Reklama
Nová auta

Počet automobilek, které končí se spalovacími motory, se zase rozšířil. Nejde jen o evropské značky

Žádný vývoj motorů na benzin a naftu a čím dál kratší termín přechodu k elektromobilitě. To je trend
Zdroj: Tiskový servis DS

Francouzská značka DS zatím jako poslední rozšířila řady automobilek, které již veřejně deklarovaly konec vývoje a prodeje modelů se spalovacím motorem a přechod k čisté elektromobilitě. To, co se ještě před několika málo lety zdálo třeba v případě Volva jako přehnaná reakce, se naopak stává stále více nedílnou součástí strategických plánů výrobců nových vozů. Celkový počet těch, které nezávisle na politicky proklamovaných datech ukončení prodeje spalovacích motorů oficiálně z úst svých nejvyšších představitelů vsadily na 100% elektrickou budoucnost, je už 12. A další budou přibývat, o tom není pochyb.

Průzkumům navzdory

I když podle studie automobilového dodavatele Continental z roku 2020 si 59 % německých řidičů nedokáže představit budoucnost s možností koupě výhradně elektrických aut, jednotlivé automobilky pokračují s oznámením, kdy se spalovacími motory nadobro skončí. Je fakt, že celková transformace není z jejich hlavy, ale pouze reagují na aktuální vývoj na poli regulací a převážně politických rozhodnutí.

Včera se mezi budoucí čistě elektrické značky zařadilo DS s tím, že už od roku 2024 bude jeho modelové portfolio čistě elektrické. Je pravda, že relativně malá a nová značka s pár modely, z nichž některé už elektrické jsou, má takové rozhodnutí snazší, jenže DS se tímto krokem přidává k poměrně dlouhému seznamu i mnohem větších hráčů.

VW a Audi už mají jasno

Volkswagen se svými elektrickými plány netají, ale ústy Klause Zellmera (člen představenstva pro marketing VW) potvrzuje jasnou budoucnost bez spalovacích motorů: "Mezi lety 2033 až 2035 v Evropě zcela vystoupíme z byznysu aut se spalovacími motory. V USA a Číně to pak bude o něco později. V Jižní Americe a Africe to z chybějících politických a infrastrukturálních důvodu bude samozřejmě trvat ještě o něco déle."

Ani Audi nestojí v těchto rozhodnutích stranou. Jeho šéf Markus Duesmann vede značku rychle směrem k elektromobilitě. Modelové řady A3, A4 a A6 již nemají plánované žádné další spalovací motory a poslední nový spalovací motor se představí v roce 2026. Jejich úplný konec pak nastane u Audiny v roce 2033 a od roku 2035 neopustí výrobní závody  Audi žádný spalovací motor. Kromě toho se chtějí v Ingolstadtu do budoucna zaměřit na modely spíše vyšších a luxusních tříd a na kompaktní a menší segmenty rezignovat.

Mercedes a Mini čistě na elektřinu

Podle vyjádření šéfa Mercedesu Oly Källeniuse by se měla tato značka rozloučit se spalovacími motory dokonce až o osm let dříve, než v původně oznámeném roce 2039. Šéfové tradiční značky se ani netají tím, že roli v jejich rozhodování hrají i investoři, kteří poukazují na to, že třeba čistě elektrická Tesla má mnohem vyšší tržní kapitalizaci než renomovaný Mercedes.

Také Mini má před sebou pouze elektrickou budoucnost, a to od roku 2031, kdy už v nabídce nenajdete žádný spalovací motor. Poslední Mini se spalovacím motorem přijde na trh v roce 2025 a značka plánuje, že v roce 2027 budou polovinu jejího obratu tvořit elektrické modely.

Fiat od roku 2030, Honda o deset let později

Fiat plánuje ukončení produkce spalovacích motorů v roce 2030. Potvrzuje to i jeho šéf Olivier François: "Mezi lety 2025 až 2030 se naše produktová paleta promění na čistě elektrická vozidla." Pro značku je to velký krok, protože má doposud v nabídce pouze elektrickou verzi modelu 500, nicméně se při této transformaci může spolehnout na technologie koncernu Stellantis.

V kurzu směrem k čisté elektromobilitě je i Honda, která chce do roku 2030 mít podíl čistě elektrických a vodíkových modelů na prodejích v USA, Číně a Evropě na hodnotě 40 %. O pět let později by pak tato vozidla měla činit 80 % jejích prodejů a v roce 2040 bude Honda čistě bez spalovacích motorů.

