Reklama
Řidičův chleba

Komentář: Škoda by si měla zamést před vlastním prahem. Odborářské stesky jí dostávají pod tlak

Po klidných letech prosperity prožívá Škoda turbulentní období. Covid-19 v tom hraje minoritní roli
Zdroj: Škoda Auto

Nerad bych se mýlil, ale myslím, že většina širší motoristické veřejnosti (s výjimkou zaměstnanců Škoda, a.s.) do nedávné doby neměla ponětí o existenci týdeníku Škodovácký odborář. Ožehavé zprávy z nitra českého hlavního města automobilů, které toto periodikum během léta pustilo do světa, jej rázem staví do role mocného lobbistického nástroje. 
Reklama

Horké léto

Nejen vysoké letní teploty způsobují, že se za zdmi škodováckých výrobních závodů začíná vařit pěkně výbušná směs. Letošní rok přitom pro české rodinné stříbro začal skvěle. Představenstvo mohlo blahosklonně konstatovat úspěšné uvedení řady nových modelů v roce 2019, a i když celkové prodeje mírně poklesly, na většině trhů se Škodovce mimořádně dařilo.

Relativně dobře se vzdor onemocnění člena představenstva Bohdana Wojnara covidem-19 a odstávkou výroby škodováci popasovali i s koronakrizí - i v nejkritičtějších měsících se vozy s okřídleným šípem prodávaly stále relativně dobře. Problémy se však začaly rojit jinde a jejich souběh vykrystalizoval v současnou třaskavou situaci, kdy firemní odbory víc než kdy dříve nepokrytě tepají vedení automobilky a potažmo celého koncernu. 

Kde udělali soudruzi chybu?

To, že má koncern Volkswagen potíže s laděním softwaru nejnovějších "smartphonů na kolech" alias nové generace modelů (VW Golf, Audi A3, Seat Leon, Škoda Octavia) je už dnes víc než veřejným tajemstvím. Náběh výroby nového Golfu se musel několikrát odložit a potíže se nevyhýbají ani škodovkám. 

Problémy opakovaně vykazoval systém nouzového volání e-Call, softwarové komplikace začínají ale zjevně ohrožovat výrobu jako takovou - alespoň podle nejnovějšího vydání Škodováckého odoboráře.  „Připravenost vozu do výroby je ve velmi žalostném stavu. Nová octavia i nový elektromobil Enyaq se dovyvíjí až v sériové výrobě, na tom to stojí i padá zároveň,“ cituje odborářský týdeník dopis zaměstnanců automobilky.

Problémem je podle zaměstnanců mazání chybových pamětí u nově vyrobených aut, což bylo u staršího modelu Octavie údajně otázkou dvou až pěti minut, ale u nové Octavie se to samé trvá půl hodiny. Jednou se ale prý paměť mazala i 3,5 hodiny! I laika napadne, že takovéto neplánované zdržení musí někde v procesu výroby způsobovat "zácpu".

Zvláště flagrantní je to dle týdeníku u nabíhajícího Enyaqu:  „Nový elektromobil enyaq například ani teď, v nulté sérii, není schopen pokračovat z montážní linky v přímém toku, ale musí se odstavit a až průměrně po třech hodinách věnování se problematice softwaru může pokračovat v toku na další funkční zkoušky,“ píší v Odboráři.

Nejen technika

Nemenší nervozitu než stávkující technika vnesly do řad škodováckých zaměstnanců personální veletoče na nejvyšších místech automobilky. Skončil dlouholetý šéf českého zastoupení značky Luboš Vlček, ale především u odborů oblíbený (protože úspěšný) předseda představenstva, "škodovák" Bernhard Maier, který se netajil svými ambicemi tlačit Škodu v rámci koncernu do popředí.

Nový kormidelník Thomas Schäfer, který byl šéfem odborářů Povšíkem rázem ocejchován jako "zajíc z klobouku", by možná mnohem méně ochotně opouštěl teplé místečko v závětří Jihoafrické pobočky VW, kdyby věděl, jak tuhé bitvy ho nad řekou Jizerou čekají. Svým vyjádřením, které by se dalo shrnout slovy "hurá na Dacii", své nové poddané na úvod rozhodně moc nepotěšil, jakkoliv to zřejmě nepocházelo tak úplně z jeho hlavy.       
Reklama

Nervy v kýblu

Frustrovaní zaměstnanci kompletující nové škodovky to vidí jasně: „V současné době musí představenstvo dát, takzvaně řečeno, hlavy dohromady. A hlava nejvyšší, tj. předseda představenstva, má prostor ukázat své schopnosti při hledání řešení – technického, personálního, ale i jiného.“ To se ale snadno řekne a hůř dělá tím spíš, že současné rozložení sil i nálad v představenstvu podniku je zatím velkou neznámou a v podniku obecně vládne nervozita.

