Reklama
Nová auta

Noční můra odborářů Škody se zhmotňuje. Výroba vlajkové lodi Superb se zřejmě stěhuje na Slovensko

Šéf Volkswagenu schválil ještě rozsáhlejší investice do bratislavského závodu, než se čekalo
Zdroj: Škoda Auto

Podle slovenského Denníku N došlo na očekávané rozhodnutí koncernu Volkswagen. Německý výrobce nejspíš přesune výrobu svého vlajkového modelu Passat a největšího modelu české Škody, Superbu, do své automobilky u Devínské Nové Vsi. Investice s tím spojené budou výrazně vyšší, než vláda premiéra Igora Matoviče v létě doufala. Naplnila by se tak černá můra českých odborářů a především zaměstnanců kvasinského závodu, kde Superb dosud vzniká.

Ani Kvasiny, ani Turecko

To, že výrobu reprezentačních modelů Škoda a Volkswagen získá právě slovenský závod koncernu, vypadá i podle vyjádření jeho nejvyššího šéfa Herberta Diess pro nejnovější vydání časopisu Automobilwoche. "Rozhodli jsme se zvýšit kapacitu v Bratislavě," řekl mimo jiné.

Nový velký projekt Slovensko získává poté, co Volkswagen již dříve přehodnotil záměr stavět nový závod na Passaty a Superby v Turecku. Ze situace vyplývá také konec nadějí na zachování výroby Superbu ve východočeských Kvasinách, což nepochybně zvedne vlnu nevole ve škodováckých odborech - původně se totiž naopak uvažovalo o výrobě Superbu i Passatu právě v Kvasinách.

Po zastavení projektu turecké továrny s kapacitou 300 000 aut ročně musel Volkswagen pro výrobu a Superbu a Passatu najít jiné řešení. Už tehdy se mezi potenciálními závody, které by se mohly ucházet o tento úkol, skloňoval i bratislavský Volkswagen.

Škoda zatím bez komentáře

Bratislavskému závodu nahrávala výroba prémiových modelů jako Audi Q7, Q8 či Porsche Cayenne, která je zárukou vysoké kvality. Dalším důvodem je plán postupně utlumit produkci malých městských modelů Škoda Citigo, VW Up! a Seat Mii, což znamená uvolnění kapacit, které koncern hledá.

Že Passat se Superbem nakonec skončí na linkách při Bratislavě, naznačil i červencový podpis společného prohlášení Vlády a německé automobilky o její možné budoucí investici na Slovensku. Nyní je už ale téměř všechno jasné - alespoň podle slovenských médií. Česká automobilka zatím ústy tiskové mluvčí komunikace podniku se zaměřením na výrobu, Kamily Biddle, odmítla situaci komentovat: "K budoucímu výrobnímu programu se v tuto chvíli nevyjadřujeme."

Podle zdrojů z vedení automobilky Škoda Auto, které nechtějí být citovány, musí vše ještě posvětit zasedání představenstva koncernu VW v polovině listopadu. I když se situace zdá být jasná, nestalo by se poprvé, že by na tomto fóru došlo k zásadnímu zlomu.
Reklama

Zase ta Bratislava...

Bratislava je pro českou automobilku a speciálně kvasinský závod historickým mementem. Už v 70. letech minulého století bylo rozhodnuto o výstavbě gigantického závodu na zelené louce nedaleko slovenského hlavního města. Absence jakékoliv reálné koncepce i nekompetentnost rozhodujících orgánů však způsobily, že obrovské haly za miliardy československých korun zely ještě v 80. letech prázdnotou.

Původně sem byla přesunuta výroba "kvasinských" modelů Garde, resp, Rapid, katastrofální nekvalita výroby ale znamenala návrat kupátek na východ Čech. Kromě škodovek tam vzniklo už jen několik zapomenutých prototypů, mezi jinými asi pět kusů možného nástupce Škody 1203 na základech Škody Favorit. Potenciál megalomanského areálu dokázal využít až Volkswagen, který v něm od prosince roku 1991 zahájil výrobu modelu Passat Variant. 
Zdroj: youtube.com
Gigantické výrobní kapacity Bratislavských automobilových závodů (BAZ) nezvládaly v 80. letech ani kvalitní kusovou výrobu modelu Rapid.

Diskuze

Martin - 20.11.2020 12:26:44
Čím víc budou mít odboráři nočních můr, tím bude lépe na světě !!! Viz. Dufek Potřebují práci pod nos , žádnou zodpovědnost a vydírat požadavky toho kdo jim práci dá. Kdyby byl Superb jen dílem odborů , odboráři by neměli noční můry !!!
Radek - 11.11.2020 09:37:08
Měl jsem Fábii, Octavii a Yetiho a Škodovku už bych nechtěl ani zadarmo. Jsou to šmejdy

Komentář: Škoda by si měla zamést před vlastním prahem. Odborářské stesky jí dostávají pod tlak

Po klidných letech prosperity prožívá Škoda turbulentní období. Covid-19 v tom hraje minoritní roli
21.08.2020 09:30
|
6
Reklama

Stávkující auta, zatýkaní manažeři. Zákulisní informace v časopisu škodováckých odborářů šokují

Nový šéf automobilky nebude mít žádných sto dní hájení, vyhrožuje odborářský boss Povšík
15.08.2020 07:26
|
3

Definitivní konec! Výroba benzinové Škody Citigo už se znovu nerozběhne, zůstane pouze elektromobil

Poslední desítky kusů minivozu vyráběného v Bratislavě s motory 1.0 MPI jsou k dostání u prodejců
07.02.2020 15:20
|
3

Retro: Škoda 706 RTO dusila cestující a trápila řidiče. Přesto se stala legendou mezi autobusy

Nejlslavnější československý autobus měl archaickou konstrukci, o to víc však v provozu vydržel
02.12.2023 08:20
|
26

Retro: Leninovy sáně alias Moskvič 412 byly podceňovanou alternativou ke škodovkám a žigulíkům

Auta z moskevských závodů leninského komsomolu měla místy moderní techniku, ale i chronické slabiny
26.11.2023 08:17
|
37
Reklama

Podzimní Retro garáž naznačila rostoucí kvalitu svých aukcí i konec boomu cen socialistických aut

Organizátor Pavel Kočí připravil na výstavišti Lysé zase o něco bohatší menu pro milovníky veteránů
20.11.2023 08:15
|
10

Retro: Škoda Winnetou byla krásná letní stylovka. Švýcarské partyzánštiny se ale v Boleslavi zalekli

Nespokojený švýcarský dealer Škody si postavil vlastní sporťák. U soudruhů se ale se zlou potázal
19.11.2023 09:37
|
3
Reklama
Autosalon TV