Reklama
Nová auta

Nová generace Mercedesu-Benz třídy E využívá umělou inteligenci, jezdí bez řidiče a nabízí TikTok

Prodej na evropském trhu bude zahájen už v létě
Zdroj: Tiskový servis Mercedes-Benz

Automobilka Mercedes oficiálně odhalila novou generaci třídy E. Zatímco vnější design zas až tak velkou revoluci nepřinesl, seznam technických a technologických vychytávek a nejrůznějších systémů je neskutečně dlouhý. Ostatně oficiální tisková zpráva prezentující všechny podrobnosti čítá slovy šedesát stran. Pro začátek automobilka představila pouze základní karoserii sedan a civilní verze. Prodej na evropském trhu odstartuje v létě. 

Prostornější a luxusnější

Třída E mezigeneračně nepatrně narostla. Na délku měří bezmála pět metrů, široká je 1880 mm a vysoká 1468 mm. Největší nárůst ale představuje rozvor náprav prodloužený o 22 mm na současných 2961 mm. Klasicky tvarovaný tříprostorový sedan tak nabídne více místa především pro zadní cestující. Prostor pro nohy je teď o necelé dva centimetry větší a vnitřní šířkou se podle oficiálních informací nové „éčko“ blíží vrcholné třídě S. 

Jak je u Mercedesu zvykem, k dispozici bude několik výbavových linií, které se vzájemně liší vnějším designem. Na oficiálních fotkách je vidět provedení Avantgarde, které má masku chladiče osazenou velkou hvězdou. Varianta Exclusive naopak používá tradiční hvězdu postavenou na kapotě a tři dvojité lamely v masce chladiče. K dispozici bude za příplatek také podsvícený rámeček masky chladiče a v nabídce samozřejmě nebudou chybět ani neuvěřitelná adaptivní světla Digital Light schopná promítat na vozovku různé symboly. 

Luxusní interiér může po vzoru jiných modelů značky nabízet také třetí displej určený pro spolujezdce. Ten na něm může během jízdy sledovat všechno možné. Zajímavé je, že kvůli evropským předpisům musel Mercedes tuto věc doplnit o další systém, který zamezí situaci, kdy by řidič chtěl na tomto displeji také sledovat například film. Displej pro spolujezdce je aktivní pouze pokud na daném místě někdo sedí a vůz hlídá, kam se řidič dívá. Pokud se koukne na displej spolujezdce, systém ho vypne. 

Aplikace i umělá inteligence

Mercedes připravil pro nastupující generaci třídy E množství technologických vychytávek. Tak třeba prostřednictvím systému Digital Vehicle Key lze používat místo klíče iPhone nebo Apple Watch, přičemž práva odemknout vůz může mít až šestnáct různých uživatelů. Prostřednictvím umělé inteligence se auto také učí, které komfortní funkce uživatelé kdy používají tak, aby je pak mohlo aktivovat ve správnou chvíli automaticky.

Multimediální systém je rychlejší a Mercedes do vozu integroval aplikace třetích stran. Přímo v autě je třeba TikTok, Zoom, prohlížeč Vivaldi nebo hra Angry Birds. Na palubce může být kamera pro pořizování selfie i videa a systém aktivního ambientního osvětlení zase může měnit barvy do rytmu přehrávané hudby. Pokud jde o praktickou stránku věci, pak zavazadelník nabídne objem 540 litrů. 

Přijdou šestiválce?

Pro začátek nabízí Mercedes celkem šest motorizací. Polovina z tohoto počtu v rámci nastupující elektrifikace připadá na plug-in hybridy. Konkrétně jde o varianty E 300 e, E 300 e 4Matic a E 400 e 4Matic. Základem je vždy benzinový čtyřválcový dvoulitr, kterému asistuje elektromotor o výkonu 95 kW. Systémový výkonu 300 e činí 230 kW a točivý moment vrcholí hodnotou 550 Nm. Silnější plug-in hybrid má o 50 kW a 100 Nm více. Dojezd v elektrickém režimu se ve všech případech pohybuje za hranicí 100 km a maximální rychlost přesahuje 230 km/h. E 400 e pak zvládne dokonce 250 km/h. 

Zájemci o skromnější motorizace mohou sáhnout po zážehovém E 200 (150 kW/300 Nm) a dieselu E 220 d (145 kW/400 Nm), který je dostupný také s pohonem všech kol. Ani tentokrát ale nejde o čistě spalovací motory, nýbrž o mild-hybridy s pomocným elektromotorem (17 kW/205 Nm). I tyto základní varianty dokážou jet více než 230 km/h a sprint na stovku zvládají za méně než osm sekund. V tomto směru, stejně jako u spotřeby, těží třída E z výborné aerodynamiky. 

Jízdní komfort může zvyšovat vzduchové odpružení, zatímco obratnost zejména ve stísněných prostorech zlepší systém řízení zadní nápravy. Vrcholem armády dostupných asistenčních systémů je inteligentní parkovací asistent, který je už připraven na úroveň autonomní jízdy 4, kdy z automobilu vystoupíte a on si sám vyhledá volné místo a sám se také zaparkuje. 
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Nové servisní místo i vodíkový vůz. Mercedes-Benz Trucks má pro další roky ambiciózní plány

Jednička v dovozu nákladních automobilů bude chtít i letos obhájit své místo na trhu
02.03.2023 10:15
|
1
Reklama

Mercedes-Benz svolává přes 300 tisíc SUV. Zatékající voda jim může zastavit motor

Jde o vozy třídy ML třetí generace, které se po faceliftu přejmenovaly na GLE a GLE Coupé
06.01.2023 11:09
|
1
Reklama

Nový Mercedes-Benz GLC se změnil hlavně uvnitř. Má větší kufr a plug-in hybrid překvapí zrychlením

Je nový, ale zvenku to nedává moc najevo. Pod karoserií je ale novinek spousta
02.06.2022 10:23
|
0

Mercedes-Benz EQS je první elektromobil, který dojede opravdu daleko. Tak jsme se svezli

Usedli jsme za volant modelu EQS 450+, který slibuje 780 km dojezdu. Jaká je realita?
25.08.2021 08:08
|
12

Pokuta za objíždění kolony na dálnicích: Rakousko chce zatočit s vychytralými řidiči

Opatření zavedlo Tyrolsko. V praxi se to dotkne především turistů mířících do Itálie.
14.06.2024 08:18
|
12

Nový Volkswagen Tiguan je SUV jak ze žurnálu. S vrcholným dieselem jede jak z praku a moc nežere

Rodinný sen? Dost možná ano, jen na to vaše rodina musí mít dostatečný rozpočet
10.06.2024 14:23
|
2
Reklama

Škoda na chvíli vstoupí do světa F1 a ne, není to aprílový žert. V hlavní roli se představí Enyaq

Nadcházející Grand Prix Velké Británie bude pro fanoušky Škody hodně zajímavá
07.06.2024 08:09
|
3

Tesla Cybertruck je zvráceným způsobem atraktivní, ale je v zájmu všech, aby se do Evropy nedostala

Poprvé jsme si naživo prohlédli Teslu Cybertruck. V Evropě se prodávat nebude
05.06.2024 09:29
|
6
Reklama
Autosalon TV