Jakou roli v celé situaci hrají odbory? Podle dikce zákona by jejich pozornosti teoreticky měly příslušet pouze otázky týkající se mzdové a zaměstnanecké politiky, pracovní podmínky nebo ekonomická situace podniku.

Lze shora citovaná vyjádření veřejně dostupného periodika o situaci ve výrobě subsumovat pod některé z těchto oblastí? Ano i ne. Ano proto, že možné problémy podniku mohou snadno dopadnout i na jeho zaměstnance, ne proto, že negativní reklama kondici firmy ani jejímu vnějšímu obrazu v očích zákazníků rozhodně neprospívá.

Všechny hlavy dohromady

Odborový boss Jaroslav Povšík, který ve firmě působí od roku 1977 a odbory vede už 26 let, má pod čepicí a generace zaměstnanců automobilky mu mohou být vděčni za to, jaké podmínky dnes ve Škodě mají. Šéfové to s ním naopak neměli nikdy lehké, i když tradiční velkohubé proklamace víceméně vždy sledovaly zájem firmy. "Až se rozlobíme, zastavíme pásy", řekl mimo jiné v rámci červencové personální rošády na kapitánském můstku a ní spojenými spekulacemi o možném přesunu výroby některých modelů do zahraničních závodů.

Čas velkých slov by však měl rychle přejít do časů velkých činů. Ten první by měl spočívat v tom, že spolu odbory a vedení zase začnou normálně "mluvit." Pak je teprve možné dávat ony "hlavy dohromady" - a nejen ty v představenstvu. V zájmu celé Škodovky, ale i koncernu Volkswagen a České republiky je, aby se tak stalo co možná nejdříve.
Reklama

Diskuze

alan - 21.08.2020 10:33:46
to je fuk porad to budou prumerna auta za cenu nadprumeru....
Pandrhola - 21.08.2020 10:41:57
Abych se přiznal,je to moje noční můra dělat někde u pásu furt ten samý pohyb.pod neustálým dohledem.myslim že zrovna ve škodovce ti zaměstnanci nemají tu výplatu jen tak za nic.samozrejme myslím dělníky.

Motory 1.0 TSI mají problém. Celosvětová svolávací akce se týká i 337 majitelů vozů Škoda v Česku

Servis musí navštívit některé modely Seat, Škoda a Volkswagen vyrobené v letech 2018 až 2020
04.08.2020 10:05
|
14
Reklama

Do čela automobilky Škoda přichází podle očekávání Thomas Schäfer. Nová výzva se jmenuje Dacia

Spekulace o možném příchodu Martina Jahna se nepotvrdily. Nový šéf bude podle všeho hlavně spořit
03.08.2020 12:46
|
16

Sportovní verze Škody Enyaq bude vypadat jako Lamborghini Urus. Máme první živé záběry z dálnice!

Kupé-SUV ve stylu BMW X4 či Mercedesu-Benz GLC kupé přijede na trh v příštím roce
23.10.2020 18:49
|
6

Nový Hyundai Tucson dostal českou cenovku. Základní motor má výkon 150 koní!

Populární nošovické SUV přináší rozšířené možnosti konfigurace. Stát bude přinejmenším 529 990 Kč
23.10.2020 12:37
|
1
Reklama

Němec najezdil s Teslou 1,2 milionu kilometrů. První baterie měnil už ve 300 000 km

Čistě teoreticky by elektromobily měly mít menší náklady na údržbu. Realita je ale trochu jiná
22.10.2020 15:59
|
1

Tyto zlozvyky ničí automatické převodovky. Čeští motoristé s nimi často neumějí správně zacházet

Nesprávné používání samočinné převodovky se může draze vymstít, na tyto chyby si dávejte pozor
22.10.2020 11:46
|
14
Reklama
Autosalon TV