Volvo jako průkopník, přidává se Cadillac i GM

Z velkých značek to bylo právě Volvo, které před několika málo lety ohlásilo svůj totální přechod k elektromobilitě do roku 2030. Jeho šéf Håkan Samuelsson k tomu tehdy uvedl: "Zatímco bychom investovali do skomírajícího byznysu, budeme raději investovat do budoucnosti - ta je elektrická a online." A tak nejpozději od roku 2030 nekoupíte žádné Volvo se spalovacím motorem.

Se stejným rokem ukončení nabídky spalovacích motorů počítá i Cadillac - luxusní odnož GM. Potvrdil to na prezentaci čistě elektrického SUV Lyriq jeho viceprezident Rory Harvey. 

Nepřekvapí tedy, že stejným směrem kráčí i GM, které v lednu představilo nové modré logo značící čistou planetu. Vzhledem k současnému modelovému portfoliu s osmiválcovými pickupy nebude transformace této značky úplně snadná, ale i tak chce být do roku 2040 uhlíkově neutrální a do roku 2035 pomocí elektrifikace eliminovat emise z lehkých užitkových aut, což jinými slovy znamená konec rozežraných velkoobjemových motorů.

Jaguar a Land Rover odhalují elektrické plány

Jaguar bude podle oficiálních vyjádření vyrábět výhradně elektrická auta už od roku 2025. U Land Roveru se pak bude jednat o minimálně jednu elektrickou verzi pro každou modelovou řadu a Britové tak uvedou na trh v následujících pěti letech hned šest čistě elektrických SUV, čímž vytvoří víceméně samostatné ekologické portfolio.

Etablované řady jako XE a XF budou sjíždět z výrobních pásů do roku 2025 bez přímého nástupce. Nový model XJ už Jaguar odpískal, nástupce bude elektrický a zatím o něm není moc známo.

Ford masivně investuje

Také Ford se hlásí k elektromobilitě, zejména pak na evropském trhu. Podle jeho plánů bude tato značka, co se osobních vozů týká, čistě elektrická v roce 2030. Investice do přechodu k elektromobilitě jsou v případě Fordu velmi výrazné - hovoří se o částce minimálně 22 miliard eur, z toho jednu milardu eur investuje značka do své centrály v Kolíně nad Rýnem, kde se bude vyrábět první čistě elektrický model na platformě MEB, což by měl být elektrický crossover, jenž se představí už příští rok.
Reklama

Diskuze

Pepa - 03.09.2021 23:28:38
Já bych hned ode dne dneška vyměnil všechny křesla v evropském parlamentu vyměnil za křesla elektrická. Bylo by to velmi ekologickě a pro všechny evropany velmi prospěšné.

Šéf Volkswagenu Diess: Elektromobily není nutné zlevňovat, stačilo by zdražit naftu

Podobně jako ostatní výrobci vsadil Volkswagen vše na elektromobilitu. Růžový sad to ale zatím není
13.08.2021 07:03
|
67
Reklama

Škodě Enyaq iV přijíždí další velký soupeř. Češi elektromobil Kia EV6 kupují, aniž by v něm seděli

Na rozdíl od technicky příbuzného vozu Hyundai Ioniq 5 bude mít Kia EV6 i sportovní verzi GT
09.08.2021 09:31
|
4

Zahodíme v době elektromobilů vozíky? Většina těch současných kouli nemá. Když už, tak moc neutáhnou

Prošli jsme technická data 36 elektromobilů prodávaných v Česku. Tahat vozík nebo přívěs umí jen 15
03.08.2021 07:40
|
6

Vozila se tam vajíčka i pokyvující se pes, ale původní účel zadního plata v autě je úplně jiný

Při pohledu do historie se můžete pozastavit klidně i nad úplnou banalitou a zjistit zajímavé věci
19.09.2021 08:18
|
33

Srovnání dne: Citroën C3 vs. Škoda Fabia. Francouzský šarm proti optimalizované racionalitě

Škoda Fabia se ve čtvrtek začala prodávat na českém trhu. Jak si stojí proti konkurenci z Francie?
17.09.2021 19:56
|
4
Reklama

Dobrodružně laděná Toyota RAV4 Adventure přichází na český trh. Svým lakem oslavuje legendu

Funkční prvky zvyšují odolnost v terénu, hybridní pohon zůstal zachován a dosahuje výkonu 222 k
14.09.2021 17:09
|
0

Na Slovensku jezdí papež František Škodou Enyaq iV. Když na ni lidé zamíří mobil, stane se zázrak

Kromě čistě elektrického pohonu slouží Enayq iV i jako plocha pro rozšířenou realitu
13.09.2021 21:04
|
8
Reklama
Autosalon TV