Reklama
Nová auta

Nová Toyota Land Cruiser poprvé na vlastní oči. Retro s moderní tváří je nádherně hranaté

Nejdéle vyráběný vůz značky Toyota zamíří do Evropy v roce 2024. Kulatá světla nebudou pro každého
Zdroj: Martin Tomaides pro Autosalon.tv

Návrat ke kořenům je ten termín, kterým uvítali odbornou veřejnost zástupci automobilky Toyota na prezentaci nového modelu Land Cruiser ve Varšavě. Nejnovější generace legendárního teréňáku, který si také poprvé na vlastní oči měla možnost prohlédnout i redakce Autosalonu, se totiž tvarově vymyká všem moderním zaoblením. A vypadá to sakra dobře.

Dojede kamkoliv

I proto - ještě, než jsme mohli nejnovější generaci patřičně navnímat - byly (bohužel pouze k pokochání) připraveny starší verze vozu. Včetně tradiční FJ40, která se řídila mottem, že kamkoliv chceme, Land Cruiser nás doveze. A vždy zase vrátí zpět. S touto filozofií přijede v roce 2024 ke svým zákazníkům i nový model.

Nejdéle vyráběný vůz v historii značky by měl skvěle ovládat jakýkoliv jízdní povrch a díky fúzi moderny a historie by u toho všeho měl ještě dobře vypadat. Celkem 4,98 metru dlouhý, necelé dva metry široký a 1,87 metru vysoký Land Cruiser byl veřejnosti obrazově představen na začátku srpna a právě vybroušené tvary a velikost vynikaly nejvíce.

Snímky sice občas matou, tentokrát ale přesně reflektovaly realitu. Mohutná a poctivá stavba vozu je jeho dominantou. I dospělý a urostlý jedinec bude například běžně využívat nášlapy, a to jak při nastupování, tak při vycházení z vozu ven. Téhle Toyoty je zkrátka kus. Silueta je robustní a ukazuje, že na rozdíl od vozů kategorie SUV se nebude bát terénní jízdy a hlavně práce. Proto jsou jednotlivé součásti karosérie navrženy tak, aby se v případě poškození daly snadno vyměnit.

Písmeno T

Uvnitř vládne kromě poctivého zpracování a komfortu také myšlenka, že řidič Land Cruiseru potřebuje mít všechno pod kontrolou. Například přístrojový panel je nově horizontální a přehledně uspořádaný do písmena „T“. Palubní deska sahá vysoko, výhled z vozu je díky tomu lehce omezený, ale díky rovné kapotě řidič přesně vidí, kam ještě může dojet a kam už ne. Také posez je hoden pravého teréňáku a snížily se slepé body, tedy prostory, kam řidič nevidí.

Řidičské pracoviště je plné tlačítek, které jsou navíc v dosahové vzdálenosti. Vlastně nic důležitého se neschovává v infotainmentu, počítá se zkrátka s tím, že Land Cruiser by měl stát spíš u zahrady, než schovaný pod střechou obchodního domu.

Pro pět i pro sedm

Auto bude k dispozici v pěti či sedmimístné variantě. Třetí řada sedadel nabídne i prostor pro dospěláka, ale samozřejmě je notně omezený. A ten zavazadlový je v tomto případě spíše symbolický. Důležité je spíš snadné ovládání sedadel, které díky rychlému sklopení nabídne hodně prostoru na náklad.

Jak už bylo uvedeno dříve, vozidlo stojí na platformě GA-F, která nabízí až o 50 procent vyšší tuhost rámu oproti předchozí generaci, což by mělo zvýšit také tuhost vozu. Ten i nadále pohání naftový čtyřválec s objemem 2,8 litru a výkonem 150 kW, tedy 204 koňských sil. Spolupracovat bude s osmistupňovou automatickou převodovkou Direct Shift. Land Cruiser by si měl také poradit s tažením bržděného přívěsu do hmotnosti 3,5 tuny.

Nový Land Cruiser zamíří do Evropy v roce 2024, a to primárně v provedení Executive. Opravdoví milovníci značky si ale mohou dopřát jednu specialitu, v limitované edici tří tisíc kusů bude pro starý kontinent k dispozici verze First edition, která speciálními odstíny žluté a modré barvy či dalšími detaily v podobě například zakulacených světlometů a jiných kol ještě více připomíná historické modely.

Vše navíc stylově doplňují nápisy First edition například na boku vozu, zástěrkách či uvnitř na dveřích. Kdo ho chce, měl by si pospíšit, objednávat může od října. Zájem určitě bude, my už se jenom těšíme, až se nám pokračovatel legendy objeví v redakčním testu.
Reklama

Diskuze

Janeg - 20.09.2023 05:04:03
Jsem příznivec "teréních" aut, mám rád manuál, který pochopitelně řadím mnohem pomaleji, někdy ne optimálně, ale svobodně. Protože málo kdo jezdí po skalách 45° stoupání, a potřebuje bláto nad prahem. "Dobrodruzi" ať si tu limitku pořádně zaplatí. Jde o
Bobeš - 18.09.2023 13:10:08
Hezké. Ale pořád je to tak "poloviční" auto - vadí mi tam ten AUTOMAT. Pro opravdového řidiče pouze manuální převodovka. No, a už vůbec NE "ELEKTRIKA"! Takoví ať si koupí rovnou autíčko šlapací, nebo ať si chodí zajezdit na poutě, kde mají "autodrom".

Nová Toyota Prius disponuje technologií předvídání jízdy. Nabídne tím lepší spotřebu

Model je v Česku dostupný pouze jako plug-in hybrid. Cena startuje na 1 150 000 Kč
28.08.2023 16:44
|
0
Reklama

Nová Toyota C-HR má české ceny. Základ se vejde pod 700 tisíc korun, ale jen díky bonusům

Crossover se prodává se dvěma hybridními motory, k dispozici je pět varianty výbavy
23.08.2023 11:50
|
0
Reklama

Dojezd 1200 kilometrů a nabito za 10 minut. Toyota hlásí průlom ve výzkumu baterií, sníží i cenu

Japonská automobilka věří technologii článků s pevným elektrolytem. Baterie bude také lehčí
07.07.2023 10:30
|
47

Rychle a zběsile: Toyota Supra s manuální převodovkou je láska na první pohled

Nová generace ikonického japonského sporťáku se dostane pod kůži každému řidiči
08.05.2023 19:02
|
1

Subaru Crosstrek nabízí pro každého něco, ale nejsilnější je v terénu. Škoda jen vyšší spotřeby

Japonská značka opět sází na konzervativní pojetí interiéru včetně klasických analogových budíků
19.03.2024 10:30
|
0

První dojmy: Nejsilnější Toyota C-HR Plug-in hybrid 220 ukázala solidní spotřebu i městskou mrštnost

Na jihu Francie jsme projeli nejnovější generaci populárního japonského SUV
06.03.2024 16:35
|
1
Reklama

Omlazený Volkswagen Touareg je králem wolfsburské džungle. Šestiválec si udržel své přednosti

Touareg prošel drobnými optickými změnami. To klíčové včetně naftového motoru zůstalo nedotčené
27.12.2023 16:44
|
4

První dojmy: Tohle už jsme někde viděli. Mitsubishi ASX má známou tvář a před sebou nelehký úkol

Na jihu Evropy jsme si poprvé vyzkoušeli dvojníka Renaultu Captur. Dodávat se bude se čtyřmi motory
06.02.2023 13:42
|
1
Reklama
Autosalon TV