Reklama
Archiv - Zprávy

Do pětice nejprodávanějších ojetin patří Volkswagen Golf!

Klasika Volkswagen Golf. Kdo by jej neznal... Chcete si koupit ojetý automobil? Výběr je opravdu veliký, až se z toho někdy může motat hlava. Aby tomu tak nebylo, připravili jsme vám spolu s renomovanými odborníky z Autocentra DAVO CAR Olbramovice další díl podrobného přehledu nejprodávanějších ojetin na našem trhu.
Zdroj: František Fiala

Volkswagen Golf

VW Golf je jedním z nejdůležitějších modelů automobilky již desítky let. Jeho první generace sjela z výrobní linky v letech 1974 a výroba pokračovala dalších deset let. V roce 1983 začala výroba druhé generace, která se stala tím pravým masovým vozidlem po celé Evropě. Třetí generace byla vyráběná v letech 1991–1996. Zajímavostí bylo, že se zde začal využívat přímovstřikový vznětový agregát 1.9 TDI o výkonu 66-81 kW, který se osvědčil i v sesterském modelu Vento. Kvality motoru potvrzovalo, a to nejen v Evropě, že model Vento 1,9 TDI byl častou volbou řidičů TAXI.

Ve čtvrté generaci žádná z překotných změn kromě designu nenastala. Přeplňované naftové agregáty zaznamenaly inovaci v podobě modernizované technologie vstřikování TDI-PD, která přispěla k vyšším výkonům: 85–110 kW. Nový interiér a exteriér vnesl do budoucích modelů jakýsi kodex, který se Volkswagen Golf snaží až do dnešních dnů udržet.

V autobazarech se běžně vyskytuje pátá až sedmá generace VW Golf. Jsou nedílnou součástí prodejních úspěchů, vzhledem k jeho oblíbenosti, kvalitě, technické vyspělosti a v neposlední řadě i díky vysoké zůstatkové hodnotě při prodeji.

Volkswagen Golf V. generace

Pátá generace sjela z výrobní linky v roce 2003 a je vyhledávaným cílem dnešní mladé populace kvůli nízkým cenám a udržitelné kvalitě. Oproti jeho předchůdci je vyšší a delší, ale hlavní devizou představuje prodloužení rozvozu náprav, čímž se docílilo zvětšení vnitřního prostoru a mnohem přívětivější pozice za volantem i pro cestující na zadních sedadlech.

Také se zde poprvé objevila kromě verze GTi a šestiválcová R32, která byla vybavena agregátem 3.2 l o výkonu 184 kW a stala se ihned vyhledávanou u tunerů. Odborníci z Autocentra DAVO CAR potvrzují, že v dnešní době si Golf R32 drží velmi vysokou cenu, hlavně pro jeho exkluzivitu vzhledem k počtu vyrobených kusů.

Pro jízdy převážně po městě jsou vyhledávané jednotky 1.4 a 1.6 FSi, které netrpěly nutností nákladných oprav, ale setkávaly se s poruchami zapalovacích cívek, které se ovšem daly i podomácku vyměnit za nějakých 600 Kč.

Samozřejmě nejvíce preferované jsou motorizace s označením TDi, a to v objemu 1.9 a 2.0 TDi. Podle odborníků z autocentra DAVO CAR větší objemová varianta poskytuje lepší agilitu a výkonnostní parametry, ale také se potýká s celou řadou chronických nemocí. Konkrétně s poruchami vstřikovačů a čerpadel. Zřejmě největší bolestí bývá dvouhmotový setrvačník, jehož výměna vyjde poměrně draho – cca 8–10 000 Kč. Na druhou stranu TDIčka nabízejí výbornou dynamiku a velmi nízkou spotřebu, která vyvažuje případné náklady s již zmíněnými poruchami.

