Reklama
Nová auta

Nových aut se prodá méně. Část tradičních zákazníků přechází kvůli ceně i technologiím na ojetiny

Rekordní červenec nesmazal pokles prodeje od začátku roku. Na vině je hned několik faktorů
Zdroj: Toyota

Statistiky ovlivňují nová pravidla homologace podle WLTP, část zákazníků se také začíná obracet k ojetým autům. Týká se to jak osobních aut, tak dodávek.

V červenci meziročně vzrostly registrace nových osobních aut v ČR o 0,82 %. Od začátku roku ale jak v tuzemsku, tak v celé Evropě, klesají. V ČR o 9,13 procent, v Evropě o 3,1 %. Celkově letošní rok téměř stoprocentně skončí v minusu, což si myslí i Jan Linhart ze společnosti KPMG: "V září a říjnu může nastat kvůli loňskému propadu poměrně výrazná korekce směrem nahoru, protože loni došlo k propadu po zavedení nových emisních norem a nedostatku vozů. To by ale nemělo nic měnit na našem očekávání, že trh s novými auty letos bude klesat."

Zato registrace ojetých aut celoročně rostou. Třeba v červenci jich bylo skoro o 2 tisíce víc než loni (16 837 vs. 14 925). Stoupá zájem o mladé ojetiny, což dokládá třeba tisková zpráva společnosti AAA Auto. "V žebříčku popularity výrazně poskočil model Škoda Rapid, který se již nevyrábí, a zákazníci si uvědomují, že ho brzy bude na trhu nedostatek. Lidé za tento model v průměru utrácejí 272 tisíc korun."
Reklama

Trend mírného odklonu od nových aut je vidět i z jiných statistik. Například stáří vozového parku v Česku se stále zvyšuje – aktuálně činí 14,82 roku. Nová auta jsou stále dražší a složitější. Jak kvůli emisním, tak bezpečnostním předpisům. Podstatná skupina zákazníků nevěří zejména moderním motorům, že vydrží tolik, co ty starší - třeba i víc než půl milionu kilometrů. Takoví pak sahají po ojetinách, nebo si déle nechávají své stávající auto. A zdaleka to nejsou jen nízkopříjmoví zákazníci. Stejně jako existuje určitá skupina lidí ze střední a vyšší třídy, kteří si musejí koupit elektrickou Teslu, tak existuje i skupina, která říká "Mám ve svém mercedesu ještě poctivý šestiválec, proč bych ho měnil za složitý čtyřválcový hybrid“.

U lehkých užitkových aut registrace v Evropě rostly v prvním pololetí proti loňsku o 5,8 %, v Česku od ledna do července o 5,29 %, v samotném červenci pak dokonce skoro o 13 procent. I za tím je částečně nová emisní norma, která má pro tuto kategorii aut roční zpoždění proti osobákům. Vvšechna nově prodaná auta budou muset podle ní být homologována od letošního září. Importéři a dealeři tak nyní využívají povolenou 10procentní kvótu pro registraci vozů podle staré normy, tedy do zásoby. Existuje početná skupina zejména menších živnostníků, kteří si raději koupí auto ještě teď, i když ho tak úplně nepotřebují, protože nechtějí nové motory se vstřikováním močoviny. Považují to za náklad navíc a obávají se o životnost takových agregátů.

Diskuze

Baf - 04.01.2020 12:26:08
Proč kupovat podporovat stát ,měl by snížit daň...auto mi vydrží 10 let nebudu přece po záruce kupovat další..
Paulo - 19.10.2019 19:31:51
Tak ojetina je jako jídlo co už někdo měl. Obnošené oblečení apod.

Našli jsme nejbezpečnější i nejméně bezpečná nová auta

Bratr Škody Kodiaq Seat Tarraco se zařadil mezi nejúspěšnější auta v testech Euro NCAP z hlediska bezpečnosti dospělé posádky. Naopak pozor si dejte zejména na některé italské vozy.
07.03.2019 19:15
|
0
Reklama

Cena čtyřletých ojetin začíná stagnovat. Nová auta však stále zdražují.

Ceny ojetých vozidel rostly v posledním roce rychleji než ceny nových. Zatímco nové vozy zdražily o 3,57 %, cena čtyřletých ojetin se v posledních čtyřech kvartálech zvýšila o 9,14 %.
31.12.2018 18:52
|
0

Do pětice nejprodávanějších ojetin patří Volkswagen Golf!

Klasika Volkswagen Golf. Kdo by jej neznal... Chcete si koupit ojetý automobil? Výběr je opravdu veliký, až se z toho někdy může motat hlava. Aby tomu tak nebylo, připravili jsme vám spolu s renomovanými odborníky z Autocentra DAVO CAR Olbramovice další díl podrobného přehledu nejprodávanějších ojetin na našem trhu.
12.02.2018 07:45
|
0

Elektromobily mají dražší havarijní pojištění než spalovací vozy. U povinného ručení je to naopak

Pojištění u elektromobilů neovlivňuje jen cena vozu, ale i fakt, že většina z nich je na leasing
16.05.2024 16:40
|
0

Doma nabíjím zadarmo a vás platí ropná lobby. Přehled nesmyslů od fanatických elektromobilistů

Elektromobily mají své fanatické odpůrce i příznivce. Oba tábory se chovají stejně hloupě
15.05.2024 11:57
|
1
Reklama

V EU se staví osmkrát méně nabíjecích stanic, než je potřeba. Mělo by jich přibýt 20 tisíc týdně

Počet elektrických aut přibývá třikrát rychleji než míst pro jejich dobíjení. A to je problém
02.05.2024 16:00
|
5

Elektromobily jsou pro české autopůjčovny nepoužitelné. Lidé nechtějí nabíjet a čekat

Velké půjčovny od elektromobilů ustupují, není o ně totiž zájem. A navíc jim prudce padá cena
29.04.2024 07:45
|
1
Reklama
Autosalon TV