Reklama
Řidičův chleba

Komentář: Škoda by si měla zamést před vlastním prahem. Odborářské stesky jí dostávají pod tlak

Po klidných letech prosperity prožívá Škoda turbulentní období. Covid-19 v tom hraje minoritní roli
Zdroj: Škoda Auto

Nerad bych se mýlil, ale myslím, že většina širší motoristické veřejnosti (s výjimkou zaměstnanců Škoda, a.s.) do nedávné doby neměla ponětí o existenci týdeníku Škodovácký odborář. Ožehavé zprávy z nitra českého hlavního města automobilů, které toto periodikum během léta pustilo do světa, jej rázem staví do role mocného lobbistického nástroje. 
Reklama

Horké léto

Nejen vysoké letní teploty způsobují, že se za zdmi škodováckých výrobních závodů začíná vařit pěkně výbušná směs. Letošní rok přitom pro české rodinné stříbro začal skvěle. Představenstvo mohlo blahosklonně konstatovat úspěšné uvedení řady nových modelů v roce 2019, a i když celkové prodeje mírně poklesly, na většině trhů se Škodovce mimořádně dařilo.

Relativně dobře se vzdor onemocnění člena představenstva Bohdana Wojnara covidem-19 a odstávkou výroby škodováci popasovali i s koronakrizí - i v nejkritičtějších měsících se vozy s okřídleným šípem prodávaly stále relativně dobře. Problémy se však začaly rojit jinde a jejich souběh vykrystalizoval v současnou třaskavou situaci, kdy firemní odbory víc než kdy dříve nepokrytě tepají vedení automobilky a potažmo celého koncernu. 

Kde udělali soudruzi chybu?

To, že má koncern Volkswagen potíže s laděním softwaru nejnovějších "smartphonů na kolech" alias nové generace modelů (VW Golf, Audi A3, Seat Leon, Škoda Octavia) je už dnes víc než veřejným tajemstvím. Náběh výroby nového Golfu se musel několikrát odložit a potíže se nevyhýbají ani škodovkám. 

Problémy opakovaně vykazoval systém nouzového volání e-Call, softwarové komplikace začínají ale zjevně ohrožovat výrobu jako takovou - alespoň podle nejnovějšího vydání Škodováckého odoboráře.  „Připravenost vozu do výroby je ve velmi žalostném stavu. Nová octavia i nový elektromobil Enyaq se dovyvíjí až v sériové výrobě, na tom to stojí i padá zároveň,“ cituje odborářský týdeník dopis zaměstnanců automobilky.

Problémem je podle zaměstnanců mazání chybových pamětí u nově vyrobených aut, což bylo u staršího modelu Octavie údajně otázkou dvou až pěti minut, ale u nové Octavie se to samé trvá půl hodiny. Jednou se ale prý paměť mazala i 3,5 hodiny! I laika napadne, že takovéto neplánované zdržení musí někde v procesu výroby způsobovat "zácpu".

Zvláště flagrantní je to dle týdeníku u nabíhajícího Enyaqu:  „Nový elektromobil enyaq například ani teď, v nulté sérii, není schopen pokračovat z montážní linky v přímém toku, ale musí se odstavit a až průměrně po třech hodinách věnování se problematice softwaru může pokračovat v toku na další funkční zkoušky,“ píší v Odboráři.

Nejen technika

Nemenší nervozitu než stávkující technika vnesly do řad škodováckých zaměstnanců personální veletoče na nejvyšších místech automobilky. Skončil dlouholetý šéf českého zastoupení značky Luboš Vlček, ale především u odborů oblíbený (protože úspěšný) předseda představenstva, "škodovák" Bernhard Maier, který se netajil svými ambicemi tlačit Škodu v rámci koncernu do popředí.

Nový kormidelník Thomas Schäfer, který byl šéfem odborářů Povšíkem rázem ocejchován jako "zajíc z klobouku", by možná mnohem méně ochotně opouštěl teplé místečko v závětří Jihoafrické pobočky VW, kdyby věděl, jak tuhé bitvy ho nad řekou Jizerou čekají. Svým vyjádřením, které by se dalo shrnout slovy "hurá na Dacii", své nové poddané na úvod rozhodně moc nepotěšil, jakkoliv to zřejmě nepocházelo tak úplně z jeho hlavy.       
Reklama

Nervy v kýblu

Frustrovaní zaměstnanci kompletující nové škodovky to vidí jasně: „V současné době musí představenstvo dát, takzvaně řečeno, hlavy dohromady. A hlava nejvyšší, tj. předseda představenstva, má prostor ukázat své schopnosti při hledání řešení – technického, personálního, ale i jiného.“ To se ale snadno řekne a hůř dělá tím spíš, že současné rozložení sil i nálad v představenstvu podniku je zatím velkou neznámou a v podniku obecně vládne nervozita.

Jakou roli v celé situaci hrají odbory? Podle dikce zákona by jejich pozornosti teoreticky měly příslušet pouze otázky týkající se mzdové a zaměstnanecké politiky, pracovní podmínky nebo ekonomická situace podniku.

Lze shora citovaná vyjádření veřejně dostupného periodika o situaci ve výrobě subsumovat pod některé z těchto oblastí? Ano i ne. Ano proto, že možné problémy podniku mohou snadno dopadnout i na jeho zaměstnance, ne proto, že negativní reklama kondici firmy ani jejímu vnějšímu obrazu v očích zákazníků rozhodně neprospívá.

Všechny hlavy dohromady

Odborový boss Jaroslav Povšík, který ve firmě působí od roku 1977 a odbory vede už 26 let, má pod čepicí a generace zaměstnanců automobilky mu mohou být vděčni za to, jaké podmínky dnes ve Škodě mají. Šéfové to s ním naopak neměli nikdy lehké, i když tradiční velkohubé proklamace víceméně vždy sledovaly zájem firmy. "Až se rozlobíme, zastavíme pásy", řekl mimo jiné v rámci červencové personální rošády na kapitánském můstku a ní spojenými spekulacemi o možném přesunu výroby některých modelů do zahraničních závodů.

Čas velkých slov by však měl rychle přejít do časů velkých činů. Ten první by měl spočívat v tom, že spolu odbory a vedení zase začnou normálně "mluvit." Pak je teprve možné dávat ony "hlavy dohromady" - a nejen ty v představenstvu. V zájmu celé Škodovky, ale i koncernu Volkswagen a České republiky je, aby se tak stalo co možná nejdříve.
Reklama

Diskuze

Petrsch - 23.08.2020 09:49:24
To: Neřeknu. Vaše vyjádření "socky" je nadute a navíc nemusí být přesne. Např. Já koupil ženě ojetou Fabii I, jezdí výborně, mám uvnitř takový pocit "fortelnosti". A jako hlavní mám novy Duster. Asi podprůměrné ale funkční, prostorné auto za fajn penize.
Martin - 22.08.2020 12:23:46
Pro JFK a Neřeknu: jo jenže ony jsou to průměrná auta za nadprůrnou cenu jak nový tak i ojetý snad kromě Seatu takže Pan Alan má celkem pravdu bohužel pro Vás.

Motory 1.0 TSI mají problém. Celosvětová svolávací akce se týká i 337 majitelů vozů Škoda v Česku

Servis musí navštívit některé modely Seat, Škoda a Volkswagen vyrobené v letech 2018 až 2020
04.08.2020 10:05
|
15
Reklama

Do čela automobilky Škoda přichází podle očekávání Thomas Schäfer. Nová výzva se jmenuje Dacia

Spekulace o možném příchodu Martina Jahna se nepotvrdily. Nový šéf bude podle všeho hlavně spořit
03.08.2020 12:46
|
16

Jak dobře se vyznáte v socialistických autech a motorismu za ČSSR? Vyzkoušejte si to v kvízu

Při oblíbených hospodských vzpomínáních se často mísí pojmy s dojmy. Jak to bylo doopravdy?
12.05.2024 07:56
|
2

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4
Reklama

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2
Reklama
Autosalon TV