Na trhu se dnes můžeme setkat s vozy v cenových relacích začínajících na 30 000 Kč. Záleží ovšem na celkovém technickém stavu, poněvadž za tyto peníze mívají v těle řádnou dávku kilometrů a navíc se v dobách své největší slávy stávaly častým cílem tzv. stáčení kilometrů, aby se uměle zvýšila hodnota nabízeného vozidla.

VW Golf V. generace odborníci z Autocentra DAVO CAR doporučují kvůli jeho užitným vlastnostem, ale upozorňují, že na trhu se bezchybné kusy budou hledat velmi těžce, a pokud budete mít štěstí, tak určitě nepůjde o levný vůz.

Volkswagen Golf VI. generace

Tato generace vycházela z modelu Golf předcházející generace, použila stávající platformu, došlo ovšem k výraznější změně aerodynamiky a k zavedení modelů na LPG.

Přibyly zážehové verze TSi s přímým vstřikem a vyšším výkonem a také, dle módy downsizingu, začaly být nabízeny vznětové agregáty 1.6 TDi. Celkově se vlastně nic podstatného neudálo, ale stejně v roce 2009 tento model získal nejvyšší světové ocenění v podobě titulu World Car of the Year.

Trh s ojetinami nabízí pestrou škálu těchto vozidel v různých motorizacích a variantách karoserie. Nejvyhledávanější se stává model variant neboli kombi kvůli svým užitným vlastnostem a při firemních nákupech i vysokou zůstatkovou cenou. Autobazary nabízejí vozy v cenách začínajících nad hranicí 100 000 Kč za notně ojetý vůz v nejnižší specifikaci1.4 l, až po velmi zachovalé vozy s cenami okolo 300 000 Kč.

Podle odborníků z Autocentra DAVO CAR vždy mějte na paměti, že je dobré si dát práci s vyhledáním Golfu, kde lze jasně určit původ, počet majitelů, ale hlavně servisní historii. Ta je totiž bez výjimky dokladem pravidelného servisu a tudíž i nákladů, které předchozí majitel vynaložil na bezvadný provoz. Negativní stránka modelu spočívá v enormním zájmu zlodějů. Dnes se všemi druhy pojištění a možnostmi zabezpečení se však dá tomuto riziku zdatně čelit.

Reklama

Volkswagen Golf VII. generace

Vnější vzhled novinky se oproti předchozí generaci zásadně neliší, došlo pouze k drobnějším úpravám. O to větší změny však zaznamenala technika. Na rozdíl od VW Golf MK6 je sedmička postavena na nové modulární platformě MQB, kterou Volkswagen začal využívat ve všech modelech napříč celým koncernem.

Generační obměna se dotkla i motorizací, a to jak benzínových TSI, tak dieselových TDI. Nabídku motorů také rozšířil zážehový motor o objemu 1.4 l, spalující CNG.

Kromě sériového modelu je Golf v prodeji i s pohonem 4x4 – 4Motion a výkonných verzích GTI, GTI Performance, GTD a Golf R.

Golf MK7 se nabízí ve variantě karoserie kombi jako model Variant, ve variantě zvětšeného hatchbacku jako Golf Sportsvan a také v úpravě pro lehký terén jako Golf Alltrack.

Podle odborníků z Autocentra DAVO CAR platí, že pro městské a příměstské jízdy je nejvyhledávanější variantou 1.4 TSi ve verzi Variant, kvůli přepravě dětí a nákladů. Pro motoristy, kteří najezdí více kilometrů, je velmi oblíbená motorizace 1.6 TDi, za kterou následuje 2.0TDI. Je ve své podstatě i lepší volbou, ale jako nová o pořádný ranec dražší.

Autobazary nabízejí tuto generaci v širokém rozsahu od základní částky 250 000 Kč až po vozy skoro za milion. Například v podobě exkluzivního modelu R, který může nabídnout i 400 koní ve spojení s pohonem 4x4.

Reklama

Autor textu: František Fiala


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV