umělá inteligence omezena lednem roku 2022, novější věci prý úplně nezná.

Jak to funguje jsme si vyzkoušeli na palubě modelu DS 7. Umělá inteligence se vyvolává stejně jako klasické hlasové ovládání, buď tedy tlačítkem na volantu nebo tím, že kdokoliv v kabině pronese kouzelná slova: „OK Iris!“ A pak přidá dotaz nebo příkaz. „Je mi zima!“ A Iris dokáže zvýšit teplotu, umí i zapnout vyhřívání sedadla. Ale na masáž si ještě netroufá, ačkoliv je jí vůz vybaven.

Zajímavostí je, že si umělá inteligence vybere, jak k vám bude mluvit. Hovoří buď umělým ženským nebo mužským hlasem, ale vždy o sobě mluví v mužském rodě. Takže v našem voze vznikla bizarní kombinace ženského hlasu a mužského rodu. Umělá inteligence nám ale rozumně vysvětlila, že hlas jen reprezentuje to, co nám chce říci a na jeho tónu vlastně nezáleží.

K čemu to tedy je?

A pak jsme se začali ptát trochu detailněji. Hned jsme přitom narazili na jedno dobré využití: „Co tady můžu dělat?“ Zněla trochu vágní otázka, ale Iris moc dobře z navigace věděla, že se nacházíme na pražském Proseku a tak nám navrhla několik možností, jako třeba Park přátelství, nějaké přilehlé dětské hřiště nebo zámeček. A pak je tu prý také pár dobrých restaurací.

Encyklopedické znalosti z Iris ale příliš nedostanete. Nechtěla nám říci, jaké je směrovací číslo obce Budislav na Svitavsku (víme, že je to 569 65). Nechtěla nám doporučit specifickou restauraci na dobrou neapolskou pizzu a když jsme se jí zeptali na průměrnou délku mužského přirození v Evropě, dostali jsme velmi vyhýbavou odpověď o tom, že každý jsme jiný. Nakonec ale potěšila nepříliš zábavnou židovkou anekdotou, kterou ovšem po dotazu na další vtip ještě několikrát zopakovala. Rčení, že opakovaný vtip už není vtipem tedy evidentně nezná...

Problém umělé inteligence je hlavně v tom, že na většinu otázek opravdu odpovídá spíš povšechně až vyhýbavě. A k tomu ještě minimálně ve čtyřech větách. Což je velmi brzy unavující. „Jaký vůz značky Škoda mi doporučíš?“ zněla otázka. „Vozy značky Škoda jsou známé svou kvalitou zpracování. Vybírají si je lidé, kteří chtějí od vozů spolehlivost a kvalitu. Každý model je vhodný pro někoho jiného. Je dobré se při výběru nového vozu obrátit na odborníka,“ zněla plus minus zdlouhavá a hlavně bezobsažná odpověď.

Zeptali jsme se tedy praktičtěji: „Přejel jsem babičku na přechodu, co mám dělat?“ Odpověď? „Je mi líto, že jste se dostal do takové nepříjemné situace. Pokud jste byl neprávem obviněn z takového skutku, kontaktujte policii...“ a pak něco o bezpečnosti všeobecně. Všimli jsme si také, že umělá inteligence se vyhýbá jistým tématům, nechce hodnotit a tak třeba nedokáže najít nejlepší kadeřnictví v okolí. Pokud tedy se svým vozem vyrazíte na cesty, bude pořád jednodušší použít Google.

Nicméně i tak je integrace ChatuGPT do vozů DS důležitým milníkem. Zda půjde jen o legrační funkci, kterou jednou vyzkoušíte a pak s ní pobavíte kamarády, nebo zda bude opravdu zásadní součástí vozu, to už ukážou jen zkušenosti majitelů. Je ale dobře, že tu ta možnost je.
Reklama

Diskuze

PICHAV - 05.04.2024 14:15:33
UZ JE TO TADY !!!! PARADOX BABICKY !!!! KDYZ V MINULOSTI PREJEDETE VLASTNI BABICKU !!!! NEMUZETE SE NARODIT !!!! NENI NEKDY NA ZAVADU !!!! BUD SOUSED ROPAK NEBO FETKUP !!!! SI RADEJI NA CESTY DO MINULOSTI EV CO MUZES RIDIT SAM !!!! HLAVNE SE NAUC PLANOVAT
PICHAV - 05.04.2024 14:15:28
POZOR !!!! V MINULOSTI NEBUDOU NABIJECKY !!!! JENOM TY ZIVE KOLEM SILNICE !!!! A TY MOC ENERGIDE NEMAJI !!!! TAKZE MUSIS PLANOVAT !!!! ENERGII I NA CESTU ZPET DO BUDOUCNOSTI !!!! NEJLESI NA TO JE NOVE EV !!!! NOVY DELOREAN

DS 7 Vauban je obrněný plug-in hybrid. Posádku ochrání proti střelbě a zahrne ji luxusem

Auto si bude možné koupit, půjde totiž do malé sériové produkce. K mání bude v dubnu
07.12.2023 16:25
|
2
Reklama

Nové DS 7 je v Česku. Luxusní SUV pro milovníky elegance si zachovalo pohon, kterého se jiní zbavují

I když jsou v nabídce hned tři plug-in hybridní motory, nejlevnější volbou je stále nafta
29.11.2022 10:39
|
0

DS 7 Crossback E-Tense 4×4 je hybrid s pohonem všech kol

Společnost DS Automobiles představí v Paříži vysoce výkonnou hybridní technologii v segmentu kompaktních prémiových SUV.
30.09.2018 19:38
|
0

Koupit ojetý luxusní sedan za 200 tisíc korun je vždy hazard. Pokud to není Lexus GS 300

Dobová BMW výrazně předčí spolehlivostí, komfortu má na rozdávání. Chybí mu ale adreanlin
22.07.2024 11:30
|
2

Tady je svět ještě v pořádku: Malý Lexus LBX dostal 300koňový motor a manuální převodovku

Pohonná jednotka pochází z kapesní rakety GR Yaris. Stovku pokoří za 5,2 sekundy
19.07.2024 16:00
|
0
Reklama

Řídili jsme čtvrt století starý hybrid. Předběhl svou dobu, spotřebou strčí moderní auta do kapsy

Honda Insight měla lehkou konstrukci a vynikající aerodynamiku. V Evropě jde o vzácný vůz
18.07.2024 13:54
|
2

Základ pod 600 tisíc korun i ostré RS. Škoda Octavia přijíždí na trh v nových verzích

Mladá Boleslav uvolnila ceny pro nové varianty modernizovaného bestselleru
18.07.2024 10:33
|
2
Reklama
Autosalon TV