Reklama
Nová auta

Nové SUV Peugeot 2008 se přibližuje kombíkům. Rozměry i jízdními vlastnostmi

Mezi francouzskými vinicemi jsme testovali konkurenta Škody Kamiq. Boduje zejména stylem
Zdroj: Jan Říha

Esúvečka se nenápadně začínají rozměry podobat klasickým hatchbakům i kombi. Často totiž rostou do délky, ale v porovnání s předchozí generací mají nižší výšku. Hlavním důvodem není design, ale zpřísňující se emise. Čím nižší (aerodynamičtější) karoserie, tím nižší spotřeba i emise. Důkazem je i druhá generace SUV Peugeot 2008, které mě mezi francouzskými vinicemi ohromilo originálním stylem.

Na konci listopadu je v okolí přístavu Marseille typické podzimní počasí. Vítr honí vinicemi listí, často prší. Místní jen tak něco nerozhází. Ale světová premiéra druhé generace oblíbeného SUV Peugeot 2008 tady přece jen budí rozruch. Po úzkých silničkách se tu honí novinka v oranžové, červené, modré i bílé barvě. Poslední dvě jsou čistými elektromobily, o které se novináři i zvědaví Francouzi zajímají nejvíc. Ano, je tu doba, kdy automobilky budou běžně u svých modelových řad nabízet benzínovou, dieselovou i elektrickou verzi.
Reklama

Éra prodlužování a snižování

Je to takový nenápadný, plíživý trend. Automobilky v tichosti dělají nová esúvéčka nižší a nižší, aby srazily jejich spotřebu a emise. Pokud byste z nich sundali plasty a prvky zdůrazňující příslušnost k oblíbené kategorii aut, máte v podstatě hatchbacky a kombíky. To úplně není případ Peugeotu 2008, ale i tento model zmíněný trend potvrzuje. Je totiž o 14 centimetrů delší, ale přitom nižší než jeho předchůdce. Uvnitř velmi působivé karoserie, v mém případě ve stylovém oranžovém provedení GT Line, je dostatek místa pro pět cestujících i spoustu stylových prvků. Řidič místo klasických budíků trochu s ohromením sleduje nový i-Cockpit® 3D představený už v nové generaci „dvěstěosmičky“. Informace totiž zobrazuje ve dvou vrstvách, tu bližší jako hologramy. I díky malému volantu s netradičním tvarem si tak můžete připadat jako pilot vesmírné lodi.

Jistý podvozek i bez pohonu 4x4

Snižování může pochopitelně mít i pozitivní stránky. Třeba lepší jízdní vlastnosti díky nižšímu těžišti auta. Komfortně laděný podvozek umí v prudké zatáčce podržet. Vybírat můžete ze tří jízdních režimů ECO, Normal a Sport.

Co se týká nabídky motorů, potvrzuje nástup takzvaného „downsizingu“. V případě naftové jednapětky ve dvou výkonových variantách (100 a 130 koní) jde o čtyřválce. Ale u benzínu 1.2 PureTech ve třech výkonových úrovních (100, 130 a 155 koní) se musíte spokojit jen s tříválcem. V nabídce je šestistupňová manuální a osmistupňová automatická převodovka. Desítky kilometrů jsem po francouzských okreskách odkroutil s nejsilnější jednadvojku s automatem se zrychlením na stovku za 8,9 sekundy. V akceleraci mě tento motor nezklamal. Ve vyšších otáčkách je ale na jeho projevu znát, že jde o tříválec. Prostě doba už je taková.

Patří k ní i to, že SUV často mají jen pohon předních kol. Absence nabídky verze 4x4 se týká i nového modelu 2008.
Reklama

Nástup elektřiny

Skupinka zvědavých Francouzů se na něj přišla podívat až do vinice, kde byly elektrické verze Peugeotu 2008 vystaveny. Na auta v modré i bílé barvě sice hleděli trochu nedůvěřivě, ale o to víc se na jejich vlastnosti vyptávali.

Peugeot e-2008 svým vzezřením nijak z modelové řady nevyčnívá. Na svůj elektrický charakter upozorňuje jen atraktivními detaily. Například znak lva na přídi mění podle úhlu barvu od zelené po modrou. Samozřejmě nesmí chybět ani písmeno „e“ na předních blatnících a pátých dveřích. Jiná je v porovnání s verzemi se spalovacími motory i přední maska.

Frantíky ale pochopitelně nejvíc zajímají technické údaje. Dozvídají se, že elektroverze Peugeotu 2008 má 136 koní a krouťák 260 Nm. Baterie s kapacitou 50 kilowathodin slibuje dojezd těsně nad hranicí tří set kilometrů. Při městském dojíždění do práce tak budete dobíjet jen jednou až dvakrát týdně.

K dispozici jsou dvě možnosti rekuperace energie při brzdění podle nastavení řadicí páky. V režimu D neboli Drive se auto chová podobně jako benzín nebo diesel, takže častěji používáte brzdový pedál. B čili Brake nabízí vyšší úroveň rekuperace, takže podle polohy plynu auto samo výrazně zpomaluje, čímž se také šetří brzdová soustava. Ale to už se na francouzských vinicích stmívá a první dostaveníčko Autosalonu.tv s novinkou končí. V lednu se můžete těšit na reportáž na TV Prima a Prima Cool
Reklama

Diskuze

Karlos - 28.11.2019 16:33:44
Nový Captur je hezčí, ale hlavně nabízí i čtyřválec.
Zdenál - 28.11.2019 23:32:09
I první model P 2008 je hezčí než Kaptur

Peugeot a Mercedes našli recept na úspěch u českých manažerů. Stále však kralují Sup a Pašík

Seřadili jsme modely střední třídy podle obliby u tuzemských zákazníků
05.09.2019 21:08
|
0
Reklama

Už jste spali na svém autě? Testovali jsme střešní stan na rodinném MPV Peugeot Rifter

Uvnitř se leží pohodlně díky promyšlené matraci. Vztyčit stan zvládne jeden, skládat jsme museli dva
13.08.2019 10:15
|
3

Test nového Peugeotu 508 SW: Hledali jsme klady a zápory velkého francouzského kombíku

Vyzkoušeli jsme naftové provedení 2.0 BlueHDi 180 EAT8 GT Line s automatickou převodovkou
11.07.2019 18:10
|
5

Chystá se změna v tankování LPG. Motoristy už nemá zdržovat volání obsluhy

Podle České asociace LPG není důvod, aby čerpání propan butanu mělo jiná pravidla než CNG
17.01.2022 18:30
|
1

Nové SUV Renault Austral testují pod kamufláží i v Evropě. Technici se zaměřují hlavně na jednu věc

Novinka dostala speciální maskování. Můžete ji potkat ve čtyřech evropských zemích
11.01.2022 14:37
|
0
Reklama

Automobilky neplní kvůli koronaviru sliby. Emise nových aut v Česku nečekaně stouply

Emise oxidu uhličitého dokázala srazit v porovnání let 2020 a 2021 jediná značka z dvaceti!
10.01.2022 15:17
|
15

Podvody s ojetými auty se dají odhalit i na základě seznamu výbavy. Ten z výroby je určující

Pokud autu chybí nějaký zásadní prvek původní základní výbavy, dejte od něj ruce pryč
10.01.2022 10:34
|
4
Reklama
Autosalon TV